Mer att läsa

Publicerad 5 juni 2010
Textstorlek 1 2 3

Anne prisad för bästa avhandling

Den 31 maj gjorde medicine doktor Anne de-Wahl Granelli en blixtvisit hemma i Sverige, en resa som inte direkt var planerad. Anledningen var att hennes avhandling, hon disputerade i april förra året i pediatrik vid Göteborgs universitet, hade utsetts till den bästa avhandlingen vid institutionen för kliniska vetenskaper år 2009.

Relaterat

Artikelbilder

Vid en ceremoni på Academicum i Göteborg den 31 maj i år fick Anne de-Wahl Granelli ta emot priset för bästa avhandling år 2009 vid institutionen för kliniska vetenskaper.

Vid en ceremoni på Academicum i Göteborg den 31 maj i år fick Anne de-Wahl Granelli ta emot priset för bästa avhandling år 2009 vid institutionen för kliniska vetenskaper.Fotograf: Privat

– Det är en jätteära för mig, berättar en glad Anne per telefon på väg mot flytplatsen och tillbaka till Indien, där familjen numera bor.

Priset är instiftat tillsammans med doktor Arnt Vestbys Forsknings-Stiftelse och är på femton tusen kronor och delade ut vid en ceremoni i Academicum i Göteborg.

I april förra året skrev vi om Annes avhandling. Huvudsyftet med den var att utvärdera om en enkel scanningtest på BB kan upptäcka barn med hjärtfel innan de lämnar BB. Detta i sin tur leder till att färre spädbarn kommer att dö och risken för livslånga hjärnskador minskar. Testet är tillförlitligt och enkelt att utföra och tar bara ett par minuter och det man gör är att mäta syremättnaden i blodet.

Forskningen har väckt stor uppmärksamhet inte bara i Sverige utan också fått genomslag utanför landets gränser, som till exempel Kina, där de redan börjat screena barn.

– Jag har också blivit inbjuden till världskongressen i Indonesien den 16-19 juni, säger hon.

Sedan januari i år bor familjen, maken Michael, som jobbar för Ericsson, samt barnen William, Emelie, Hannah och Julia i Indien.

– Vi kommer att bo där i ett till två år, säger Anne.

Anne, som har sina rötter i Kramfors, är utbildad biomedicinsk analytiker inom klinisk fysiologi och har sedan 1994 arbetat på barnhjärtcentrum på drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus i Göteborg och sedan 2001 forskat på halvtid. Anne är den enda biomedicinska analytikern i landet med specialistexamen i ultraljusundersökningar på barn med hjärtfel.

Publicerad 5 juni 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation