Nylands bildelar till Kramfors
Relaterat
– Vi kommer att öppna biltillbehörsförsäljning i delar av lokalerna. Vår förhoppning är också att kunna hyra ut bilverkstaden så att den kan öppnas igen. Om verkstaden öppnar kan vi ha ett samarbete, säger Tomas Ivarsson från Bröderna Ivarssons Åkeri AB i Nyland.
2008 tog hans familjeföretag över Nylands Bildelar som från och med årsskiftet drivs som ett fristående bolag. Nu expanderar bolagets verksamhet genom att även etablera sig i Kramfors. Första juli köpte man Autocenters tidigare lokaler på Ringvägen.
Autocenter, som var auktoriserad bilverkstad för Volvo och Audi, försattes på egen begäran i konkurs den 29 januari tidigare i år med drygt tre miljoner i skulder. Fem anställda och de två ägarna berördes av konkursen. Sedan dess har lokalerna stått tomma i väntan på att konkursförvaltaren skulle hitta en ny och lämplig ägare.
Tomas Ivarsson berättar att man för närvarande arbetar på att få in ytterligare en verksamhet i huset. Inom ett par veckors tid räknar han med att dessa förhandlingar ska vara avslutade. Och då förhoppningsvis med önskat resultat.
– Det jag kan säga är att det handlar om en verksamhet som är bra för Kramfors.
Under bygget av resecentret och viaduktbron över riks 90 och järnvägsspåret har Skanska hyrt mark på fastigheten för uppställning av barackerna. Det hyresavtalet kommer också att löpa tillsvidare









Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 aug 2010 12:12 Michael (Ej registrerad)
Mycket bra att Nylands bildelar kommer till Kramfors så att det blir större konkurrens.
Nylands bildelar har en genuin bakgrund med många fina år i Nyland och har alltid varit
en bra firma.