Bäckström på plats - spelar direkt
Relaterat
Washingtonstjärnan Nicklas Bäckström landade i Stockholm på tisdagsmorgonen och spelar i kväll i ishockey-VM mot Lettland.
- Jag tror det kan vara bra att sätta igång och spela direkt, sade Bäckström efter Tre Kronors matchvärmning vid lunchtid.Det var snabba ryck för "Bäckis". Han landade vid halv tio-tiden på morgonen och tränade lätt drygt två timmar senare.
Matchen mot Lettland är betydelselös för svensk del, men för Washingtoncentern är det en chans att få en match i benen inför kvartsfinalen på torsdag.
Han tvekade inte när lagledaren Johan Garpenlöv ringde i söndags sedan Washington åkt ur Stanley Cup-slutspelet.
- Jag tycker det är jättekul att få spela för landslaget, speciellt på hemmaplan.I fjol tackade han nej på grund av skada och gör nu sin första turnering sedan OS i Vancouver då Tre Kronor åkte ut redan i kvartsfinal mot Slovakien.
- Jag är väldigt revanschsugen, det var ett väldigt tråkigt slut. Vi ska gå för guld, konstigt vore det annars, sade Bäckström som kommer att spela i en kedja med Daniel Alfredsson och Patric Hörnqvist.Detroitbacken Jonathan Ericsson, som skadade ryggslutet i premiären mot Norge, är ett frågetecken. Han tränade på tisdagsmorgonen men ska samråda med läkaren Björn Waldebäck innan han tar beslut.




