Moderat splittring?
Relaterat
Ämnet är givet: landstinget.
Bränslet likaså: uttalanden från moderater i Sundsvall om att Sundsvalls sjukhus måste räddas på bekostnad av sjukhusen i Ångermanland och att ångermanlänningar ”lyxkonsumerar” sjukvård. Populism är bara förnamnet.
Det är faktiskt så att man börjar tycka lite synd om herrar Sörlin och Näslund. Moderaterna i länet visar nämligen prov på en smått osannolik förmåga att skapa splittring; när M i Sundsvall försöker vinna poäng i hemkommunen sätter de sina partikamrater i de norra delarna av länet på pottkanten.
Det har konstaterats förr, men det tål att sägas igen: om Socialdemokraterna får fortsatt förtroende att leda landstinget efter valet 2010 beror det inte på partiets styrka.
Det kommer i så fall att bero på att den borgerliga oppositionen är splittrad och väldigt dåligt förberedd.
Anders Rönmark




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2010 13:00 Nils-Gunnar Molin (Ej registrerad)
Vem kan tro att moderaterna i Västernorrland skulle vara några fenomen på ekonomi.Moderaterna i landet tillsammans med övriga borgare havererade svensk ekonomi 1976-1982 med 86 miljarder i budgetunderskott , 1991-1994 med 186 miljarder i budgetunderskott och nu 2006-2009 med ännu en gång 186 miljarder i budgetunderskott.Inget talar för att länets moderater skulle vara ett uns bättre.Moderaterna har en stark gren vilket bör understrykas , att bromsa samhällsutvecklingen , ständigt ropa på skattesänkningar och totalt strunta i hur detta påverkar vanligt folks vardag.Detta har man tålmodigt arbetat för i över hundra år.