Kulturen framtiden för skolan
Relaterat
Men den svenska skolan mår inte så bra när det gäller elevernas förmågor i naturvetenskapliga ämnen. Ni som läser TÅ kan just nu följa en artikelserie om hur den stolta skolstaden Härnösand på 10-15 år slarvat bort en del av sitt 400-åriga rykte.
TÅ har också berättat om att gymnasieförbundet mellan Sollefteå och Kramfors ska upplösas. Det gick inte att samarbeta.
Ni som läser ÖA har också läst en del om gymnasieskolan i Örnsköldsvik. Men där är problemen mycket mindre. Nolaskolan är den enda gymnasieskola i Ångermanland som kan se ljust på framtiden.
Jag tänker på min egen gymnasietid på Ådalsskolan i Kramfors för 35 år sedan. Av 57:orna blev tre professorer. Av 56:orna blev två professorer. Den som hade bäst betyg av alla 57:or blev bara ingenjör. Men Hans "Dolph" Lundgren blev även Hollywood-stjärna. De övriga namnen med deras yrkesbanor finns i en faktaruta här nedanför.
Min pappa var rektor på Ådalsskolan som tog fram den ena toppeleven efter den andra. På den tiden var skolan statlig, gymnasieskolan i Kramfors kunde vara lika bra som i Danderyd.
Men sedan genomfördes kommunaliseringen av skolan, och därefter kom friskolorna (friskolorna i Sundsvall är en svår konkurrent till gymnasiet i Härnösand). Befolkningsminskningen är däremot ingen ursäkt.
Riksrekryterande Räddningsgymnasiet på Sandö, en utpräglad naturvetenskaplig svensk elitskola, och en ny elitlinje med biokemiinriktning på Härnösands gymnasium är några naturvetenskapliga undantag.
Men framgångsreceptet för skolorna i Härnösand och Ådalen är kulturen.
Just nu går Klas Norberg från Nora på Högskolan för scen och musik i Göteborg. Viktor Wigardt från Härnösand går scenskolan i Luleå. Kristoffer Berglund från Långsele går teaterhögskolan i Malmö. Sanna Sundqvist från Härnösand går scenskolan i Stockholm. Natalie Sundelin från Sollefteå går teaterhögskolan i Malmö.
Mönstret är tydligt. Det är inom kulturen toppeleverna kommer fram.
Mittuniversitet i Härnösand är numera också helt inriktad på humaniora.
Gymnasieskolan i Örnsköldsvik är den enda gymnasieskolan i landskapet som kan fortsätta satsa på fullt sortiment, som kan skapa både forskare och musiker i framtiden. Närheten till Umeå universitet talar också för gymnasieskolan i Örnsköldsvik.















