Ledare TÅ, Lib

Publicerad 3 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Vänta inte till september

Socialdemokraterna i Västernorrland hävdar att de har fullt förtroende för landstingsledningen. Efter de senaste turerna kring Sigbjörn Olofsson och IngMarie Bäcklin måste S-topparna ändra uppfattning.

Relaterat

I tisdags samlades länets ledande socialdemokrater, under ledning av distriktsordförande Elvy Söderström, till ett krismöte med anledning av det kaos som nu råder inom landstinget.

Efter mötet lät S-topparna meddela att man har fullt förtroende för partikamraterna i landstingsledningen.

Allvarligt talat: driver ni med oss?

Har Socialdemokraterna i Västernorrland verkligen fullt förtroende för männen och kvinnorna som styr det sjunkande skepp vi kallar landsting?

Ja, ja, då vet vi det i alla fall.

I den socialdemokratiska partiboken – i någon av bilagorna som handlar om hur man driver ett landsting till ruinens brant, får vi gissa – står det tydligen att det är helt i sin ordning att anlita konsulter för tiotals miljoner kronor. Där står det också att man får entlediga sjukhusdirektörer utan förvarning, och att det är helt okej att ge andra sjukhusdirektörer löner i statsministerklass.

Förtroendet är ändå orubbat.

Frågan är dock hur Elvy Söderström och de andra som tillhör den västernorrländska arbetarrörelsens crème de la crème ska hantera den senaste turen i landstingskarusellen.

Sjukhusdirektör Sigbjörn Olofsson har nämligen anlitat en gammal bekant och arbetskamrat, IngMarie Bäcklin, som personalchef på Sundsvalls sjukhus.

Det är bra att sjukhusdirektören och personalchefen, så här i nedskärningstider, är bekanta och har arbetat ihop tidigare; skarprättare och deras rackardrängar ska ju kunna samarbeta.

Problemet är bara att Bäcklin inte har riktigt rent mjöl i påsen. Hon jagas nämligen av kronofogden för obetalda skulder på över en halv miljon. Skulder som Bäcklin dragit på sig genom att göra privata inköp med en före detta arbetsgivares kreditkort.

Sigbjörn Olofsson kan inte ha varit ovetande om detta då han anlitade Bäcklin till en kostnad av 13 000 kronor om dagen. Olofsson har därmed visat prov på synnerligt dåligt omdöme, och det är inte utan att man börjar fundera över om Olofsson medvetet gjort denna felrekrytering för att få sparken och därmed få sin generösa fallskärm utlöst.

För hur ska Sigbjörn Olofsson kunna sitta kvar efter den här skandalen? Och vad händer med landstingsdirektören Lars Bolin, som skrev på avtalet med Bäcklin?

Samma fråga bör ställas när det gäller den högsta politiska ledningen. Det yttersta ansvaret för det personalpolitiska debaclet vilar på den politiska majoriteten i landstinget, alltså Socialdemokraterna och Vänsterpartiet, och högst upp i toppen sitter Ewa Söderberg (S) och Benny Eriksson (S).

Det är nog dags att de kliver ner därifrån. Ju snabbare desto bättre.

Den här ledarsidan har räknat dagarna till valet i september då väljarkåren äntligen får chansen att kasta ut Socialdemokraterna, men för varje ny skandal som uppdagas blir det allt klarare: invånarna i Västernorrland har inte råd att vänta.

Invånarna i Västernorrland har inte råd med en landstingsledning som leker med våra skattepengar som vore det monopolpengar.

Invånarna i Västernorrland har inte råd med en landstingsledning som ger länet ett så här dåligt rykte.

De boende i Medelpad och Ångermanland, de hårt arbetande männen och kvinnorna som betalar landstingsskatt (som Socialdemokraterna för övrigt drev igenom en höjning av alldeles nyligen), måste återfå förtroendet för den offentligt finansierade sjukvården. Det kommer de aldrig att få så länge som personer som Söderberg, Olofsson och Bäcklin rattar skutan.

Elvy Söderström får nog kalla till ett nytt möte med länets S-toppar snarast möjligt.

Om de då kommer fram till att partiet fortfarande har förtroende för landstingsledningen är det att betrakta som det klaraste beviset på att härdsmältan är total inom socialdemokratin i Västernorrland.

Publicerad 3 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 4 feb 2010 23:23 Daniel Westlind (Ej registrerad)

Kastor,
inte visste jag att du var moderator med rätt att avgöra vad som skall skrivas i kommentatordelen. Dock respekterar jag din önskan att dra dig ur. Det tyder på förnuft att inse när argumenten tryter.

1. Vad vet du om landstinget och vården i Sverige överhuvudtaget? Anledning till att det blir längre köer stavas brist på läkare samt en underlåtenhet från nuvarande regering att inse att landstingpengen inte räcker till med de ökade kostnader en högre snittålder i Sverige ger.

2. Därom tvistar de lärde, andelen som röstar i personvalens moderland, USA, visar inte direkt att din teori håller.

3. Nu sparkar du väl ändå i fel hörna. Jag ser att både ekonomi och vård skall viktas in jämlikt. Bättre exempel på dualism är svår att finna. Menar du istället att jag skall vara politiskt överskridande med mig själv vill jag veta vem sjutton har för nytta av det. Dock lyssnar jag på andras åsikter och argumenterar emot när jag så finner att den andra behöver upplysas.

Väl mött.

Skrivet 4 feb 2010 21:32 Kastor (Ej registrerad)

Daniel,
Den här kommentarsidan är inte till för politisk allmändebatt mellan två kommentatorer så det här blir mitt sista inlägg.
1 Det kan omöjligt bli sämre.
2 Personval ger incitament för väljarna till ett större politiskt engagemang.
3 Dualism tycks inte vara din starka sida.

Skrivet 4 feb 2010 19:37 Daniel Westlind (Ej registrerad)

Allehanda, om ni nu inte klarar av vissa inlägg skulle det vara trevligt om ni tar bort båda kommentarerna då den andra saknar totalt relevans utan det första!

1. Berätta hur detta skulle bli bättre.

2. Exakt hur hade du tänkt att den ansvarsbilden skulle se ut? Inget omval för just den personen? -Oh nej! Nu kan vår [fyll i med lämplig politisk inriktning] politik inte längre fungera då Anders Andersson inte längre blev omvald. -Vadå? Kan vi ställa upp med en ny person med samma agenda? Jaha, problemet löst.

3. Den politiska diskussionen har bara ett svar: Lika vård för alla oberoende status, pengar eller geografiskt boende. Inga gräddfiler då hälsa inte är ett fåtals rättighet. Det motsatta blir verklighet om privata vårdgivare får härja. Redan nu väljer privata vårdgivare munsbitar ur vårdkakan och låter landsting ta de ekonomiskt tunga bitarna.

Så igen, totalt avsaknad, denna gång, av vettiga argument. Men du försökte i och för sig.

Skrivet 4 feb 2010 16:48 Kastor (Ej registrerad)

Daniel Westlind,
"total avsaknad av argument"
För att uppfylla framtida medborgarkrav,på god sjukvård, så har du alldeles rätt när du efterlyser argument hur detta skall uppnås.
Jag skall ge dig tre argument för att uppnå en bra sjukvård:
1 Lägg ned landstingen och låt riksdagen bli huvudman.
2 Personval av politiker för en klarare ansvarsbild gentemot väljarna.(på alla politiska nivåer)
3 En politisk diskussion om framtida finansiering.Hur mycket skatte-resp privatfinansierad sjukvård?
För övrigt anser jag fortfarande att det är de socialistiska politikernas ansvar att landstingets ekonomi ser ut som den ser ut.

Skrivet 4 feb 2010 14:33 Daniel Westlind (Ej registrerad)

Kastor,
du är en värdig representant för högerfalangen, total avsaknad av argument.

Skrivet 4 feb 2010 13:28 Kastor (Ej registrerad)

Inge,
Du är en värdig representant för socialismen, totalt avsaknad av ansvar.

Skrivet 4 feb 2010 12:36 Inge (Ej registrerad)

Norrlandslänen har generellt stora svårigheter med sjukvården. Det är stora län med stor glesbygd. Alla länen har haft svårt att klara sjukvården. Kraven på vård i alla delar av länet. Vikande befolkningstal, industrinedläggningar med ökad arbetslöshet och skatteintäkter som störtdykt. Alliansregering totala prioritering mellan skattesänkningar och välfärd har varit katastrofal i flera avseenden.

Till detta kommer att utvecklingen av sjukvården ínnebär att alltfler sjukdomar kan botas snabbt, organ ersättes etc. men kostnaderna har ökat oerhört. Jag känner till ett annat län som också haft stora svårigheter. Moderatstyrt. De löste en del av problemen med att höja skatten med 1 kr.
Det påstås också att man inte släppt in privata.Vi har sedan decennier haft privat aktörer i Västernorrland. Inom primärvård och gynekologi bl.a.

Skrivet 4 feb 2010 12:14 Lennart Henriksson (Ej registrerad)

Efter valet i höst kommer några få politiker i landstingstoppen att avsluta sin karriär med en god pension. Några andra flyttas upp ett steg. Tjänstemännen kommer att fortsätta styra i brist på kompetenta folkvalda. Allt blir som vanligt.
Väljarna i Västernorrland kommer att rösta som de alltid brukar göra, liksom farfar och morfar före dem. De kommer att få höra och förstå att det är regeringen Reinfeldt som är skuld till allt elände i landstingssjukvården. Regeringen Sahlin kommer inte att ge mera pengar till landstingen, men det är även det Reinfeldts fel.
Men några, som är mera jämlika än andra, kommer att gå ur landstingseländet med fyllda börsar. Men det kommer inga partier att riva upp himmel och jord för. Som det heter i proggvisan:-Vem i hela världen kan man lita på?

Skrivet 4 feb 2010 12:00 Avgå,Elvy Söderström.Det stinker kring (S) rörelsen och dig (Ej registrerad)

Kommunalrådet (s) Elvy Söderström uttalade i TV tisdag 3/2 sitt fulla stöd för landstingsledningens handlande,vilket även innebär anställandet av den för bedrägeri och svindleri misstänkte konsulten Ingmarie Bäcklin.Dagen efter hennes uttalande sparkas Bäcklin,med en fallskärm som kostar skattebetalarna i Västernorrland ett antal miljoner,för 2 dagars arbete.Hur in i det allra glödhetaste kan någon ha fortsatt förtroende för detta kommunalråd?Kräv hennes avgång omedelbart.Detta och allt annat under lång tid visar ju på att vad vi har i ledningen är ett gäng svindlare som ljuger,trixar,spelar oförstående...Ja,orden tryter för mig...vreden och ilskan bara växer över detta taskspeleri som vi lurats och under år duperats att tro är politik

Skrivet 4 feb 2010 10:58 Tom (Ej registrerad)

Sådär. Årets minst överraskande nyhet ett faktum. Bäcklin får gå och det kommer förstås ske under någon låtsad moralisk förevändning, men den verkliga anledningen är såklart att alla rubriker runt hennes person blivit en belastning för såväl landstingsledning som politiker. Dessutom lätt att offra som inhyrd konsult. Skillnaden i verksamheten lär dock bli = 0.

Skrivet 4 feb 2010 10:26 Tom (Ej registrerad)

Sådär. Årets minst överraskande nyhet ett faktum. Bäcklin får gå och det kommer förstås ske under någon låtsad moralisk förevändning, men den verkliga anledningen är såklart att alla rubriker runt hennes person blivit en belastning för såväl landstingsledning som politiker. Dessutom lätt att offra som inhyrd konsult. Skillnaden i verksamheten lär dock bli = 0.

Skrivet 4 feb 2010 10:16 Nils Lindquist (Ej registrerad)

forts...

Skall vi leta upp alla nolltaxerare och de personer som har skatteskulder? Klarar inte dessa personer av att leda en arbetsprocess inom landstinget? Gäller detta också den övriga industrin också i sådana fall?
Är svaret ja på dessa frågor blir det något jobbigt för ett flertal högre uppsatta i detta land.

För övrigt trodde jag att man inte är dömd utan åtal och att även om fel begåtts tidigare får alla en chans, även dömda, efter att bot gjorts. I detta fall finns skatteskulder kvar, vad har det för relevans till kompetensen att konsultera?

Landsting sköts på professionell basis även om folk i gemen hävdar annat. Därför anlitas också de tillgängliga personer som tros vara de bästa för verksamheten.

Jag antar att Allehanda direkt kommer att avskeda en person om denna har skatteskulder samt att då ledningen går. Eller dessa regler gäller kanske inte den privata marknaden. Där får kanske moral en annan betydelse?

Skrivet 4 feb 2010 09:43 Kastor (Ej registrerad)

Om demokratin skall överleva en allt mer komplicerad framtid är personval,
värt namnet,av våra politiska företrädare en nödvändighet.

Skrivet 4 feb 2010 08:56 Kastor (Ej registrerad)

I en artikel på den socialistiska ledarsidan i dagens tidning skriver den socialdemokratiska partistyrelsen för Västernorrland
att det är regeringens fel att länets sjukvård befinner sig i kris,dom ger inte tillräckligt med statsbidrag.
För en normalintelligent person betyder detta att man underkänner landstingets förmåga att ansvara för länets sjukvård.Med andra ord av- skaffa landstingen och låt Sverige få likvärdig sjukvård oavsett var man bor i landet.Ju förr ju bättre.
Vidare skriver samma styrelse att omorganisation-uppsägningar skall konsekvensanalyseras.Med en rejäl konsekvensanalys av våra socilistiska politiker så hade den uppkomna situationen aldrig uppkommit.

Skrivet 4 feb 2010 08:16 Länge leve västernorrland (Ej registrerad)

Det finns en annat makt som är inblandad i denna röra. Denna makt är inte partirelaterad utan en makt som finns inom vissa personer. Dessa personer är vältaliga, väldigt duktiga och vet hur man beter sig i en krets. Dessvärre så ändras deras beteende när de kommer längre upp i makten. Under denna resa upp till makten har de "rövslickat" sig igenom livet och bara sagt "ja" till allt och alla. När de väl är i maktposition uppstår en girighet som i slutändan gör att de har totalt förstört en organisation och där de när "kritiken" kommer skyller på allt och alla. Dessa personer förstår inte kritik och anser den som kritiserar dem att de är något hinder som man inte behöver bry sig om. De är mästare på att prata skit om andra och de organiserar de mest fantastiska operationer för att förgöra folk. Deras hjärna hanterar mångt mycket mer än vad en normal människa klarar. Men till slut har de för många bollar i luften och när någon tar bort stöden de lutar sig emot faller de. Kämpa vidare.

Skrivet 4 feb 2010 07:54 Bra, Anders! Ryt än högre. (Ej registrerad)

Tack Anders Rönmark för att du är på hugget.Märklig tystnad från alla andra politiska partier i denna sjukt infekterade fråga.Stöder de trots allt dessa kriminella personer som fått uppdraget att plundra landstinget.Varför kräver ingen att den högst ansvarige avgår med omedelbar verkan?Är det trots allt hon som är den återhållande proppen?Går hon rasar hela konstruktionen sönder och samman.Men...låt det då ske, för guds skull, så vi kommer till någon ände på detta kriminella spektakel med våra skattepengar.

Skrivet 4 feb 2010 07:54 Tom (Ej registrerad)

Svårt att säga emot något som skrivs här, även ifall det nästan garanterat hade sett ut likadant oavsett politisk färg i landstingstoppen givet de förutsättningar som finns. Hela kaoset i landstinget kännetecknas av att ingen vill ta ansvar för de försämringar som sker. Inte alls konstigt, eftersom den som kan bindas vid försämringarna som har skett och som kommer bli än värre, kommer att straffas på valdagen. Bl.a. därför har MANTEC och en del andra konsulter kallats in: "det är inte vi som tycker att man ska avskeda 700 personer, det är MANTEC". Därför skulle det nu vara oerhört förvånande om Olofsson+Bäcklin får fortsätta. Och de får då inte sluta pga sina enorma och oskäliga löner eller pga de försämringar de genomfört. Utan för att de blivit en belastning för S, som bl.a. ger krönikör Rönmark såna här straffsparkslägen.

Skrivet 4 feb 2010 07:21 Morsan (Ej registrerad)

Faktum är att inget av de nu sittande partierna har mitt förtroende.
Att helt ta bort vården på bekostnad av patienterna samtidigt som man höjer sina egna löner, hyr in chefer för enorma dagpenningar, höjer chefernas löner och anlitar dyra konsulter är inte bara något jag höjer på ögonbrynen åt. Det är ett gigantiskt svindleri av våra skattemedel. Vi behöver de sjukhus vi har och med handen på hjärtat hade vi behövt Härnösands sjukhus också. hade inte så mycket pengar gått till annat än sjukvård hade vi kanske haft råd med det, inte ett akutsjukhus men väl en fungerande enhet med dagvård och vissa avdelningar som skulle kunnat avlasta Sundsvall som dras med konstanta överbeläggningar som kostar viten om det påträffas. (Nu verkar ju inte kontrollen vara så bra)
Avskaffa landstinget och inrätta en sjukhusledning som får förvalta våra skattemedel i stället. Denna bör bestå av en mix av ekonomer och sjukvårdspersonal.

Skrivet 4 feb 2010 00:32 Anders Rönmark, politisk redaktör (Ej registrerad)

Hela ledaren "Vänta inte till september" ligger nu ute på min blogg på allehanda.se

Skrivet 4 feb 2010 00:02 Inge (Ej registrerad)

Vem kan lösa dessa problem bättre. Det handlar ju om att sjukvården kan rädda människor i allt större utsträckning men den blir allt dyrare. Skatteintäkerna som ska betala sjukvården sjunker därför att vi har arbetslöshet och allt lägre skatteintäkter. Reinfeldt har lånat nära 100 miljarder för att sänka skatterna och vill nu låna 80 miljarder till för att sänka ännu mer.Det sker på bekostnad av välfärd och sjukvård. Visst kan man vara arg på S i landstinget men hur kan någon tro att moderaterna skulle klara det bättre. I landstinget är de för övrigt oeniga. Några vill lösa Sundsvalls problem med att lägga ner Sollefteå sjukhus men det vill inte moderaterna i Sollefteå.Och att komma på den tanken är befängt. Det är människor i glesbygd som ha sämst tillgång till sjukvård t.ex. vid aktuinsatser för hjärtinfarkter,stroke m.fl. akuta sjukdomar där det handlar om minuter om man ska överleva.



Innehåll

Annat innehåll

Sök (opinion)

Senaste nytt

Sverige vann brons i Paralympics (TTSport)
Söderling föll i semifinalen (TTSport)
Amerikanskt guld i kälkhockey (TTSport)
Bergwall och Lundin bäst i år (TTSport)
Inters poängtapp öppnar för Milan (TTSport)
Ljubicic skrällde mot Nadal (TTSport)
Dallas fortsätter jaga slutspelet (TTSport)
Färjestad vann efter förlängning (TTSport)
Linköping utjämnade mot Frölunda (TTSport)
Andra raka segern för HV 71 (Ishockey)
Inget årsbästa av Holm (TTSport)
Dominant AIK mästare på Studenternas (TTSport)
Tottenham greppar fjärdeplatsen (TTSport)
Modo utslaget av Brynäs (Ishockey)
Andra raka sudden-segern för HV 71 (TTSport)
Brynäs vann i förlängning (TTSport)
Risk för strejk i handeln i påsk (TTEkonomi)
AIK mållöst efter två omgångar (TTSport)
Koch missade segerläge (TTSport)
Fransk seger i herrarnas jaktstart (TTSport)
Hellner en hundradel från pallen (TTSport)
Dansaren Jane Sherman avliden (TTKultur)
Liljevalchs prisar fotografiskt verk (TTKultur)
Olofsson-Zidek behöll tredjeplatsen (TTSport)
Kaosen vid flygstrejken uteblev (Utrikes)
Talangfabriken i nipornas stad (Nöje)
Timrås poängkung skadad (Ishockey)
Bryan Ferry på gång med nytt (TTNöje)
David Ekholm lägger av (TTSport)
Tim Burton invald i fransk orden (TTKultur)
Segeltorp mot Brynäs i SM-final (TTSport)
Norsk rödfärg i Falun (TTSport)
Pettersson delad tvåa (TTSport)
Nytt rekord av LeBron James (TTSport)
Ny milstolpe för "Lidas" (TTSport)
Donald Sutherland gör ny miniserie (TTNöje)
Hansson vann långloppscupen (TTSport)
Timrås poängkung skadad (TTSport)
Obama förespråkar finansreglering (Utrikes)
"Färjan"-Håkan ger ut drinkbok (TTNöje)
JO ger Svensk scenkonst rätt (TTKultur)
Polanski vill få domen i Schweiz (TTNöje)
Willy fick lämna "Let's dance" (TTNöje)
Konstnären som förför och förtrollar (Artiklar)
Ådalen i centrum för dragspelsmästarnas historia (Artiklar)
Hassan Alyasiri tolkar svenska dikter till arabiska (Artiklar)
Söderling till semi - slog Murray (TTSport)
Facklig ilska mot avtalet (TTEkonomi)
Sverige föll i semifinalen (TTSport)
Edsbyns elitlicens hotad (TTSport)
Hela listan Förminska listan

BLOGG/Niclas Lundin

Bildspel luft 468x10

luft 468x10
luft 468x10
se läsarbilder luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10 Lunchguiden luft 468x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation