Åse ställde upp för Sandra
De är närmsta vänner sedan åtta år tillbaka. Och nära vänner finns till hands när det behövs. Som vid en förlossning. Åse Lundgren var med som stöd när Sandra Scurani födde dottern Moa.
– Jag rekommenderar verkligen att man har med sig en vän eller en doula, även om pappan är närvarande kan det vara ett bra komplement, säger Sandra Scurani.
Under förlossningen ville Sandra Scurani ha lite extra stöd. Lösningen var en doula.
– Även om min sambo Tony var med under hela förlossningen så är det fantastiskt att ha ett extra stöd.
En doula, som det kallas, är en som har erfarenhet av förlossningar och är tränad att ge stöd till den födande kvinnan. Doulan har dock inget medicinskt ansvar utan dennes roll är endast att finnas som stöd under förlossningen.
– Jag är inte utbildad doula, men funderar på att gå en kurs som finns i Umeå, berättar Åse Lundgren som själv har två barn.
Hon och väninnan Sandra Scurani har mött upp i en lekpark i Örnsköldsvik. De träffas inte lika ofta nu, som förr, när båda arbetade på samma arbetsplats. Det var där de blev bekanta. Så pass bekanta att Sandra frågade om inte Åse ville vara med under förlossningen.
– Jag vet ju att Åse är fascinerad av förlossningar och eftersom hon hjälpte mig att träna profylaxandning kändes det helt rätt att ha med henne, berättar Sandra Scurani.
Och Åse är inte sen att flika in att det var en lika fantastisk upplevelse för henne:
– Jag är jätteglad och tacksam att jag fick vara med. När det var dags för lilla Moa att komma ut, när det blev intensivt backade jag. Då var Sandra och Tony så inne i ögonblicket och då vill man inte störa.
Så Åse klev undan och filmade istället födseln. Något som alla tre inblandade senare en fredag kväll såg tillsammans. En film som lockade både till tårar och många skrattsalvor.
– För vi hade faktiskt roligt under hela förlossningen. Men hjälp av profylax och Åse som påminde om andningen så gick allt så lätt. Jag hade ingen smärtlindring, det behövdes inte. Och innan, när värkarna kom satt vi tillsammans och drack juice och snackade skit, berättar Sandra och tittar till dottern Moa som precis somnat i barnvagnen.
Moa föddes en decembernatt för 1,5 år sedan. Den natten ringde Sandras sambo Tony till Åse Lundgren. "Vattnet har gått". Då tog Åse bilen till akutintaget på förlossningen i Örnsköldsvik. Där mötte de upp och tillsammans bidrog de alla tre till att Moa kom till världen.
– Det här är något jag verkligen rekommenderar. En doula eller vän kan inge ett lugn som sprider sig. Någon som är erfaren och kan behålla skärpan, säger Sandra Scurani.
Och Åse kan tänka sig att vara med vid fler förlossningar och att utbilda sig till doula för att hjälpa andra mammor. Något som är sällsynt i Örnsköldsvik, i dag finns inga tillgängliga doulor i närheten.
– Jag hade gärna utbildat mig till barnmorska i fall jag inte trivts så bra på mitt nuvarande jobb, konstaterar Åse Lundgren.










































Kommentarer (0)