Livets förgänglighet och historiens gång
Relaterat
maxx. Mjukgrundsetsning av Mattias Fagerholm.Bild: Jennie Johansson
Köpmännens hus. Mjukgrundsetsning av Mattias Fagerholm.Bild: Jennie Johansson
Tecknaren och grafikern Mattias Fagerholm ställer ut i Härnösands Konsthall.Bild: Jennie Johansson
– Det är ett mödosamt hantverk det här, säger han och blir närmast förbaskad när undertecknad jämför de grafiska kontrasterna i några verk med det svartvita fotografiet.
Han gillar heller inte att tala allt för mycket om vad som inspirerar honom. Hans öde, förfallna landskap ser han som metaforer för förgänglighet, livets förgänglighet och historiens gång.
En bild av en blomma har titeln "Augusti 1914". Visst anspelar titeln på det första världskriget. Han noterade i Berlin - där han länge bodde och många av hans bilder är skapade i Tyskland - en blomma som stått ute i den första frosten. Hur blomman hade den samma frusna känsla av det oundvikliga som världen hade i augusti precis innan kriget bröt ut.
"Land´s End" syftar på en plats på Englands sydspets. Många skepp förliste där och slogs sönder mot kusten.
Han har skapat flera mjukgrundsetsningar som återger känslan av "Land´s End". Fartyg med sönderrivna segel och människor som står på stranden och ser på undergången.
Mänskliga varelser är annars sällan förekommande i hans konst. En hund i bilden "Gråhunds resa". En död poet i bilden "The Poet".
Mänskligheten är snarare ett passerat kapitel i hans konst. Hans bilder är som bilder skapade när det inte längre finns någon kvar att skapa bilder.
Kanske är det spåren efter inträffade katastrofer som vi bevittnar. Tankarna går till tsunamins och stormar som härjat. Vattnet står högt på bilderna.
Några bilder berättar också om en synnerligen verklig värld. Han var inbjuden av polarforskningssekretariatet att medfölja som bildkonstnär till Antarktis.
Hans noggranna konst står också vetenskapen nära. Några år efter Antarktis skapade han bilder från mikroskop. Han samarbetade med forskare vid Kalmar universitet och Uppsala universitet. Hans konstnärliga gestaltning av en amöba som angrips av en bakterie har närmast något ödesmättat över sig.
I Galleriet har Härnösands Konstförening bjudit in Murberget att visa några verk ur sin stora samling - 1200 verk - med konst av Bengt Lindström. Här visas bland annat några tidiga verk som visar vilken styv tecknare Bengt Lindström var.
Konst
Land´s end
Mattias Fagerholm
grafik och teckningar
Känt och okänt
Verk ur den till Murberget donerade samlingen av Bengt Lindström-verk.




























Kommentarer (0)