Strålande tider för Skistar
Relaterat
Skidanläggningsföretaget Skistar redovisar en vinst före skatt på 468 miljoner kronor för andra kvartalet, avslutat i februari. Det är en ökning jämfört med samma kvartal räkenskapsåret före då vinsten före skatt stannade på 450 miljoner kronor.
Nettoomsättningen steg från 928 miljoner till 955 miljoner kronor.
Skistars vd Mats Årjes är på det hela taget mycket belåten med vintersäsongen hittills och väntar sig en strålande fortsättning också under mars och april.
- Bokningsläget är 10 procent högre än under motsvarande period i fjol, konstaterar han.Men kylan har också medfört lägre inkomster vissa perioder.
- Vi har haft ett antal dagar med extrem kyla. En dag var det minus 39 grader i Hemsedal och till det kommer fartvinden. Då rekommenderar vi inte våra gäster att ge sig ut. Men bortsett från det har skidåkningen blomstrat den här säsongen, säger Årjes.Resultatet för den andra kvartalet i räkenskapsåret har också påverkats av att vecka nio-den stora sportlovsveckan-i år infallit under tredje kvartalet. I fjol inföll den under andra kvartalet.
- Det påverkar resultatet under andra kvartalet med 18 miljoner kronor, säger Årjes.Å andra sidan är det pengar som i stället kommer in i tredje kvartalet räkenskaper. Samtliga destinationer har gott om snö så förutsättningarna bedöms som goda för en fortsatt bra utveckling under verksamhetsåret.





Kommentarer (0)