HV 71 segrare på övertid
Relaterat
Jukka Voutilainen blev stor matchhjälte för HV 71 när han prickade in segermålet 3-2 mot Timrå efter drygt sex minuters spel i förlängningen.
Timrå skakade HV med det vapen som brukar vara smålänningarnas vassaste - power-play. Timrå var ruskigt effektivt i spel i numerärt överläge. Andreas Falk hann bara sitta 20 sekunder i utvisningsbåset då backen Mattias Karlsson dundrade in 1-1 med ett slagskott. Per Ledin hade bara tjänat av 17 sekunder på sin utvisning när backen Petr Caslava prickade in 2-1.
Det var dock bra krut i HV:s näst bästa vapen - förstafemman. Martin Thörnberg var hur säker som helst när han gjorde matchens första mål helt fri med Timråmålvakten Anders Lindbäck. Kedjekamraten Johan Davidsson briljerade med sin spelkänsla och teknik när han fräckt tråcklade in kvitteringen till 2-2.
Kombinatiuonen spel power-play och förstafemman blev än en gång HV:s segervapen - Jukka Voutilainen avgjorde i förlängningen framspelad av sina kedjekamrater Johan Davidsson och Martin Thörnberg.
HV 71 har två år i rad slagit ut Timrå ur SM-slutspelet - för två år sedan med 4-2 i semifinalen och förra säsongen med 4-3 i en riktigt tuff kvartsfinalrysare. HV har på nytt kopplat greppet på Timrå.









Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 mar 2010 07:32 Stefan N (Ej registrerad)
TIK har inte vad som krävs för att klara sig genom kvartsfinalen, HV71 kommer att skicka ut "Hästkillen och hans prottisar" även denna säsong!!
Sen håller jag med "Lappen" om att TIK inte har speciellt mycket kvar av truppen till nästa säsong, så det blir till att öppna börsen och bli "Köplunda 2"
Skrivet 18 mar 2010 23:59 Rambo (Ej registrerad)
Jag tycker att de Modoiter som klagar på otur bara kan dra sig till minnes Horvavas klackmål mot Timrå som gjorde att skitlaget till slut vann SM-guld, så sluta snacka skit! Sedan gjorde Timrå en skitmatch nu mot HV, laget gick inte alls att känna igen, så att ändå få till en förlängning mot "super-HV" visar att det finns mycket mer att hämta i denna kvartsfinalserie. HV vann rättvist i dag men detta kommer gå till sju matcher, där avgör Gabriel Karlsson till Timrås fördel!!
Skrivet 18 mar 2010 23:12 Fortfarande less (Ej registrerad)
Sista matchen mot Luleå var självklart inponerande, men att man överhuvudtaget fick chansen att spela den matchen är delvis skicklighet, men även en stor portion tur. Timrå red på modos motgångar. Modo förlorade 2 poäng mot SAIK när 0,5 sekunder återstod, förlorade sen mot SSK med uddamål samtidigt som Luleå ej vann under ordinarie mot Rögle. Timrå vann dessutom inte ens sin egen match mot DIF, ändå hade de chansen att nå slutspel, det kallar jag halka in på bananskal.
Men ett Stort Grattis till er Timråbor, men om ni nu gått till slutspel får ni visa att ni är värda den platsen, det gör man inte genom att förlora första matchen mot HV.
Skrivet 18 mar 2010 23:07 Lappen (Ej registrerad)
Jaaaaa! Hela Norrland jublar :-))))))))
HV satte de dumdryga medelpaddingarna på plats!
Jag ger TIK en säsong till sen lirar dom i allsvenskan, speciellt med tanke på återväxten i klubben, deras juniorer suger!!!
Skrivet 18 mar 2010 22:55 markus (Ej registrerad)
haha bananskal? det var ju sista matchen som dom klarade sej på.. vilket lag håller du på? hahahahahaha menar du att det vore mer rättvist om modo varit med? dom va på slutspel i omg 3 sen utanför tills efter os och då var dom med en match..... ja vet inte men om inte foppa och näslund spelat gratis vart tror du modo vart då? kanske mött leksand.. kan man inte vara glad för länslagen?
Skrivet 18 mar 2010 22:11 Fortfarande less (Ej registrerad)
Äntligen har Timrå lite motgång också. Skitsnack av Challe Berglund det här med utvisningssituationen i timrås 2-1 läge innan suddenmålet. Det var ingen solklar utvisning alls, iallfall långt ifrån lika solklar som den som orsakade det avgörande 5-4 läget för hv.
Nä om Timrå bara visste vilket bananskal se halkat in på att ens få vara i slutspel !!!???? de borde vara nöjda med det.
De oflyt modo haft den här säsongen är inte i närheten av timrås. Det ska egentligen inte gå att ha så mycket stolpe ut som modo haft.