Det slösas med vårt human kapital
Relaterat
Att bli och vara arbetslös är en stor omställning för de flesta. Konsekvenserna av långvarig arbetslöshet kan leda till både fysisk och psykisk ohälsa, situationen påverkar både individen, familjen och samhället mer än man kanske tror.
Samhället är väl rustat att tillhandahålla olika typer av krisgrupper/team när traumatiska händelser drabbar människor. Genom forskning vet man vikten av att bearbeta det som hänt för att kunna gå vidare i livet. Man behöver få prata om sin upplevelse tillsammans med likasinnade och bli lyssnad på. Dessutom bör omgivningen och individen få hjälp med att förstå att förlusten av ett jobb kan vara en stor sorg. Många har dessutom blivit illa behandlade vid sin uppsägning, upplevelser som sätter djupa spår och känslan av att inte längre duga.
Var finns samhällets stöttning när detta händer? Var är krisgrupperna och kristeamen när människor blir arbetslösa? I dagsläget finns det ingen given mottagare för den arbetslöses funderingar, tankar, frustration, upplevelser och känslor kring sin situation. Vem ställer frågan: - Hur känns det?
Som arbetslös befinner man sig i en beroendesituation och upplever att man inte kan vara öppen med sina tankar, känslor och åsikter i sin kontakt med myndigheter med risk för represalier, avstängning från A-kassan. Man ”tvingas” in i en ”offerroll” som upplevs som väldigt obekväm av de flesta. Man har inte längre kontroll över sitt liv.
Känslan av att förlora kontrollen över sitt liv skapar en tillvaro fylld av både yttre men framför allt inre stress. Vardagen fylls av måsten och krav från myndigheter vars förväntningar speglar en misstro till individens vilja och ansträngning att göra det som krävs för att söka jobb. Konsekvenserna av detta får direkt motsatt effekt. Det skapar bara frustration, irritation och oro som leder till ineffektivitet och ofokusering.
Sen har vi den välvilliga omgivningen som frågar: - Hur går det, har du fått nåt jobb än? Att ständigt stå till svars för hur många jobb man sökt och hur många nej man fått är väldigt påfrestande emellanåt.
Jag är helt övertygad om att 95 procent av de som är arbetslös verkligen vill ha ett jobb, men att man gärna vill kunna påverka vilket jobb och var i landet det är. Den rätten borde vara självklar.
För att förbättra den arbetslöses förutsättningar att få det jobb man vill ha bör man bli erbjuden fungerande åtgärder. Som arbetslös finns det tre saker som behövs för att öka fokus och effektiviteten när man söker jobb, och för att kunna bibehålla värdigheten;
- Tillhörighet
- Struktur
- Självförtroendet
Hur väl tillgodoser arbetsmarknadspolitiken dessa behov? Inte alls skulle jag vilja påstå. Hur skulle de se ut om beslutsfattare verkligen lyssnade på vilka åtgärder som önskas och behövs? Jag väljer att tro att beslut fattas i okunskap. Om beslutsfattare hade en större kunskap om vad som krävs för en lyckad arbetsmarknadspolitik skulle det innebära att fler arbetssökande skulle få jobb, arbetsgivare skulle få ”rätt” medarbetare och politiker skulle få system att vara stolta över.
Fler måste engagera sig för att skapa bättre förutsättningar för de som för tillfälligt är arbetslösa. Politiker måste vara nyfiken och öppen för kunskap och verktyg för att kunna utveckla fungerande åtgärder/system som alla tjänar på. Ansvarsfrågorna behöver även tydliggöras. Vilket ansvar förväntas den arbetslöse ta, Arbetsförmedlingen, landets fackföreningar och politiker.
Vi har inte råd att slösa med vårt human kapital.
Susanne Perneholm Umeå



Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 apr 2011 06:51 Hasse i Ödeshög (Ej registrerad)
"Heja Ingrid Ågren. Ställ krav, kämpa vidare. För de unga." skriver bland annat: "..Hur kan jag uppmuntra henne, när anställd personal vid arbetsförmedlingen inte ens under ett års tid lyckats skaka fram ett enda jobb till henne... Jag tror stundtals att arbetsförmedlingen jobbar för att hålla dessa ungdomar kvar i arbetslöshet för det tryggar deras fortsatta anställning..." - Du får arbetsförmedlingen att framstå som rediga intrigmakare, som mest är intresserade av sitt eget. Jag har ingen insyn i nutidens arbetsförmedlingars sätt att hänvisa arbeten till nutidens ungdomar, men jag har svårt tro att de VILL! hålla de unga kvar i arbetslöshet?! Problemet MÅSTE alltså ligga s.a.s. på ett annat plan! Vilket, är jag icke gubbe att i en hast ,räkna ut. Att bedöma ett särskilt fall, som idet här fallet, blir svårare ändå. Lycka till i forts. i alla fall!
Skrivet 5 apr 2011 17:39 Hasse i Ödeshög (Ej registrerad)
Nuförtiden har unga alla möjligheter att bli efterfrågade. De har ju gått i skolan i 12 år(minst) vilket de har velat, eller inte. Nu skall man ju ha gymnasium(minst) för att bli "lokalvårdare." Konjunkturerna far dock flämtandes fram och tillbaka så det gäller för mängdutbildade unga att hålla sig up to date och vara beredd att antaga erbjudet arbete "på annan ort." Annars kan det bli stagnation i tillvaron och tji peng pung och det är inte bra då man är ung och vill vara kung.. Jag får sluta med att säga som en gammal farbror på 1950-talet sade till oss ungdomar: "Må edra skuggor bliva långa!"
Skrivet 4 apr 2011 23:05 Heja Ingrid Ågren - Ställ krav, kämpa vidare. För de unga. (Ej registrerad)
Hej Ingrid Ågren. Så kloka ord. det finns hur många arbetsuppgifter som helst vi kan ta itu med. Jag har en dotter drygt 20 år som sover bort sina dagar just nu. Utan betyg som ger tillträde till utbildning vid högskola, vad är att göra för henne och vad förväntar sig samhället av henne? svar: Ingenting. Tänk, om hon bara för några dagar fick känna att det fanns människor i hennes omgivning som ställde förväntningar på henne! Jag, som förälder, tror att hon skulle växa enormt i självkänsla och i tillit till vårt samhälle. Känslan av att betyda något för andra. Nu sover hon. Jag själv är arbetslös sedan drygt tio år tillbaka. Jag vet hur det känns att leva "av nådemedel" Hur kan jag uppmuntra henne , när anställd personal vid arbetsförmedlingen inte ens under ett års tid lyckats skaka fram ett enda jobb till henne. Jag tror, stundtals, att de anställda vid arbetsförmedlingen jobbar för att hålla dessa ungdomar kvar i arbetslöshet, för det tryggar ju deras egen fortsatta anställning.
Skrivet 3 apr 2011 20:48 Vi minns och må berätta om detta i framtiden (Ej registrerad)
Arbetslösheten är inget trauma. Att frontalkrocka i 70 km/h ( motsvarar att köra in i en bergvägg i 120 km/h - släng dig i väggen Kenny Fjollbräck ) är ett trauma. Det som du sedan råkar ut för med att du inte kan vara sjukskriven längre pga nya regler utan hänvisas till att söka fiktiva jobb på arbetsförmedlingen för att rehabiliteringskedjan säger så enligt försäkringskassan med flera. Jag är övertygad om att när vi i framtiden tittar tillbaka på denna tid så kommer man att kunna dra likheter med den nazistiska organisationen på 30-talet där myndigheter, domstolar och politiker öppet förtrycker "oliktänkande". Alliansregeringens ansvar är totalt inför en framtida Nurnbergrättegång. Det är en j-a skillnad med att sympatisera ( tycka synd om någon ) och att ha empati ( att aktivt vilja hjälpa någon ) för tex de sjukskrivnas situation.
Skrivet 3 apr 2011 17:12 Ingrid Ågren SPI (65 års skolerfarenhet) (Ej registrerad)
Inget är värre än att bli arbetslös. Jag känner personer som blivit arbetslösa som fortsatt att fara hemifrån och komma hem samma tid som vanligt. För en ungdom är det väldigt förödande att vänja sig vid att vända på dygnet. Självförtroendet sjunker i botten. Att ha ett jobb ger självförtroende.
För en summa som motsvarar arbetslöshetsersättningen kunde man jobba på äldreboende, på dagis, på fritidsgårdar, besöka gamla eller föräldrar på sta´n. Det finns massor av arbetsuppgifter i samhället som behövs, men som inte utförs idag! Att ta hand om en ungdom som det håller på att gå snett för är en viktig uppgift, som inte utförs idag.
Det är en skam att gamla kan ligga döda i sin lägenhet utan att någon vet om det. Varje äldre, som bor ensam ska ha en kontaktperson!
Några exempel på hur vi kan få ett tryggt samhälle och minska utanförskapet.
Skrivet 31 mar 2011 08:37 Hasse i Ödeshög(Nattinatti!) (Ej registrerad)
..det var på den tiden man arbetade i sitt anletes svett i arla mogonstundens tunga fjät.. Man fick icke ligga i halmen och pusta och snarka och sova i ett. Nä, ingalunda! Man fick heller icke lunka omkring och snusa och punda. Man fick lösa billetten själv till Söderns höjder. Ångrar jag mig fasligt då? Inte nå! Ingalunda, trots att "förtjänsten icke stod i högan sky, var jag rätt så kry! Jag är(i relativa svängar) ganska nöjder! Förutom att jag fick lära mig "veta hut" fick jag i mig med kornmjölsgröten, att jag icke skulle slöa livet ut, varken i parti eller minut.. En får i allefall tacke er så mycket, för ert tålamod med mig, i alltför långa stunder. NU tar jag mig en välbehövlig, i sista stund "blunder." Godnatt! Klart! Slut...Ps. "Den som icke äter, skall heller icke arbeta" Eller vad det brukar heta? Ds.
Skrivet 28 mar 2011 21:38 Hasse i Ödeshög( anno datzumal) (Ej registrerad)
Förr var det vanligt att samhället ställde upp med s.k. arbetsmarknadsåtgärder, beredskapsarbeten, utbildning, "nödhjälpsarbeten" o.s.v. Arbetskraften ÄR en "vara" bland andra och om den p.g.a. "dåliga konjunkturer" inte är efterfrågad, kan samhället, om det har råd, skapa "arbeten" omskolningskurser o.s.v. via skatten, enl. ovanstående. Men då blir lönerna inte vad de skulle blivit med ett lönearbete. Förr kunde AF också hänvisa arbetssökande till annan ort(läs söderut) Under 50-60 talet hette det att Arbetsmarknadsstyr elsen- AMS stod för: "Alla Måste Söderut!"
Skrivet 28 mar 2011 13:53 Arbetslön Nu (Ej registrerad)
Tack för en väldigt fin artikel och för alla fina formuleringar. Jag håller med till 100 procent. Ansvariga politiker och tjänstemän för arbetsmarknadsservicen borde läsa artikeln. Företrädare för fackföreningar borde läsa den. Företrädare för a-kassor bör läsa den. Det går inte att som nu knuffa in den stora gruppen arbetslösa i en och samma fålla och utgå från att individerna har samma behov. Varje arbetslös person har sin personliga historia och sina individuella förutsättningar och behov för att nå fram till sitt mål. Att bli arbetslös är för många en traumatisk händelse och som fordrar medkänsla och fingertoppskänsla bland de instanser som är satt att bli serviceorgan för att lösa problematiken.
Klas Hägglund
Webbansvarig
Arbetslös Nu
http://www.arbetslos.nu/