Luleås slutspelsdröm lever
Luleå är åter på slutspelsplats, en poäng före nian Modo, efter att ha besegrat Södertälje med 3–0 på tisdagskvällen.
Södertälje var en svårt sargad motståndare, med ett tiotal spelare borta.
Relaterat
Artikelserie
- Läs också
- Timrå en poäng från slutspel 2010-03-09
- Tufft läge för Modo 2010-03-09
Å andra sidan kunde Södertälje spela totalt avslappnat eftersom kvalplatsen redan är klar, och skapade därmed vassa chanser som stressade hemmalaget.
Luleå, piskade att vinna för att kunna räkna med en slutspelsplats, hade nerverna på utsidan i matchens inledning och agerade spänt och stelt.
Det släppte delvis efter tio minuter när Jonathan Hedström gjorde 1–0 efter klapp-klapp-spel med Pär Arlbrandt och Niklas Olausson i en nybildad kedja.
Målet var ”Jontes” blott andra för säsongen.
I mitten av andra perioden rök Södertäljes lagkapten Fredric Andersson ihop med Luleås Mikael Lidhammar i en boxningsmatch som slutade med matchstraff för bägge.
En minut senare kom nästa Luleåmål, när Pär Arlbrandt helt fri kunde prickskjuta mellan benen på Pontus Sjögren i Södertäljekassen.
Målet blev förlösande för norrbottningarna som nu spelade ut med vass skridskoåkning och fint passningsspel.
I slutrundan blev det ytterligare ett mål av den nya succékedjan genom Niklas Olausson.





















Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 mar 2010 11:19 LHF-fan (Ej registrerad)
LHF är jättedåliga just nu, speciellt på bortaplan. Rögle också varit svår motståndare denna säs. Och de är starka hemma. Och de kommer vilja gå in i kvalserien i en vinnande trend. Utgår ifrån att det blir tapp av minst en poäng ikväll. Allt annat vore en skräll i min bok. OM LHF däremot skulle råka vinna ikväll spelar det ingen roll hur det går i övrigt, då kommer TIK-en bli till frolic för den hungriga björnen i sista omgången. Modo skulle kunna gå på en underskattningsmina ikväll (Sundström åker och tänker på golfgreener, Foppa mörkar skada, Näslund glömmer axelskydden i sakristian etc), men det verkar mycket osannolikt. Så det mesta pekar väl på VF och Modo till slutspel.
Skrivet 10 mar 2010 17:05 Lale (Ej registrerad)
Jag ger min högra skidpjäxa på att luleå tappar nåt poäng de sista två matcherna.
Skrivet 10 mar 2010 00:18 Svagt hopp (Ej registrerad)
Som Pelle skrev, Luleå har matchbollen nu och ska klanta sig rejält för att släppa förbi någon i tabellen. I praktiken avgörs det i nästa omgång för om Luleå slår Rögle samtidigt som Modo vinner mot SSK så har TIK inget att spela för i sista omgången eftersom ingen kommer tro Modo tappar poäng mot Rögle. Och om det ändå skulle ske att Modo tappar poäng så är Modo borta i vilket fall som helst. Modos chans till slutspel på Luleås bekostnad är därför minimal, men ok den finns fortfarande.
Däremot har Frölunda två tuffa matcher kvar. Som det ser ut är Modos bästa chans att Frölunda tappar 4 pinnar på dessa två matcher.
Skrivet 9 mar 2010 22:19 Muffe (Ej registrerad)
Ligger Modo före Timrå inför sista matchen och Modo dessutom leder klart mot Rögle, så kan Timrå släppa iväg Luleå i tredje perioden och låta dem vinna och ta den sista slutspelsbiljetten :o) Yeeesss!!!
Skrivet 9 mar 2010 22:14 H Lundin (Ej registrerad)
Fördel Luleå helt klart nu. Nu får lulekillarna bära favoritskapet de två sista matcherna, de ska bara vinna mot rögle borta och borde vinna mot timrå hemma annars får de skämmas å riskera sabba nått som kan bli historiskt.
För modos del är det inte annat än att visa vad skåpet ska stå å göra sina två sista dagar på jobbet å vinna mot SSK och Rögle. Gör man inte det är man inte värd slutspel heller.
Timrå kommer kämpa in i det sista, aldrig vika ner sig, modos eventuella hopp står till dom, att de vinner över Luleå i sista omgången, vilket jag iofsig inte tror kommer ske. Gör Timrå det tror jag dom går till slutspel för då har väl modo klantat till det mot rögle på nått vänster.
Mitt tips blir alltså Luleå till slutspel.
Skrivet 9 mar 2010 22:13 Göteborgarensomälskartimrå (Ej registrerad)
J. Jag tror att Modo´s changs att gå till slutspel är över för den här gången ochså Luleå håller nog undan för både Timrå & Modo.... Tidig semester för gamlingarna med andra ord....
Skrivet 9 mar 2010 22:09 mf (Ej registrerad)
Pratade med en skellefteåbo idag, han sa: "bättre att ha luleå i slutspel än MoDo, det är foppa och näslund skräck i slutspelet". Mohahahah! tabelläget är lugnt, nå bli vi på typ 7:e 8:e plats då det summeras. ssk å rögle blir en bita av kaka.
Skrivet 9 mar 2010 22:06 Lule (Ej registrerad)
Nu är vi före Modos gubbgäng!
När skall ni ta in yngre spelare i laget?
Skrivet 9 mar 2010 22:00 J (Ej registrerad)
det är inte troligt att Luleå kniper 6 raka poäng. Det var väldigt bra för Modo att Timrå vann. Då kommer iaf dom inte lägga sig i sista omgången mot Luleå..
Skrivet 9 mar 2010 21:59 Johan (Ej registrerad)
Perfekt att Timrå vann, de tar Lule i sista så vi tar slutspelsplatsen :-)
Go for it Modo!
Skrivet 9 mar 2010 21:56 odom (Ej registrerad)
perfekt 2 raka segrar till hoppas