Åhlund har slagläge i O-ringen
Relaterat
Det hela avgörs alltså i morgon med jaktstart utifrån tidigare resultat. Ludvig går ut som trea. Före honom startar Stockholmslöparen Assar Hellström och dansken Thor Nørskov. Tidsdifferensen är bara en minut. Allt pekar alltså på en rysare I H16 där vad som helst kan hända.
– Jag hoppas få syn på deras ryggar i början. Om vi kommer ihop har jag bestämt mig för att avvakta och söka tillfälle att smita förbi. Assar och Thor är båda mycket vassa spurtare så jag vill såklart avgöra före sista kontrollen, säger Åhlund som tävlar för OK Nolaskogsarna.
Den tidigare kuperade och tungsprungna terrängen ersattes på fjärde etappen av ett flackt område. Farten kunde skruvas upp och kilometertider under sex minuter behövdes för att ligga i topp. Banläggaren Johan Persson har jobbat ända sedan förra våren med de mer än 100 olika banorna.
– Vi sprang över hela området för att hitta de fina och svåra partierna innan vi började lägga banorna. Sedan behövdes vissa justeringar göras på grund av skogsavverkningar. Totalt har vi 200 kontroller ute i skogen idag, säger han.
MALIN ANDERSSON









Kommentarer (0)