Länge leve nöjessommaren 2010
Relaterat
Fakta
Fakta
2 saker jag sett på:
- "Till vildingarnas land" (film): Trailern lovade gott, men de högt ställda förväntningarna infriades inte - minst sagt.
- "The office - Säsong 6" (tv-serie): Tillsammans med "30 rock" och "The Big Bang Theory" den bästa sitcom-serien just nu.
2 saker jag lyssnat på:
- Blind Guadrian - "At the edge of time" (album): Tyvärr en tämligen trist skiva av det tyska powermetal-bandet.
- Håkan Hellström - "Samlade singlar 2000-2010" (album): Samlingsalbum av landets bästa popartist.
Förra helgens festligheter var inget undantag. Urkultfestivalen, som på grund av en misstolkning i lokalradion framställdes som hotad, upplevde under årets festival både publikmässig och allomfattande succé. Personligen hann jag bara i år besöka Nämforsens festplats under torsdagens premiärdag, men kan ändå konstatera att Urkult är vid god vigör och lika levande som festivalen alltid varit. Det man framför allt slås av angående Urkult är just faktumet att publiken ofta åker långväga för ett besök. Att folk från hela landet, och dessutom folk från spridda delar av Europa, kommer till Sverige för att besöka lilla Näsåker är unikt och något som Sollefteå kommun ska vara oerhört tacksamma över. Sedan kan man ju diskutera huruvida festivalen får tillräckligt med stöd av kommunen och/eller om kommunen tar till vara på detta perfekta reklamtillfälle för en landsbygd som är på sakta utdöende på grund av urbanisering och utflyttning.
Ett gäng mil från Näsåker, mot Nolaskogskusten, fick jag och ytterligare 3000 Parkenbesökare en riktigt minnesvärd kväll i lördags. Europe och Treat levererade en rockshow som vi inte sett sedan Alice Cooper och Thin Lizzy var på besök i juli 2008. Stödet, och publikdraget, var till och med större och bättre i lördags, än vid skräckrockaren Coopers konsert. Faktum är att publikstödet var på en nivå som inte är speciellt vanligt under konserter i Norrland, eftersom vi norrlänningar ofta är rätt stela och ogillar att föra väsen om oss i onödan.
Publikstödet till trots så var det ändå, enligt arrangörernas vidkommande, minst 1000 stycken för få betalande, vilket gör att kvällen på sin höjd ekonomiskt går ihop för organisatörerna. Man kan raljera fram och tillbaka om kollisionen med Sonisphere och Roxette var av ondo, men hur som haver är det otroligt tråkigt om arrangörerna, som är en av få storsatsande arrangörer i området, nu tappar intresse för Ö-vik som nöjes- och konsertmarknad. Onekligen verkar det vara enormt svårt att locka klientelen 20-30-åringar till konserter, medan det samtidigt inte är någon svårighet att locka 40-plussare till evenemang som Björn Skifs, Orup & Lena PH eller Brolle som Buddy Holly.
Denna helg väntar bara ett större arrangemang i vårt område. Hoppas bara att lördagskvällens rockabilly-afton på Parken i Ö-vik med The Refreshments, The Boppers och Eva Eastwood går i sommarens mest ihållande spår och blir ett lyckat och välbesökt arrangemang det också.
Nöjessommaren 2010 är snart över - länge leve nöjessommaren 2010.








Kommentarer (0)