Körkortslöse Cain Dotson vädjar till rätten
Cain Dotson, sportchef i GIF Sundsvall, hoppas få körkortet tillbaka snabbare än åtta månader efter sin rattfylleridom.
Relaterat
Annars får han svårt att klara jobbet att scouta tänkta nyförvärv till klubben och även svårt att hänga med till bortamatcherna i superettan då han brukar ta bil.
I en inlaga till förvaltningsrätten, före detta länsrätten, i Härnösand vädjar Cain Dotson om att sex månader utan körkort räknat från november kan räcka, en tid som i så fall anpassas till när fotbollssäsongen är i gång på allvar.
Han erkänner utan omsvep att han körde rattfull den där lördagen i höstas. Han stoppades av polis i centrala Sundsvall och visade sig ha 0,32 milligram alkohol per liter i utandningsluften.
"Jag beklagar uppriktigt och ärligt den dumhet jag gjort som medfört att jag kört bli trots att jag hade en promillehalt i blodet...", skriver Cain Dotson.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 mar 2010 23:54 Bitterfinnen (Ej registrerad)
Sluta att försöka komma undan. Ta straffet som en man och gilla läget och fundera över varför det är som det är.
Åk buss med laget på bortamatcherna eller är det för ofint för en sportchef att åka med sina anställda?
Vad gäller titta på andra spelare så åk kollektiv, det sparar både miljö och är billigare.
Skrivet 10 mar 2010 23:54 Bitterfinnen (Ej registrerad)
Sluta att försöka komma undan. Ta straffet som en man och gilla läget och fundera över varför det är som det är.
Åk buss med laget på bortamatcherna eller är det för ofint för en sportchef att åka med sina anställda?
Vad gäller titta på andra spelare så åk kollektiv, det sparar både miljö och är billigare.
Skrivet 10 mar 2010 07:17 ebhe (Ej registrerad)
Har man satt sig i den situationen att man kört onykter SKALL man ta sitt straff. Det finns ingen orsak att mildra domen, lagen är lika inför alla.
Skrivet 10 mar 2010 06:38 Nylandsbo (Ej registrerad)
Att han inte skäms att gå ut i tidningen!
Skrivet 10 mar 2010 00:00 emanuel (Ej registrerad)
De finns fasen i mej inga förmildrande omständigheter när man är så infernaliskt dum att man sätter sej bakom ratten efter att ha druckit! "där spriten går in går vettet ut" stämmer nog bra det. Ta ditt straff å gå vidare, om du är så betydelsefull inom ditt yrke så finns det säkert lösningar. Sluta dalta thats it!
Skrivet 9 mar 2010 23:16 Lena (Ej registrerad)
Tror inte det är nån skillnad på dig å andra som kör rattfulla.Rattfull som rattfull!!!! Hoppas NI lär er nåt av det hela.