"Två festivalklenoder och en uppstickare"
Festivallivet i Ångermanland lever i allra högsta grad och Urkult är Ångermanlands bästa festival. Enligt er läsare.
Men det finns ingen anledning för mig att säga emot. Urkult ÄR Ångermanlands - förmodligen hela Västernorrlands - bästa festival. Punkt.
Relaterat
I 18 år har man utvecklat och slipat fram den festivalidé som musikentusiaster och kompisarna Mia Tejle och Ken Day knäckte över en kopp kaffe vid ett köksbord för över 18 år sedan. Numera är man en lukrativ, självsäker och välmående tredagarsfestival, som fortsätter att locka publik från när och fjärran till lilla Näsåker. Och hemligheten är, precis som Eric Torestad säger här bredvid, att man envetet och självständigt fortsatt att satsa på högkvalitativ världsmusik med intressanta artister. Trots att många besökare av Urkult inte alltid känner igen alla artistnamn, vet de om att de likväl i princip alltid får se bra artister på scenerna. Dock handlar Urkult självklart inte bara om musik, utan det är helheten som skapar festivalen. Det är blandningen av boende, mat, dryck, musik, konst och poesi som skapar en skön, lyckad och attraktiv festivalmix.
Läsarnas näst bästa ångermanländska festival, Skulefestivalen, har gått igenom en hel del medvind och motvind genom sina 29 år. I år bar Jerry Williams festivalen på sina vadderade skinnjackeaxlar och lockade många till Skulebergets fot, vilket gjorde att festivalen återigen gjorde ett lyckat ekonomi- och publikbokslut. Skulefestivalens comeback, efter krisåren i mitten av 00-talet, är de facto smått beundransvärd och det ska bli riktigt intressant att se vad arrangörerna hittar på vid nästa års 30-årsjubileum.
Sommarens stora uppstickare och överraskning är självklart Rock On The Docks Festival i Ö-vik, trots att Ö-viks rockintresse absolut inte kommer som någon överraskning. I denna rockfestival finns enormt mycket potential och sköts allt rätt, och arrangörerna lockar till sig bra och intressanta rockband, kan sannolikt ROTDF bli en årligen återkommande festival med ett par tusen betalande. Och kanske på sikt även bli en tvådagarsfestival.
2 saker jag hört den senaste veckan:
• The Vaccines - "Come of age" (album): Energiskt och svängig indierock av ett mycket talangfullt brittiskt band.
• Agnes - "Veritas" (album): Agnes levererar ytterligare snygg danspop med stor hitpotential.
2 saker jag sett den senaste veckan:
• "Kristallen" (tv-prisgala): Bästa Kristallen-galan hittills, tack vare duktiga programledarna Fredrik och Filip.
• "Vem tror du att du är" (tv-program): Kändisar som släktforskar. Kan det vara intressant? Ja, tydligen.







































