Viktig seger för Modo
Slutspelsdrömmen lever för Modo Hockey efter 4-1 (0-1, 1-0, 3-0) hemma mot Brynäs. Efter två jämna perioder målmässigt fick Modo en drömstart på tredje.
Relaterat
Artikelserie
- Inget OS-besked av "Foppa"2010-02-08
- Pikkarainen slog poängrekordet2010-02-08
Hannu Pikkarainen grundlurade brynäsarna när han lirade till Niklas Sundström i power play och Sundström fick på ett bra skott som Jacob Markström inte hade en chans på. Då hade det bara gått 50 sekunder av sista.
Pikkarainen blev historisk i och med passningen, för ingen Modoback har gjort fler poäng under grundserien. Pikkarainen passade har kommit upp i 37 (10+17) på 43 matcher. Det tidigare rekordet hade Miloslav Horava (35 poäng) från säsongen 1992/1993.
När Modos krigarkedja var inne fick man allt som oftast bra tryck i Brynäs zon. Och efter 7.19 gjorde kedjan matchens andra mål. Marco Tuokko vräkte in pucken från nära håll. I slutet satte Peter Forsberg 4-1 i power play.
Nu tar elitserien uppehåll på några veckor eftersom ett OS ska avgöras i Vancouver. Därefter återstår sju matcher.
SÖREN HÄGGKVIST
Andra perioden:
Modo fick en bra start av andra perioden när Dan Hinote kvitterade till 1-1.
Marco Tuokko sköt från vänsterkanten och Hinote rakade in returen från Jacob Markström.
Andra assisten stod Hannu Pikkarainen för och han är därmed tillsammans med Miloslav Horava (säsongen 92/93) de Modobackar som gjort mest poäng under grundserien.
Modo fick bra fart efter målet, men hamnade även i svårigheter två gånger men klarade av två box play på ett strålande sätt.
Första perioden:
Brynäs leder med 1-0 efter första perioden i Fjällräven Center.
Modo skapade mängder av chanser, bland annat två ramträffar och två missade frilägen. Brynäs gjorde periodens enda mål i spel fyra mot fem.
Modobacken Per Hållberg slarvade vid offensiva blå och Andreas Dackell stack iväg på en lyckad åkning.
SÖREN HÄGGKVIST






















Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 feb 2010 20:00 zucca (Ej registrerad)
chilla där upp som snackar skit om modo!
Skrivet 9 feb 2010 02:11 Modoit (Ej registrerad)
Det är så otroligt hur dålig man kan vara som domare. Ta ut en brynässpelare OCH modospelare för filmning samtidigt. Det måste ju va antingen eller. Sen alla andra tabbar han gjorde denna match... Hoppas vi får en ny domarkår som är intresserad av att ta lite ansvar och va konsekventa och opartiska.
Skrivet 9 feb 2010 00:13 JJ (Ej registrerad)
Och jag som trodde Modo stod för typ Moälven-Domsjö?
Djurgården verkar inte ha alla alla djur i gården.
Skrivet 8 feb 2010 23:42 Modoit (Ej registrerad)
Det är så otroligt hur dålig man kan vara som domare. Ta ut en brynässpelare OCH modospelare för filmning samtidigt. Det måste ju va antingen eller. Sen alla andra tabbar han gjorde denna match... Hoppas vi får en ny domarkår som är intresserad av att ta lite ansvar och va konsekventa och opartiska.
Skrivet 8 feb 2010 23:20 TW (Ej registrerad)
Det här var ingen övertygande seger, trots en osannolik skottstatistik. 0-1 målet är både klantigt och otur, inkl. en slö backchecking. Efter det målet har Brynäs ett rejält slagläge med fina chanser som dock Malek mfl. reder upp storstilat. Här är Modo illa ute och jag tycker inte laget visar det man förväntar. Låg intensitet och smått viljelösa insatser blandas med individuella tjurrusningar. Inte mycket till slagstyrka i laget i 1:a, i bästa fall såg det spretigt ut.
Markström var helt suverän och är en av de mest sevärda målvakter i ES på år och dag. Han är fantastiskt bra helt enkelt. Green/Tuokko/Hinote får ta åt sig mycket av äran av att Modo lyckades kriga sig tillbaka i matchen. Och med mål i ryggen tar Modo över det hela, visar styrka och vinner rättvist till slut.
PP-målen är följden av det vi inte sett tidigare: snabba pass, både på djupet och i sidled, som skapar osäkerhet i Brynäs BP. Kul! Näslunds utvisning var dock ännu roligare. Stod inte domaren på bästa parket?
Skrivet 8 feb 2010 22:58 Modo till slutspel!! (Ej registrerad)
Öhh hur menar du då??? Är ju 21 poäng å spela om, 4poäng upp till Frölet å lule känns absolut inte kört..
Skrivet 8 feb 2010 22:55 Erik (Ej registrerad)
Som vanligt dyker det upp en massa timrå smyg MoDoiter,men jag har full förståelse för det blev ett dåligt klubbyte för er,börja hålla på ett lag som aldrig kommer att vinna någonting,ni är ju roliga utan att veta om det.
Skrivet 8 feb 2010 22:31 fungerande hjärna (Ej registrerad)
Hur dum får man va,betydelselöst att vinna trots Frölundavinst,klart det har betydelse,har ni inget vettigare att skriva gå och lägg er.
Skrivet 8 feb 2010 22:31 Emma (Ej registrerad)
Djurgårdarn rules: Haha. Men snälla du. Så vitt jag vet så brukar inte lag byta namn hux flux bara för att "förnya sig lite".
Sakkunnig: Du håller på Timrå va?
Skönt att gå in i uppehållet med en seger iallafall! Och Pikkarainen är förmodligen årets värvning. Håller med Slapshot, fixa långtidskontrakt!
Skrivet 8 feb 2010 22:18 Fortfarande utanför slutspel (Ej registrerad)
Det är fortfarande fyra poäng upp så med andra ord är det plus minus noll=oförändrat. Så länge de andra håller undan har det ingen betydelse att det blev en vinst.
Skrivet 8 feb 2010 22:15 Djurgårdarn rules (Ej registrerad)
#72: Japp, det är nyheterna, så ni är långt efter i utvecklingen. Håll efter renarna istället så dom inte rymmer ut på E4.an. Mors!!
Skrivet 8 feb 2010 22:12 Underkänt (Ej registrerad)
3p av 9 möjliga är underkänt och det är bara mot omotiverade lag som Modo har någon chans att ta poäng.
Skrivet 8 feb 2010 22:10 Mikko Leinonen (Ej registrerad)
Följande spelare får godkänt ikväll :
4:e kedjan = Bra som vanligt , härligt go i den kedjan
Svartvadet och Zuccarello ...underbart kämpat , synd att ni var bara 2 i den kedjan som vanligt .
Peter Forsberg = Ja äntligen gick du till avslut själv några gånger ! + lysande framspelningar ...tyvärr inga mål på dom !
Malek = stabil 1:a keeper
EJ GODKÄNT : Niklas Sundström o Per Hållberg ...glidare på plan ! Inga kämpatakter där inte ...
Skrivet 8 feb 2010 22:01 Sakkunnig (Ej registrerad)
Ohh! OOOhh! Världsmästarna MoDo är återigen oslagbara! Utan Pikkarainen och halva Norska landslaget så vore denna Ångermanlandskoloni ett avslutat kapitel i Svensk ishockeyhistoria!
Oavsett vad årets säsong leder till så kommer nästa säsong att visa vart MoDo hör hemma! I bästa fall som ett mediokert Allsvenskt lag! Vilka krafter har räddat Dövikslaget? Svar: Aravirta,Pikkarainen,Zuccarello,Skröder,Malek(trots allt),samt en hel hop med krafter som inte är uppväxta i MoDo! Hasse A kanske kan komma med en analys eller?
Skrivet 8 feb 2010 21:49 #72 (Ej registrerad)
Djurgårdarn rules: Du är helt lost. MoDo Hockey heter föreningen och inget annat. M-real är ett av lagets sponsorer. ´Tillhör det för övrigt nymodigheter att storma fotbollsplaner, attackera spelare, domare och motståndarsupportrar som hör till Djurgårdens supporterhistorik?. Kul att MoDo vann i afton, men 0-1 målet var verkligen taffligt försvarsspel..
Skrivet 8 feb 2010 21:46 Modo till slutspel!! (Ej registrerad)
Öhh hur menar du då??? Är ju 21 poäng å spela om, 4poäng upp till Frölet å lule känns absolut inte kört..
Skrivet 8 feb 2010 21:38 JAAAAAAAAAAAAAA (Ej registrerad)
GRATTIS MODO!!!!!!!
Och bra jobbat!!
Skrivet 8 feb 2010 21:37 Slutspelat (Ej registrerad)
Köpelunda vann så vinsten var betydelselös...
Skrivet 8 feb 2010 21:27 Slapshot (Ej registrerad)
Grattis Pikka till klubbrekordet, och till Freddan försök signa superbacken på ett långtidskontrakt.
Skrivet 8 feb 2010 21:14 Djurgårdarn rules (Ej registrerad)
Modo finns inte längre, det heter M-Real numera, så varför envisas med att kalla ett lag för Modo. Patetiskt!! Byt namn eller är ni rädd för nymodiga grejor där uppe.
Skrivet 8 feb 2010 20:40 Christer Lindgren (Ej registrerad)
Vad är Modo för någonting? Har alltid funderat på det. Men jag tror att det är en pappersmassa fabrik.
Skrivet 8 feb 2010 20:37 Långa Klubban (Ej registrerad)
Modo måste vinna!
Skrivet 8 feb 2010 20:26 Kallebatong (Ej registrerad)
Är det bara Zuccarello som kan tvärstarta och blåsa över isen utom att stanna och vila på halva vägen.