Julefrid med Carlsson i Säbrå
Den 1 december kommer sångaren till Säbrå kyrka och framför låtar från sin kommande julskivesamling.
– Det kommer att bli magiskt i Säbrå, säger Carlsson.
Relaterat
Den 1 december kommer Magnus Carlsson till Säbrå kyrka och framför låtar från sin kommande trippelboxen "Christmas".Bild: Pressbild
Hösten och vintern blir onekligen en stressig tid för sångaren Magnus Carlsson. Förutom sin medverkan i kommande säsong av "Dansbandskampen" släpper han en julbox innehållande tre plattor. Dessutom drar han i november ut på en omfattande julturné och kommer då att göra 31 konserter på 44 dagar. En av dessa konserter blir alltså av i Säbrå Kyrka, strax utanför Härnösand.
– För en tid sedan gjorde jag en testturné i ett tiotal kyrkor. Det gick så pass bra att jag beslutade att göra en fortsättning. Det uppkommer en sådan fantastisk och otroligt vacker stämning när musiken spelas och sjungs i en kyrka, förklarar Magnus Carlsson.
I samband med turnén släpper sångaren nya trippelboxen "Christmas", som bland annat innefattar hans tredje julplatta, "Änglarnas tid", som i sin tur innehåller sex nyinspelade låtar. Tre av sångerna på "Änglarnas tid" är inspelade med Kungliga Operans orkester, Kungliga Hovkapellet, däribland klassikern ”Little drummer boy”,
– Boxen innehåller båda nya låtar och gamla klassiker. I juletid vill man också höra klassikerna för att få den rätta stämningen, menar Carlsson.
Ser man bortom julen och turnén verkar det inte heller bli någon rast och ro för den 35-årige sångaren. I februari, alternativt mars, planerar han släppa en ny popskiva. Lagom lägligt i samband med då rådande Melodifestival kan tyckas. Men någon medverkan i Melodifestivalen verkar inte vara aktuell - just nu.
– Jag står på stand by när det gäller Melodifestivalen. Jag har varken pratat med svt eller Christer Björkman, men kan tänka mig att vara med om svt vill det, säger Carlsson.
Nu är det dock först julturnén som gäller, och Magnus Carlsson har förväntningar på konserten i Sabrå Kyrka.
– På turnén kommer jag att samarbeta med många lokala körer. I Säbrå kommer jag att sjunga med en barnkör, vilket känns jätteroligt. Det är alltid kul att glädja barn, inte minst i juletid, konstaterar den forne dansbandssångaren och sänder en hälsning till Ångermanlands dansbandspublik;
– Ni har ju så ofantligt många fina dansställen uppe i Ångermanland. Dom ska ni verkligen vara stolta över.





























Kommentarer (0)