Kubbyrans betydelse
Relaterat
I lördags genomfördes Kubbyran i Sidensjö för tionde gången i ordningen. De gråa skyarna till trots letade hela 134 lag sig till den vackra idrottsplatsen vid vattnet för att visa sina färdigheter i kubb.
Även om regnet under dagen var ihållande – och de sportsliga framgångarna för det egna lagets stannade med utslagning i sextondelsfinal – var det idel god stämning och glada miner i Sidensjö.
Kubbyran är på flera sätt ett föregångsexempel. Populariteten är i sig talande och arrangemanget unikt i sin förmåga att samla deltagare av alla åldrar, vilket ger viktig påminnelse om styrkan i att skapa möten över generationsgränserna.
Men Kubbyran är mycket mer än det som går att se och uppleva en sommarlördag i Sidensjö. Bakom arrangemanget döljer sig omfattande förarbete och brinnande eldsjälar. Den stora uppslutningen av deltagare, framgångsrika försäljningen av hamburgare, läsk och kaffe samt stöd från företag i form av sponsring ger betydande ekonomiskt tillskott till idrottsföreningen.
Kubbyran i Sidensjö tar sin utgångspunkt i rätt värden; människors intresse för platsen där de bor och en önskan att gemensamt skapa. Detta gräsrotsengagemang kännetecknar framgångsrika kulturarrangemang, mötesplatser och festivaler, och kan sättas i skarp kontrast till offentligt initierade, utvecklade och genomförda motsvarigheter.
Självklart har kommunen en roll i att – likt näringslivets företag – uppmuntra, stötta och underlätta, men erfarenheten säger att när väl kommuner försöker sig på att själva leka festivalarrangör blir resultatet svagt. Eller rättare sagt blir resultatet ofta både dyrt och dåligt. Genom att engagemanget kommer underifrån och människor i föreningar själva blir de som förvandlar idé till verklighet skapas stark gemenskap och lokal kraft, vilket i sig kan vara lika viktigt som själva genomförandet.
Varje stad, by och bygd blir starkare och friskare när människor samlas och möts. Kubbyran i Sidensjö är ett gott exempel på hur det, även med små ekonomiska resurser, är möjligt att skapa storartade ting när människor går samman.
Förhoppningsvis får de flitiga funktionärerna i Sidensjö stöd av nya krafter som ansluter sig för att säkerställa att kubbar flyger genom luften även nästa sommar. Tack för ert arbete så här långt!
GABRIEL EHRLING
Gabriel Ehrling är vikarierande ledarskribent på Örnsköldsviks Allehanda och Tidningen Ångermanland.


Kommentarer (0)