Friska Viljor vann DM-finalen
Friska Viljor är bäst i Ångermanland. I dag vann laget DM-finalen mot Anundsjö med 1–0 – och gjorde det helt rättvist.
Relaterat
Fakta
MATCHFAKTA
Friska Viljor–Anundsjö 1–0 (0–0)
1–0 (55) Alesandro Pedro Ribeiro.
Varningar, FV: Lee Bennett, Martin Sjöblom. Anundsjö: Emil Norberg.
Domare: Tobias Enberg, Själevad.
Publik: 651.
Matchhjälte blev målkungen Alesandro Ribeiro, som i början av andra halvlek sprang sig fri, frispelades av Maurice Sunguti, rundade Dejan Dimoski i AIF-målet och rullade in bollen i öppet mål.
Målmässigt var segern knapp, men spelmässigt visade hemmalaget FV upp ett klart bättre spel inför de 651 åskådarna på ett regntungt Skyttis IP.
– Alla kämpade för varandra, vi vann som ett lag i dag, säger målskytten Ribeiro.
FV-tränaren Andreas Elfving var av förklarliga skäl väldigt nöjd efter matchen.
– Man ska inte gapa för mycket, men när ett division 3-lag innehar spelet och dikterar villkoren mot ett lag från en högre serie visar det att det finns en stor skicklighet i laget. Kollektivet gör en jättematch i dag.
Bortsett från en femtonminutersperiod i slutet av andra halvlek hade Anundsjö ärligt talat ingenting i anfallsväg, och även om laget öste på mot slutet dök det aldrig upp någon solklar kvitteringschans.
– Det är aldrig bara en enskild faktor som gör att man förlorar och vi är alla delaktiga, spelare och tränare. I dag hade FV både mer klass och motivation, säger Anundsjötränaren Robert Bergström.
Framför allt vann Friska Viljor matchen på mitten – och det på knockout. Tom Juma och Lee Bennett i hemmalaget överglänste sina motståndare totalt och var delaktiga i såväl offensiven som defensiven.




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 aug 2010 22:15 FV (Ej registrerad)
Krya på dig Hedell! Skönt att ha supportrar som dig som stöttar i vått o torrt!
Skrivet 24 aug 2010 21:44 Hedell (Ej registrerad)
Ett stort grattis Viljan, synd att amn inte hade möjlighet att se matchen pga vistelsee på sjukhus.
Nu fixar vi lätt att hänga kvar i serien!!
Skrivet 24 aug 2010 21:39 En i publiken (Ej registrerad)
Anundsjö var oväntat svaga, dock kul se att FV verkar vara på gång, Tom och Lee i mitten riktigt bra. Grattis FV till guldet!