Värnar om barn och gamla
Relaterat
"Medaljerna är från SM i curling 1985. Jag har både i mixed och individuellt, men naturligtvis är det lite extra med den individuella", säger Ingrid glatt och naturligtvis med stolthet i rösten.Bild: Markus Sandin
Ingrid Ågren var en lovande friidrottare i ungdomen och i betygsboken stod alltid ett stort A i gymnastik. Bilden på en springande och vinnande Ingrid togs i Umeå 1955 när hon gick på seminariet.Bild: Privat
Fakta
Ingrid Ågren
Bor: Villa i Örnsköldsvik, stuga i Nordmaling.
Ålder: 75 år den 29 juli.
Födelsedagen: Firas tillsammans med familj och vänner i sommarstället på Maleshällan.
Familj: Sambon Rolf Johansson, barnen Per-Lennart, Elle och Patrik med familjer, fem barnbarn.
Arbetar: Delägare i Strömspar(w)en, som säljer solpaneler. Tidigare mellanstadielärare på Örnsköldskolan, skolledare i Gullänget. Sista yrkesverksamma åren EU-koordinator för barn och utbildningsförvaltningen,Örnsköldsvik.
Fritidsaktiviteter: Bowling och golf.
Politiskt engagemang: Gruppledare SPI (Sveriges Pensionärers Intresseparti), tidigare aktiv för Folkpartiet liberalerna i både kommun och landsting.
Ingrid, med flicknamnet Jonsson, växte upp i kantorsbostaden Kyrkbygdens skola, bredvid Grundsunda kyrka. Pappa var kantor och mamma lärare.
– Det gick väldigt fort, har mamma berättat och det åskade som bara den natten jag föddes. Jag har faktiskt noterat att det nästan alltid åskar – om inte på födelsedagen, så i alla fall dagarna runt omkring, berättar Ingrid när vi träffas hemma i huset i centrala Örnsköldsvik.
Sommaren tillbringar hon och sambon Rolf Johansson annars till största delen i sommarstugan på Maleshällan i Nordmaling, vilken funnits i familjens ägo sedan 1962.
– Vi har Storbådan rakt ut och stugan är vårt eldorado. Där försöker jag koppla bort och där finns allt!
Allt – vad innebär det?
– Där finns det fisk i havet, potatislandet och lite grönsaker, en korthålsbana i närheten och skogen full av bär. Alla sorter.
– Vi köper en ny frys varje år, flikar sambon Rolf skämtsamt in.
Sport och friluftsliv har alltid legat nära till hands för Ingrid. Hon gillar helt enkelt att röra på sig och hade gymnastik som ett av favoritämnena i skolan. Den unga Ingrid var en skicklig friidrottare. Vid en distriktstävling i gymnasiet år 1952 tog hon hem allt – längdhopp, slungboll, 80 meter och stafetten. Handboll och volleyboll har hon också spelat. Största idrottsliga meriterna har hon från curling, med bland annat två SM-medaljer och ett tiotal DM. Hon har åkt slalom och även seglat. Numera är det bowling och golf som fyller fritiden.
Engagerad politiskt har Ingrid varit ända sedan 1960-talet, när intresset vaknade. Dessutom var pappan kommunpolitiker i dåvarande Grundsunda kommun.
– Människans fria val och samhällets sociala ansvar kände jag för och det ville jag jobba för och så är det ännu, säger Ingrid.
För elva år sedan, när pensionen närmade sig, beslöt Ingrid att lämna det politiska livet bakom sig.
– Därav blev intet, säger Ingrid skrattande.
Ingrid, som alltid värnat om barn och ungdom och strävat efter och medverka till att skapa en så bra tillvaro som möjligt för dem, är nu talesman för de äldre i samhället.
Varför började du med politik igen?
– För fyra år sedan träffade jag två damer utanför en livsmedelsaffär. De sålde lotter för SPI och jag undrade "vad är SPI" och fick till svar "vi jobbar bara för pensionärer och har tänkt att du ska vara först på vår lista till hösten", sa de till en förstummad Ingrid.
Damernas önskemål blev verklighet och i september 2006 valdes Ingrid Ågren genom personval in i kommunfullmäktige. Det fattades åtta röster till två mandat.
Din målsättning inför höstens val?
– Att jag blir vågmästare ...



































Kommentarer (0)