Krönikor

Publicerad 9 februari 2010 Uppdaterad 9 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Krönika: Jag tror inte Foppa tar vägen till OS

Jag var inbjuden till en Rotary-lunch för att prata OS, och någon ställde frågan om Peter Forsberg skulle åka till OS. "Självklart", svarade jag. "Han kommer att hitta formen".
Trodde jag. Men efter att ha pratat med Forsberg i omklädningsrummet minuterna efter den livsviktiga segern mot Brynäs tror jag att han kommer att ringa Bengt-Åke och ställa sin plats till förfogande,

Relaterat

Tror jag, alltså. Eller okej, jag är nästan säker på att vi inte kommer att få se Peter Forsberg försöka vinna ett tredje OS-guld och bli unik svensk hockeyspelare.

Anledningen till dessa funderingar? Jo, att Foppa bara ville prata Modo (han var lycklig över segern) och inte OS med media. Han ville inte prata om sin form, om hur han ser på OS eller hur kroppen mår. Han sade bara att "ni får höra i morgon".

Peter Forsberg känner sin (skadade) kropp så väl att han vet att det inte går att kräma ut någonting mer och framförallt inte i ett läge då han ska möta världens bästa ishockeyspelare. Istället väljer han att träna ikapp, vara hemma med Modo och jobba för slutspel. Han har inget SM-guld, och det är nog minst lika viktig för honom som en tredje OS-triumf. Tror jag, alltså.

Men som sagt, det är bara spekulationer utifrån vad Forsberg inte ville prata om i omklädningsrummet. Men det är inte bara en gång som Forsberg tagit en helt annan väg än vad man räknat med. Så bara för att jag spekulerar om ett "nej tack" sitter han nog på planet till Vancouver på torsdag.

Hur som helst: skulle "Foppa" lämna återbud är det rena vinstlotten för Modo som i så fall skulle få med honom i mötena med Färjestad och Timrå när OS-turneringen pågår. Om han är skadefri.

Men det spelades en match också och Modo jobbade till sig tre poäng vilket gör att slutspelsdrömmarna lever. Det var ingen stor ishockeymatch, snarare ett krig där rivningsfirman Hinote, Green & Tuokko krigade allra bäst.

Modo inledde uselt och det var märkligt att se ett så rutinerat lag uppträda så nervigt, men precis som alla andra i Fjällräven Center kände nog spelarna att skulle det bli förlust mot Brynäs så skulle slutspelsdrömmen vara borta.

Eller som Hannu Aravirta sa: "Det var inte en viktig match, den var livsviktig".

Och Modo krånglade alltså sig ur Brynäs grepp, vände och lever vidare med sin slutspelsdröm. Det var ingen vacker seger, men alltså oerhört viktig. Att gå in till ett OS-uppehåll med tre raka förluster hade inte precis gett någon arbetsro.

Till sist: jag har dåliga dagar på jobbet, säkert du också, och även Sören Persson. Domaren från Lidköping hade en mardrömskväll och kan en tränare peta en formsvag spelare, borde domarbasen Peter Andersson kunna bänka Persson, för han hade en hemsk kväll i Fjällräven Center vilket drabbade båda lagen.

Publicerad 9 februari 2010 Uppdaterad 9 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 10 feb 2010 23:39 Spax (Ej registrerad)

Det var ju tur för hockeyälskarna att krönikörens magkänsla angående foppas medverkan i OS inte verkar vara på topp!

Skrivet 10 feb 2010 23:38 dansneka (Ej registrerad)

Foppa tar först hem ett tredje OS-guld för Tre Kronor, sedan kommer han Hem till sitt Ö-vik med Modos tredje SM-Guld.
Det finns för många pässimister!

Skrivet 10 feb 2010 23:30 Uma (Ej registrerad)

Då trodde du helt fel.

Skrivet 10 feb 2010 20:34 Dogge (Ej registrerad)

Hur kan detta vara en krönika? Krönikor har bra beskrivningar på saker, såsom miljö och personer, detta är mer som en artikel tycker jag. Jo visst, en krönika är när man berättar om något som tex har hänt i media, men att texten är skriven i spaltform eller att det är fina beskrivningar ser jag inte.
Men jag tror däremot att Modo Klarar sig till slutet, även om de har Timrå bakom sig. Klarar man vinna dessa kommande matcher är det inga problem.

Skrivet 10 feb 2010 18:30 Pysen (Ej registrerad)

Peter Forsberg skall till OS punkt slut

Skrivet 10 feb 2010 08:41 MoDo mot SMguld (Ej registrerad)

Tackar speciellt ÖA som tydligen inte tål saklig kritik. Att jag tycker att pressen inte skall gissa om Foppa skall göra si eller så och att MoDos klack var pinsam när brynäs tog ledningen var tydligen skäl för att ta bort min kommentar. Frågan är om ÖA har hand om hejarklacken?
Jag tycker dessutom att Persson var väldigt dålig och var fel ute med massor av utvisningar men det gynnade MoDo i slutet då Brynäsarna åkte ut för allt.
Får väl se om detta inlägg får kvarstå men troligen inte.

Skrivet 10 feb 2010 01:23 Gratch (Ej registrerad)

Erik (Ej registrerad) skrev: Spelar han inte OS så hoppas jag att han spelar i DM-finalen i Husumhallen den 17/2. Vilken fest det skulle bli och hallen skulle fyllas till bredden med 2200 personer!

Precis sånt här jag menar, för Modo vore det roligare om Peter stannade hemma, men om jag som spelare hade fått välja hade jag hellre valt OS final mot Kanada än DM final i Sverige. Vem av Er tänker på vad Peter vill och jag tror att om han skall spela så vill han spela mot de bästa. jag hoppas att han spelar i NHL nästa säsong. För hans skull om hälsan håller.

Skrivet 9 feb 2010 23:54 Daniel (Ej registrerad)

Förstår inte vart han har fått ifrån att Foppa inte skulle vilja snacka OS igår.. när Canal Plus Sport intevjuade honom efter matchen och frågade om han såg fram emot OS så svarade han ju att han såg fram emot det och att det skulle bli roligt!

konstig artikel...

Skrivet 9 feb 2010 23:07 Kåka! (Ej registrerad)

Ja stanna hemma Foppa, och ta Modo till slutspel,
och det Guld du saknar.

Skrivet 9 feb 2010 22:49 Erik (Ej registrerad)

Spelar han inte OS så hoppas jag att han spelar i DM-finalen i Husumhallen den 17/2. Vilken fest det skulle bli och hallen skulle fyllas till bredden med 2200 personer!

Skrivet 9 feb 2010 22:04 Erik (Ej registrerad)

Klockrent skrivet Gratch. Håller helt och hållet med.

Skrivet 9 feb 2010 20:12 uma (Ej registrerad)

LÅT FOPPA BÄRA FANAN PÅ INVIGNINGEN!!!!!

Skrivet 9 feb 2010 19:27 Labolina (Ej registrerad)

Sluta upp med att trakassera våran Peter. Att han skulle nobba vårat fina landslag finns iinte på kartan.

Skrivet 9 feb 2010 18:44 Mats (Ej registrerad)

Men snälla nån, han SKRIVER ju att det bara är spekulationer, är ni blinda eller?

Skrivet 9 feb 2010 17:57 Gratch (Ej registrerad)

Fantastiskt att kunna yttra sig på det viset med så lite fakta. Jag hoppas att Foppa spelar för sitt land och inte lyssnar på lokalpatrioter som hellre ser Modos väl än till vad Peter själv vill. Jag trodde man unnade Peter mer i vad Ni utmålar som Foppa land. Jag skäms över ett så egoistiskt tänk. Jag hoppas att Peter åker för att han vill och inte stannar hemma för att en gäng krönikörer bara vill skapa rubriker. Ovan krönikör har väl aldrig haft så många läsare och det bara genom en sensationsrubrik med Peter som agenda. Skämmes ta mig fan!

Skrivet 9 feb 2010 17:46 Kapten (Ej registrerad)

Loke: haha 100% Timråit. Dvs. 100% skitsnack

Skrivet 9 feb 2010 17:33 jaha (Ej registrerad)

Håller med Palle Hybrid och Y. Hägglund har noll koll och borde inte uttala sig om något han inte vet.

Skrivet 9 feb 2010 17:05 dominicana (Ej registrerad)

RÄTT RÄTT RÄTT
Du har säkert rätt Pelle, det brukar du ha, och Foppa gör definitivt rätt, nu tar vi Lokes Timrå rakt upp och ned efter OS och förpassar dem där de hör hemma - i träskets rike (Loke härjar ju där) och Foppa får sitt SM-guld. För bara Modo kommer till slutspel, ja då BLIR DET GULD, för då tänder grabbarna som i matcherna mot HV och Linköping. Mot medelmåttiga lag har Modo svårare, då räcker inte motivationen vilket är en skam men så är det. Det är alltså RÄTT att Foppa inte spelar i OS utan laddar sig och laget här hemma, Pelles analys är (säkert) RÄTT och min egen analys av slutspelsmodo är ju lysanade RÄTT!...;-)

Skrivet 9 feb 2010 16:41 Y (Ej registrerad)

Det är inte bra att ÖA skriver saker som man inte vet något om,det är inte intressant för någon att läsa om vad någon tror. Tidningen ska leverera fakta uppgifter och inte sätta igång ryktesspridning.Krönikören får vänta med att skriva till han har lite mer kött på benen. I detta fall blir ju krönikan värdelös när du inte vet något med säkerhet bara gissningar.

Skrivet 9 feb 2010 16:16 Palle Hybrid (Ej registrerad)

Vad är det för jäkla insuinationer. Skulle Peter låtsas vara skadad och därför kunna hoppa OS för att ta sm guld med Modo( Vara hemma och ladda lugn och ro medans våra andra os hjältar satsar allt dom har för landslaget over ther?) GLÖMM DET.!!!! Peter kommer garanterat att ställa upp för vårat stolta fina landslag.Precis som alla andra sätter han en stor ära i att få spela och ta ett OS guld till Sverige! PUNKT SLUT

Skrivet 9 feb 2010 15:46 FoppatillOS (Ej registrerad)

Jag tror inte på Per Hägglund. Läs på innan du skriver en värdelös artikel. Självklart ska Foppa spela OS och prioritera sitt land, finns inget annat. Foppa borde till och med bära den svenska fanan på invigningen

Skrivet 9 feb 2010 15:33 Mats (Ej registrerad)

Perssons instats i Luleå senast var inte någon höjdare heller, för något av lagen.

Om det nu är en sådan domarbrist i Sverige kanske det börjar bli dags att importera även domare för att få en högre nivå? Den ende svenska domare som känns trygg i det han gör idag är Ulf Rådbjer. Sedan är det många steg ner till näste domare. Det är inte bra för hockeyn som sport när domarna blåser sönder matcherna och själva vill styra matcherna.

Skrivet 9 feb 2010 15:01 Nils Träslöjd (Ej registrerad)

Enligt expresen skulle Peter vara klar för OS spel och man får ju verkligen hoppas att han prioriterar landskaget. Finns det något finare än att få ställa upp i tre kronor.? Alla vet att Peter är sugen på ett guld med Modo men jag vägrar tro på alla elaka rykten som Timråiterna sprider i ren glädjeyra just nu att Peter väljer klubblaget framför OSlaget. Skamligt att sprida sådana rykten .Peter ställer alltid upp för lanslaget !

Skrivet 9 feb 2010 14:06 SN (Ej registrerad)

norge (Ej registrerad) skrev: Jag hoppas han stannar hemma. Peter gör mer nytta i modo än tre kronor

Ja. Det är det bästa för både Peter och MODO.

Skrivet 9 feb 2010 13:51 norge (Ej registrerad)

Jag hoppas han stannar hemma. Peter gör mer nytta i modo än tre kronor

Skrivet 9 feb 2010 13:22 Q (Ej registrerad)

Frågan är om två dåliga domare är bättre än en dålig?

Skrivet 9 feb 2010 12:50 bj21 (Ej registrerad)

Det känns som kalkonvarning på OS-laget i hockey, så stanna hemma!Träna med MODO och förbered dig för slutspurten av Elitserien istället.

Skrivet 9 feb 2010 11:49 TM (Ej registrerad)

De är nog dags för två huvuddommare,dommarna hänger inte med så bra längre,inte bara Persson,utan dom flesta.Dom har hängt med några år dom också.Modo borde haft en straff,Näslund åkte ut för filmning när han inte ens ramlade.

Skrivet 9 feb 2010 11:44 Sundsvalls-Loke (Ej registrerad)

DAGS ATT GLASPRINSEN LÄGGER AV

Skrivet 9 feb 2010 11:21 Göran Norberg (Ej registrerad)

Han gjorde då mig till viljes igår den gode 21:an .

ÄNTLIGEN : Fick vi se en spelare som SJÄLV tog avslut i PP och växelvis passade pucken . På så sätt blev du svårare att förutse ....

ÄNTLIGEN : Fick vi se en spelare som INTE höll på att bråka så mycket , utan istället koncentrerade sig på att spela ishockey .

Fortsätt såhär Peter !!!!!!

Skrivet 9 feb 2010 10:59 Anders Molander (Ej registrerad)

Självklart synd om Foppa väljer att inte åka. Men om det är sant visar det bara än en gång hur oerhört seriös han är. Han åker inte om han inte kan göra sitt bästa och bidra till lagets framgång på bästa sätt.
Han är den störste.

Skrivet 9 feb 2010 10:34 JW (Ej registrerad)

Persson har ju varit katastrofalt usel under en rad matcher den senaste tiden! dags för semester kanske!

Innehåll

Annat innehåll


Sök (Sport)

aktivaångermanlänningar osprogram pelleskrönikor2 treamigos3 fredriksblogg
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation