FIFA stoppar Forster i Själevad
Relaterat
Vi har vid ett par tillfällen berättat om den engelskan Paige Forster som i en månads tid nu tränat med division 2-laget Själevads IK. FIFA har ett särskilt regelverk för spelare som är under 18 år, för att bekämpa fotbollsslavhandel, och eftersom Forster bara är 17 har hennes ärende legat hos det internationella fotbollförbundet för hantering.
– FIFA har bestämt sig, och det blev ett avslag. Det är väldigt tråkigt, inte minst för Paige som tränat ambitiöst med laget och varit en färgklick i truppen, säger en besviken Mats Nytorp, lagledare i Själevad.
Klubben har inte fått någon motivering till beslutet, FIFA skickar inte en sådan per automatik, men har begärt att få ut ett protokoll.
– Jag misstänker att avslaget beror på att vi rent formellt inte kan uppfylla ett av kraven. FIFA kräver nämligen att man ska ha ett utbildningsprogram för spelaren vid sidan av fotbollen, säger Mats Nytorp.
– Men vi berättade som det var, att hon bara har för avsikt att vara här i två månader och sedan åka hem till England och fortsätta skolgången där. Det känns som ett väldigt hårt beslut.
































Kommentarer (0)