Iggy vill göra nytt Stooges-album
Relaterat
Iggy Pop och hans band The Stooges verkar vara på gång med ett nytt album. Den Sverigeaktuella rocklegenden säger till Rolling Stone att han är sugen på att spela in ett nytt album med The Stooges när deras gemensamma turné avslutas i september. Gitarristen James Williamson har redan skrivit några nya låtar.
- Riffen är riktigt bra, och jag har till och med lagt sång på dem. Jag ska försöka göra hela låtar av dem, men det funkar inte riktigt ännu, säger han till tidningen.Pop berättar också att han kämpar med att värna om The Stooges punkbakgrund och samtidigt musikaliskt knuffa bandet framåt.
- Jag är angelägen om att respektera bandets integritet och vad det står för, så jag ser inte lättvindigt på ett nytt album, säger han.Iggy & The Stooges splittrades 1974, men återförenades 2003 och förknippas kanske framför allt med albumet "Raw power" samt låtar som "No fun", "I wanna be your dog" och "Down on the street". 2007 kom albumet "The weirdness".
Den 7 augusti ställer de sig på scen på Sonisphere i Stockholm och den 13 augusti på Way Out West i Göteborg.





Kommentarer (0)