Hur Pantera formade mitt liv
Syrrans dåvarande pojkvän var trummis i ett lokalt metalband som jag avgudade. Han spisade en platta i sin bil som jag blev totalt såld på. Det var "Cowboys from hell" med Pantera - en platta som var totalt olik deras sound under 80-talet när de grötade omkring bland dålig glam-metal á la Stryper och Dokken. Visst, Phil Anselmo fortsatte lufta sin Halford-falsett även på denna skiva, men han delade den med en mer aggressiv stil i linje med James Hetfield eller Tom Araya - fast med mycket mer attityd och tonsäkerhet. Det jag fastnade var riffet och det knivskarpa gitarrljudet som Dimebag Darrell avfyrar på titelspåret - som förövrigt har den coolaste metaltexten någonsin: "bad guys wear black/we're taking over this town". Det var en balls out-attityd som inget annat band kommit i närheten av, både på skiva och live. Phil var en frontman av rang med tatueringar, flätor, pösiga arméshorts och Converse-skor. Man kan lugnt påstå att han stilmässigt var före sin tid, och långt ifrån spandex och smink som alla Poison-wannabes fortfarande hängde kvar vid inpå tidigt 90-tal.
Det var dock de två kommande skivorna som verkligen fick mig att tycka att Pantera vad nummer ett inom metal. 1992 års "Vulgar display of power" och 1994 års "Far beyond driven" - två alster som fortfarande betraktas som världens bästa album någonsin inom metal. Tidslösa och legendariska skivor. Det var slut på falsett och låtarna var aggressiva men hade ett säreget groove som blev Panteras varumärke. Jag minns när jag såg videon för låten "Walk". Phil hade rakad skalle vilket på den tiden var väldigt ovanligt inom hår(d)rock, och fjantiga rykten började cirkulera om att han var rasist. Jag kan lugnt säga att "Far beyond driven" är världens bästa metalskiva - låt, text och produktionsmässigt. Tyvärr blev Phil mer och mer oberäknelig och fastnade i knarkmissbruk vilket gjorde att han till och med dog under några minuter. Till slut splittrades bandet. Phil startade Down och Dimebag och Vinnie startade Damageplan - två bra band som aldrig kom upp i Panteras standard. Dimebag mördades på scen i Columbus, Ohio år 2004 av ett galet "fan".
2 saker jag sett på:
- "Crazy heart" (film): Jeff Bridges briljerar i sin Oscar-belönade roll som countryartisten Bad Blake. Så här bra har han inte varit sedan "The big Lebowski". Jag blir sugen på att dra tillbaka till södra USA med flanellskjorta och strå-cowboyhatt.
- "Up in the air" (film): Eftersom jag älskar amerikanska flygplatser så är det omöjligt att inte tycka om denna rulle. George Clooney är bättre än någonsin.
2 saker jag lyssnat på:
- Shinedown "Diamond eyes" (singel): Ny fantastisk singel. Ett av de drömband man skulle vilja lira med någon dag.
- Eminem "Recovery" (album): Slim Shady levererar en platta av klass som vanligt. Guldkornen är på tok för många.
PER KARLSSON /trummis i April Divine och krönikör på Allehanda Nöje.








Kommentarer (0)