Oavgjort i Trelleborg
Relaterat
På Vångavallen spelade Trelleborg och Kalmar 1-1 (0-1) med mersmak för hemmalaget som hade en stolpträff på slutet.
Efter Kalmars tidiga ledningsmål (Ricardo Santos) kvitterade Trelleborg i andra halvlek på nick av spänstige Fredrik Jensen.
Nanne Bergstrand och Kalmar har varit en besvärlig motståndare för Trelleborg de två senaste säsongerna. TFF har endast orkat med en seger på fyra allsvenska möten.
"I höstas skapade Kalmar fler målchanser än något annat lag förmådde på Vångavallen 2009", skrev tränaren Tom Prahl i programbladet till söndagens match.
Kalmar skapade inte så mycket nu, 2010.
Men det tog emot ganska snart för hemmalaget även om det började piggt med en klar målchans efter tjugo minuter.
Men det blev bara en hörna av den.
I nästa minut var Kalmar på Trelleborgs planhalva och tog ledningen. Ur trasslet i målgården tog Ricardo Santos en skottretur och satte 1-0.
Med lite ommöbleringar fick TFF lite bättre sprätt i spelet.
Två djupledspassningar till snabbe Fredrik Jensen var nära en kvittering.
Men i den 64:e minuten kom den på Jensens nick.
Med knappt tjugo minuter kvar nickade TFF-mittbacken Peter Abelsson i Petter Wastås högra stolpe.









Kommentarer (0)