Årets hetaste sommarjobb är slut
Relaterat
Sommarjobbarna på Star Wars-utställningen har många minnen. "Det har hänt många incidenter. Att man gått fram till en person och sagt att 'hon här har kraften', till någon som visat sig vara en kille", berättar Christoffer Edblad. Bild: Anna Persson
Christoffer Edlund, Frida Nyberg, Oscar Häggström och Albin Edberg kan nu lägga rymddräkterna på hyllan för gott. Efter i dag åker Star Wars-skeppet vidare söderut.
Tack för fikat.
Få kan skryta om att ha besegrat Darth Vader fyra gånger om dagen. Christoffer Edlund har haft förmånen att göra det fyra månader i sträck. Men nu är det slut med det. I dag är det sista dagen för Star Wars-utställningen i Örnsköldsvik. Sedan drar den vidare till sydligare breddgrader.
– Det känns skönt att det är över nu. Vi har haft ett väldigt hektiskt schema, och inte mycket ledighet. Dessutom skulle det ju bli väldigt mycket om man hade både skolan och Star Wars samtidigt, säger Christoffer Edlund.
Teaterintresserad som han är har han de senaste fyra månaderna spelat rollen som Jediriddare. Tillsammans med tre andra har han smugit runt på både stan och i museet samt visat besökare hur man använder en lasersabel. Lika roligt har inte Albin Edberg haft, som säger:
– Jag trodde sommaren skulle bli roligare. Eftersom jag spelade rollen som Sidious var det inte många barn som vågade ta fotografier tillsammans med mig, vilket gjorde att jag fick mindre kontakt med publiken.
Något annat som varit jobbigt är dräkterna.
– Det har känts som att man gått runt med en portabel bastu på sig, säger Christoffer.
Sommaren har varit varm, vilket gjort att de tjocka mantlarna och de tajta stövlarna varit en plåga. Nu när det är dags att lämna igen dräkterna är det ingen som kommer att sakna dem särskilt mycket. Det finns dock en i gruppen som får behålla sin, nämligen Frida Nyberg. Under sommaren har hon iklätt sig rollen som prinsessan Padmé.
– Jag har sytt min klänning själv, men eftersom jag har haft så mycket annat att göra så fick jag hjälp av en klasskamrat med att sy fast pärlorna. Den var ganska svår att sy, och jag var rädd för att den skulle gå sönder. Men lyckligtvis så klarade den sig och jag ska självklart spara den.
Att utställningen nu är över tycker hon känns vemodigt.
– För även om jag har dräkten kvar så är ju utställningen slut, förklarar hon.
På frågan om vilken som varit den mest givande gången gruppen haft kontakt med en besökare kommer det många svar. Christoffer berättar om hur en kille i sjuårsåldern en gång kom fram och ville prova en lasersabel.
– Ja, och han visade sig vara värsta ninjan! Det var rätt kul. Han bara slängde upp sabeln i luften och gjorde en massa tricks.
Något Frida har uppskattat är alla positiva och roliga kommentarer. Hon nämner bland annat hur barn har pekat på henne och sagt saker som:
– Titta, hon kan blinka!
Just barnbesökarna har varit extra viktiga för gruppen. Enligt Oscar Häggström är det deras reaktioner som betyder mest.
– Det roligaste är när barnen blir glada.
Oscar har tidigare inte sett någon av Star Wars filmerna, vilket gjort att han fått uppleva många nya saker.
– Jag har lärt mig mycket, framför allt hur man kan fuska till saker så att det ser farligt ut på film.
Att det varit ett lärorikt jobb samtycker gruppen om.
– Från början bara steg intresset hela tiden, säger Christoffer. Men nu har man kommit till den punkt då man är less. Även om det fortfarande är roligt.
De har jobbat konstant de senaste fyra månaderna, och fått många reaktioner från kompisarna. Men inte alla lika positiva. Jobbet har nämligen lämnat lite tid till att umgås med några andra än arbetskamraterna.
Roliga anekdoter har de gott om, och att de busat lite extra med kompisarna är ett faktum.
– Man har varit lite mer hårdhänt med dem, ja. Sedan blev ju bilderna tillsammans med dem mycket bättre eftersom man kunde säga till dem att göra si eller så, berättar Albin.
Christoffer minns hur han drog upp en tjej på hennes trettioårsdag och lät henne slåss mot Darth Vader, som hon var kompis med sedan tidigare.
– Det har hänt många incidenter, fortsätter han. Att man gått upp på scenen men glömt sin lasersabel, eller att man gått fram till en person och sagt att ”hon här har kraften”, till någon som visat sig vara en kille.
Gruppen har delade meningar om hur pass krävande arbetet varit. Frida anser att det mest har varit roligt, medan Albin funnit det lite jobbigare. Han är ändå säker på att han skulle vilja vara med nästa sommar igen, om det skulle vara så att utställningen skulle pågå under nästa sommar också. Att det är ett jobb man kommer att kunna skryta om är de eniga om.
På tal om skryt så kommer Albin att tänka på invigningen.
– Nu kan man skryta om att ha kramat Anthony Daniels. Det är rätt häftigt! Det är många som beskriver honom som en stropp, men han är faktiskt väldigt cool.
Frida kommer också ihåg invigningen och berättar:
– Den var verkligen jättespeciell. Anthony höll tal, och att få komma gåendes längs röda mattan med musik från Star Wars-filmerna i bakgrunden var speciellt.
Innan gruppen skingras får de frågan om vad de har för tankar inför nästa sommar. Den tycker de känns väldigt avlägsen.
– Lugnare förhoppningsvis, även om det kommer kännas konstigt att vara ledig, säger Christoffer. Dessutom bor jag nära museet, så det kommer att kännas konstigt att gå förbi där då allt är borta.





























































































































