Ungdomar anmäler Google
Relaterat
Artikelserie
- Pirate Bay-rättegång skjuts upp
- Googleanmälan läggs ner
- Ny domare utsedd i Pirate Bay-målet
- Tele 2 kringgår Ipredlagen
- Varför höll han tyst?
- "Därför anmäler vi Google"
- Ephone säger nej till Ipredkrav
- Jävsanklagelse mot domare i piratmål
- Stor förvåning i bloggvärlden efter domen
- Tingsrätten anmäler Pirate Bay-läcka
- Näten vägrar avstänga Pirate Bay
- Pirate Bay-åtalade fälls
- Pirate Bay-köpare begärd i konkurs
- Inget nytt jäv i Pirate Bay-målet
Anledningen är att de tycker att Google begår samma brott som Pirate Bay, då man även där kan söka efter filer och därmed olagligt ladda ner till exempel musik eller film.
Anmälan är rubricerad som brott mot upphovsrättslagen.
Efterlysning: Allehanda söker ungdomarna bakom anmälningen. Skicka mail till taredaktion@allehanda.se eller ring 0611- 55 48 24.































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 apr 2009 23:07 Mats (Ej registrerad)
Kul för ungdomarna om det går upp i rätten. Hur ska de ha råd att betala advokatkostnader och driva process mot ett så stort företag kan man undra...
Sen har google inga filer på sina servrar, bara länkar till sidor till skillnad mot piratebay som höll torrentfiler.
Skrivet 22 apr 2009 23:12 blade (Ej registrerad)
HAHA lol så ägda :P
Skrivet 22 apr 2009 23:18 rogge (Ej registrerad)
men mats, sluta prata i nattmössan...ta reda på vad en torrent är innan du uttalar dig
Skrivet 22 apr 2009 23:19 Magnus (Ej registrerad)
Ja och torrentfiler är länkar kan man säga....precis samma sak som att google har länkar till diverse olagligheter. Samma sak!
Skrivet 22 apr 2009 23:23 Micke (Ej registrerad)
piratebay, e en sökmotor precis som google.
Nej, brottsmål står inte gemene man för utan staten.
samma sak pirtebayrättegången, det är vi som fått stå för den rättegången med, dock har musikbolagen fått stå för sina jurister.
men vi har fått stå för lokaler , domare nämndemän å åkalagare, och viss del av advokaterna.
dags att läsa på lite rättsvetenskap kanske ?
Skrivet 22 apr 2009 23:27 H2 (Ej registrerad)
Polisanmälan gör man för att själv slippa driva processen.
Skrivet 22 apr 2009 23:28 KOVALCHUk (Ej registrerad)
varför inte anmäla PRECIS varenda j***a sökmotor i hela världen då?
Grabbarna som tror att dom kommer komma åt pengar, smäll på käften är det vad dom ska ha ...
Skrivet 22 apr 2009 23:28 Jo (Ej registrerad)
TPB blev inte dömda för att de hade torrentfiler på deras servrar, de blev dömda för uppsåt och den ekonomiska vinst de påstås ha gjort för medhjälp till upphovsrättsbrott.
Google HAR filer på deras servrar, en hel del av dessa torrentfiler som länkas till finns också i deras cache, men det hör inte hit då det inte var vad TPB blev dömda för. VÄLDIGT många använder Google för att söka torrentfiler, Google tjänar multum på annonser, så vad är det för skillnad?
Bara för att de är stora och att merparten av det de gör handlar om annat spelar väl ingen roll?
Sen så är torrentfiler i sig inget olagligt, de innehåller inget olagligt material ö.h.t. Torrentfiler är också bara länkar, de innehåller beskrivningar till var datorn kan hitta material som KAN vara upphovsrättsskyddat.
Skrivet 22 apr 2009 23:31 Frukostklubben (Ej registrerad)
Piratebay tillhandahåller inget olagligt material, de hänvisar endast till personer som som innehar dessa filer. Man kan mycket väl tolka som att Google gör precis samma sak genom sin söktjänst.
Skrivet 22 apr 2009 23:31 garrrr (Ej registrerad)
Mats: Ditt inlägg visar att du har lite kundskap om torrent som politikerna som rösta igenom IPRED. Det finns inga torrentsidor som har filmer/musik osv i sina servrar. Jag tror att anmälan mot google är en princip sak. Domen mot TPB sa de underlättde spridning av uppehovskyddat material. Söker du tex "Quantum of Solace + Torrent" på google får du fram torrent sidor där folk har som länkar till filmen. Jag ska stämma Volvo eftersom de underlättar fortkörning genom att bilarna kan gå snabbare än högsta tillåtna hastighet.
Sen är IPRED värdelös om internet operatören hänvisar till Lag 2003:389 (lagen om elektroniskt kommunikation) Taget från en leverantörs hemsida,
"Med hänvisning till Lag 2003:389 om elektronisk kommunikation så kommer XX även fortsättningsvis att värna om sina kunders integritet och inte spara några kunduppgifter som kan komma att lämnas ut enligt IPRED"
Skrivet 22 apr 2009 23:49 Same shit different name (Ej registrerad)
Och vad innehåller torrentfilerna? Jo länkar till var delarna finns att ladda ner... TPB har alltså inget upphovsrättsskyddat material på sina servrar.
Skrivet 22 apr 2009 23:49 pelle svart (Ej registrerad)
dom dära ungdomarna lär ju ha sina datorer fulla med upphovsrättsmaterial, och Google?? ahaha dom kommer ju bli dåligt överkörda!! Och Googel gör ju inget fel i sig, dom länkar ju bara vidare till sidor där upphovsrättmaterial kan finns!? vissa är ju värkeligen gjorda baka lagård;P och född och upväxst där också
Skrivet 22 apr 2009 23:52 Micke (Ej registrerad)
Fast det haltar ju lite också, eftersom torrents bara länkar vidare precis som Google. :) Även om det står X-Men origins, så kan man ju likt förbannat bli rickrollad. Sedan cachar google alla sidor som indexeras, huruvida de lagrar torrents också vet jag inte.
Skrivet 22 apr 2009 23:57 R.T Firefly (Ej registrerad)
Ungdommarna har bara gjort en polisanmälan. Det är åklagarens sak att driva målet om han anser att det faller under allmämt åtal.
Skrivet 23 apr 2009 00:03 aaaa (Ej registrerad)
Google har .html filer med länkar till upphovsrättsskyddat material, och ThePirateBay hade .torrentfiler.
Skrivet 23 apr 2009 00:04 Bloob (Ej registrerad)
En torrentfil är inget annat än en avancerad länk. Det är EXAKT samma sak som på pirate bay.
Skrivet 23 apr 2009 00:04 FB-katten (Ej registrerad)
TPB länkade också till torrenterna, dom höll inte det på SINA servrar.
Skrivet 23 apr 2009 00:09 Oskar (Ej registrerad)
Google har all rådata från i stort sett alla sidor i världen och länkar direkt till sidornas filer. Det är ingen som har sagt att själva innehavandet av .torrent filer är olagligt.
Skrivet 23 apr 2009 00:10 Dretts (Ej registrerad)
Varför passade dom även inte på att polisanmäla vägverket? Dom bygger ju ändå vägarna som rattfylleristerna kör på ...
Skrivet 23 apr 2009 00:10 johansson (Ej registrerad)
Jag ska köpa Saab och polisanmäla alla sammåkare!
Borde falla under ipred, "bildelning" tänk om alla sammåkare hade haft varsin saab då hade det varit snurr på fabriken!
Skrivet 23 apr 2009 00:18 HPiKastrullen (Ej registrerad)
TPB hade inte heller några upphovsrättade filer i sina servrar, bara länkar till *.torrent, vilket google också gör om man filtrerar.
Skrivet 23 apr 2009 00:23 Joe (Ej registrerad)
Klart Google har filer på sina servrar, dom indexierar allt, och dom tillhandahåller länkar som går direkt till själva torrentfilen om du väljer att söka den.
Eftersom piratebay åkte dit på medhjälp till brott mot upphovsrättslagen så kan man lika gärna anmäla vapenbutiker som har sålt ett vapen som har använts till mord för medhjälp till mord.
Skrivet 23 apr 2009 00:39 Mr Daniel Mathiesen (Ej registrerad)
Mats! Din tekniska okunnighet verkar vara av monumentala proportioner! Det är just detta som är poängen: Pirate bay länkade bara... dvs precis som Google!
MVH
D.M
Skrivet 23 apr 2009 00:54 TPB (Ej registrerad)
RÄTT. SÅ RÄTT! HEJA HÄRNÖSAND!
Skrivet 23 apr 2009 00:56 popcorn (Ej registrerad)
Seriöst? har dom inget bättre för sig att göra? som ett gruskorn mot mount everest? tror dom ens på det själva?
Skrivet 23 apr 2009 01:06 gw (Ej registrerad)
Fel, The Pirate Bay har bara länkar i form av torrentfiler men Google har däremot cachade upphovsrättskyddade verk på sina servrar.
Skrivet 23 apr 2009 01:08 Bullen (Ej registrerad)
Torrentfiler är inte olagliga
Skrivet 23 apr 2009 01:08 Fubar (Ej registrerad)
Piratebay höll väl inga filmer osv på sina servrar heller. Skulle väl kunna säga att även dom höll länkar till filmer.
Skrivet 23 apr 2009 01:09 Elohim (Ej registrerad)
Vilken civilrättslig process tänkte du att de skulle driva? Jag tippar på att det inte rör sig om en skadeståndstalan som varandes upphovsmän i vart fall.
I och med att de har polisanmält detta så lär det snarast vara en åklagare som handhar det här i det osannolika fallet att det går någonstans.
Skrivet 23 apr 2009 01:13 Jocke (Ej registrerad)
och vad innehåller en torrentfil då mats? Är det en länk kanske?
Eller du kanske tycker att hela torrent systemet är olagligt vad det än innehåller?
Skrivet 23 apr 2009 01:18 MVH (Ej registrerad)
Det torde ju hamna under rubriceringen 'Medhjälp till upphovsrättbrott' då Google har torrent-filer i sin cache och gör torrent-sajter så som Pirate Bay sökbar.
Skrivet 23 apr 2009 01:26 F (Ej registrerad)
Google håller .torrent-filer i sin cache som sedan går att ladda ner från Googles servrar. Skillnaden är nog snarare att de inte har någon egen tracker vilket TPB har.
Skrivet 23 apr 2009 01:30 MrJohn (Ej registrerad)
en torrent " fil" är just det---en länk....inga filer finns på piratebay endast länkar ....exakt samma som google
Skrivet 23 apr 2009 01:34 aprumpa (Ej registrerad)
Fel, Google sparar stora mängder material i sina cachade sidor.
Skrivet 23 apr 2009 01:36 Marcus (Ej registrerad)
Hört talas om cachade sidor och thumbnails?
Skrivet 23 apr 2009 01:46 Jahaja (Ej registrerad)
Google cashar ju sidorna.
Skrivet 23 apr 2009 01:49 Jerker Wågberg (Ej registrerad)
Mats: Man behöver inte driva målet för att man anmäler det. Tycker åklagaren det verkar rimligt att åtala, gör han ett allmänt åtal. Det gjorde Håkan Roswall mot Pirate Bay.
Länkar talar om var information finns. Så vad är torrentfiler, om inte just länkar? Även om du skulle göra skillnad på "googlelänkar" och torrentfiler, länkar ju Google till just torrentfiler.
Ett enda musklicks skillnad...
Skrivet 23 apr 2009 01:49 Jens Ayton (Ej registrerad)
Mats, det är precis tvärtom.
Om jag söker på mitt namn på Google Image Search hittar jag ett antal filer som jag har upphovsrätten till, men som Google kopierat till sina servrar utan mitt tillstånd. (De länkar till originalen, men de som visas i sökresultaten är olagliga kopior; även om jag personligen inte har något emot att de finns där har jag inte gett mitt tillstånd.) Motsvarande gäller för texten i deras cachetjänst.
Torrentfilerna på The Pirate Bay innehåller däremot inget upphovsrättsskyddat material, och det är därför TPB-killarna inte åtalades för brott mot upphovsrätten utan för medhjälp.
Torrentfilerna innehåller information om var filer finns, på precis samma sätt som länkarna. Däremot tillhandahar Google även otvivelaktigt piratkopierat material utöver länkarna, vilket The Pirate Bay inte gör.
Skrivet 23 apr 2009 01:50 Eo (Ej registrerad)
Men torrentfiler i sig innehåller bara länkar till filer. Det är därför egentligen ingen skillnad mellan torrents och länkar.
Google gör sig därför skyldig till samma så kallade "brott".
Skrivet 23 apr 2009 01:53 arne (Ej registrerad)
om det är anmält till polisen som brott så är det åklagaren som driver det om om han\hon anser det är ett brott.
Skrivet 23 apr 2009 02:04 Uki (Ej registrerad)
En liten förklaring vad en torrent fil är så att folk vet vad dom blev dömda för. En torrent fil är fil som innehåller information vad man hittar länkar till den fil som man faktiskt vill ha.
Så jag håller med ungdomarna, the piratebay har tillhandahållet ett register med länkar till länkar. Vi provar att förenkla så att vanliga dödliga förstår... The Piratebay har tillhandahållit ett register över hänvisningar som hänvisar till var det upphovsrättsskyddade materialet finns. Med andra ord The PirateBay har blivit dömda för att berätta var man hittar information för att kunna begå ett brott!!!! - Sug på den en stund - och fundera sedan en extra gång någon frågar er efter vägen till något, ni kan begå ett brott genom att svara.
Ja denna soppa är definitivt inte slut än och som CNNs reporter sa, när den här historien är klar kommer domen att vara irrelevant då internet har ett teknik generations skifte på 18månader
Skrivet 23 apr 2009 02:05 Stefan (Ej registrerad)
Google sparar bland annat bilder på sina servrar som kan vara skyddade av upphovsrätt. De länkar som Google visar pekar dessutom direkt på det upphovsrättsskyddade materialet. Skillnaden mot pirate bay är stor. Pirate bay sparar ingen upphovsrättsskyddat information, de har bara indirekta länkar som beskriver vilken checksumma som varje del av informationen skall ha och ett unikt nummer (checksumman på hela filen). För att komma åt den information som länken pekar på måste du kontakta ytterligare en server som baserat på det unika numret talar om vilka du kan kontakta för att få delar av informationen.
Den utvecklingen vi ser nu är ett allvarligt hot mot den viktigaste demokratiska utvecklingen sen tryckpressen. Är det verkligen rimligt att avskaffa demokratiska grundprinciper som brevhemlighet, meddelarskydd och informationsfrihet för att upphovsrättsindustrin känner att deras affärsmodeller är hotade?
Skrivet 23 apr 2009 02:15 . (Ej registrerad)
Det är ju samma princip, thepiratebay har ju inte själva filmerna eller musiken uppladdade på sin sida, utan dom har också "länkar" till trackers där man kan ladda ner genom torrent.
Skrivet 23 apr 2009 02:24 NilsKarlssonPyssling (Ej registrerad)
Du mats, dags att läsa på lite va? Google cache'ar allt på sina servrar, alltså har dom torrentfilerna på sina servrar. Man kan komma åt vissa filer som är borttagna från internet via google (ställer till problem för dom som har haft bilder på sig själva som man kan hitta vid enklare söktermer) Rätta mig gärna om jag har fel.
Men du har rätt med att dom kommer inte ha en chans emot google då det är dom som sitter på de stora pengarna.
Skrivet 23 apr 2009 02:30 diesel is king (Ej registrerad)
helt rätt om piratebay kunde åka dit ska google åkt fast med, pirate bay hade inga torrent på sin sida bara länkar till torrentfilera.
Skrivet 23 apr 2009 02:36 Caesar (Ej registrerad)
Mats
Du har fel, Torrenten i sig innehåller inget upphåvsrättsskyddat material, det innehåller bara kordinater mellan 2 torrent andvändare.
Detta fallet är EXAGT samma sak som the pirate bay.
Att TPB blev fällda från första början är helt fel, dom är helt oskyldiga.
Skrivet 23 apr 2009 02:41 Bekymrad Gubbe (Ej registrerad)
Piratebay länkade också bara till torrents.
Skrivet 23 apr 2009 02:42 Samisin (Ej registrerad)
Så Mats - du menar att Torrenttekniken i sig är olaglig, trots att de i sig inte innehåller upphovsrättsskyddat material? Vilken teknik ska förbjudas nästa gång? Flashfilmer i webbläsare eftersom de också kan visa upphovsrättsskyddat material?
Skrivet 23 apr 2009 02:46 M (Ej registrerad)
Känns ju som en humoristisk mot-åtgärd mot domen i tpb-fallet. Synd bara att de inte tänkte så långt att de förstod att de är skyldiga att betala rättegångskostnaderna när de förlorar fallet.
Skrivet 23 apr 2009 02:47 Arthur (Ej registrerad)
Torrentfiler har aldrig blivit bevisade som olagliga utan PirateBay blev dömda för "medhjälp till brott" ... Eftersom dom tillhandahöll medlen för att begå brott, precis som Google gör.
Skrivet 23 apr 2009 02:55 Daniel (Ej registrerad)
Hmm..Ni kanske ska polisanmälsa hela internet också då, om en av dess sökmotorer enligt Er är lovligt byte? Engegera Er i något viktigt istället.
Skrivet 23 apr 2009 03:08 FB (Ej registrerad)
Mats, nu verkar det som om du inte vet så mkt. Piratebay hade heller inga filer på sina servrar. Det enda dom hade var torrentfiler och inte själva materialet. Det är faktiskt skillnad där....
Skrivet 23 apr 2009 03:20 onyx (Ej registrerad)
Whats the difference man? Torrentfiler är ju en slags länk mer lr mindre... den pekar ju bara till den/dom som har filerna.
Torrent - En fil som innehåller metadata som pekar till var programmet kan få tag på delar till en viss fil.
Så det borde va lika olagligt för google att "länka" till upphovsskyddade verk eller hur? TPB domen är och kommer alltid vara helt fel.
Skrivet 23 apr 2009 04:01 snablekarlsson13 (Ej registrerad)
detta gör dom helt rätt i! Få dom j******a att inse att vem som helst kan anmälas för medhjölp till fildelning. Tänker anmäla morsan i morgon som gav mig tillgång till dator i så tidig ålder
///snablekarlsson13
Skrivet 23 apr 2009 04:48 InsectNation (Ej registrerad)
Du missar att det är ett brottsmål och inte ett civilrättsligt mål.
Skrivet 23 apr 2009 05:43 André (Ej registrerad)
Mats, tänk till lite. Google lagrar upphovsskyddat material i sin cache. Som exempel kan vi ta Google Images, som har en extremt stor mängd upphovsrättskyddade bilder på sina servrar.
En torrentfil däremot är inte något annat än en avancerad länk.
Skrivet 23 apr 2009 05:48 Se från olika vinklar (Ej registrerad)
Du Mats, fungerar det inte så med torrenter också, d v s att TPB länkar endast mellan privatpersoners datorer, där torrentfilerna finns..? I så fall är det väl exakt samma sak eller...?
Skrivet 23 apr 2009 06:04 Peter (Ej registrerad)
1. De lagras visst torrentfiler (kolla vad cached är vid tillfälle)
2. Youtube ägs av Google, och även om de ständigt och jämt tar bort skyddat material därifrån kan man ju faktiskt hävda att de lever på (säljer annonser) att materialen finns tillgängliga åtminstone en liten stund. Utan dessa skyddade material hade Youtube aldrig blivit någonting alls, så hela verksamheten har startats med kriminell verksamhet. Här är det alltså själv filerna de lagrar, och inte bara en länk.
3. Dessutom ligger Google redan risigt till för att de i princip kopierar många sidors text (bl.a. många tidningars) i så stor omfattning att människor inte går vidare till tidningarnas sidor. Detta är väl t.o.m. värre än att faktiskt bara peka ut var man ska ladda ner något.
Allt är inte guld som glimmar.
Skrivet 23 apr 2009 06:09 Filen (Ej registrerad)
Piratebay har inga "filer" heller. De är bara "filer som innhåller data (som en databas)" med länkar till andra platser där de verkliga filerna finns precis som med google. Detsamma med Yahoo sök, Microsoft search m.m. Så hoppas att google m.m. blir fällda enligt samma hetjakt som piratebay har blivit. Nu vill jag se myndigheter stämmer och fäller Google m.m också. Bra gjort pojkar, visa hur sjukt det hela är. Leve de få rättigheter vi människor fortfarande har.
Skrivet 23 apr 2009 06:11 Henrik Pontén (Ej registrerad)
Mats> Du har inte den blekaste vad en torrent fil är va?
Ledtråd: En slags länk.
Skrivet 23 apr 2009 06:13 mojo (Ej registrerad)
Kära Mats, rättegångskostnader i brottsmål betalas inte av den som anmäler ett brott. Tror du på fullaste allvar du får betala rättegångskostnaderna om du anmäler säg, en misshandel, och den misstänkte frias? Innan du brusar upp dig kan det vara värt att tänka en tanke eller två längre än näsan.
I fråga om Google har du förövrigt tyvärr, återigen,. fel. Google har massvis med filer på sina servrar, var annars. Filer lagrar de i miljardtals. Faktum är att Google cachar, temporärt sparar, kopior av hemsidor och indexerar dessa - ungefär som att jag skulle kopiera alla tidningsartiklar, låtar, eller varför inte böcker och indexerar dem för ett enkelt söka bland materialet och sedan länka. Google lagrar även tonvis av annat upphovsrättsskyddat material i mediaform och möjliggör kriminella kontakter via deras mailsystem.
Den avgörande skillnaden, även om det finns en teknisk sådan - google använer inte bittorrent teknik, är att Google sannolikt, om så önskas, tar bort material på anmodan.
Skrivet 23 apr 2009 06:19 Daniel (Ej registrerad)
Grabbarna har dock en poäng, torrent filer är ju bara några rader kod ungefär som en hyperlänk. Sen har vi andra roliga sidor som t.ex. youtube där enormt mycket upphovsrättsskyddat material delas ut gratis.
Sen är det lite underligt att påpeka att grabbarna inte har råd med rättegång? Är det verkligen en så krass rättvisa vi har idag? Har man inte pengar har man ingen chans till rättvisa?
Skrivet 23 apr 2009 06:27 Ja (Ej registrerad)
Mats du är lika korkad som alla andra som inget vet utan bara tror.
Piratebay länkar bara har inga filer precis som Google och alla andra sökmotorer.
Skrivet 23 apr 2009 06:31 Mojo (Ej registrerad)
(forts) Torrentfiler är förövrigt inget annat än just metadata+länkar, här får du hjälp med lingon (wiki, editerad).
* Tracker - Server som lagrar .torrent filer.
* Index - En sökmotor för .torrent-filer.
* Torrent - En fil som innehåller metadata som pekar till var programmet kan få tag på delar till en viss fil.
* Swarm/Svärm - användare som vill ladda ner/upp en och samma fil.
Vad gör då trackern? Tracker är en server med uppgift att koppla samman klienter. Det är den enda kritiska punkten i fildelningen eftersom klienter måste kommunicera med trackern för att påbörja en session. Klienter som kopplat upp befinner sig i "svärmen" och kommunicerar med trackern för att ta emot nya klienter och för statistiska ändamål. Efter den första uppkopplingen kan fildelningen fortgå utan tracker..
TPB döms inte främst för vad de gjort, utan vad de inte gjort. det är den främsta anledningen till att Google inte kommer åtalas. Google länkar förövrigt torrents. =)
Mvh, Viktor
Skrivet 23 apr 2009 06:33 curling (Ej registrerad)
"Sen har google inga filer på sina servrar"
-då skulle det bara vara svart, svart, svart.
"bara länkar till sidor till skillnad mot piratebay som höll torrentfiler"
-vet du själv vad du dillar om ? Hur definierar du en torrent vs länk ?
Skrivet 23 apr 2009 06:52 Luddstah (Ej registrerad)
hahaha
Skrivet 23 apr 2009 06:53 Ruskprick (Ej registrerad)
Snacka om att handla innan hjärnan har kopplat in. "The engine´s crankin but no spark on the plug..."
Hur har man tänkt det här....nä, dra er ur och fortsätt med att se Lattjo Lajban och Jonsson & Pipen istället, det har ni kanske råde med.
Det fattas många indianer i den kanoten...den saken är klar.
Skrivet 23 apr 2009 06:59 Thomas (Ej registrerad)
Google innehåller torrentfiler. Google har en gigantisk cache på filer och där kan man hitta .torrent-filer. Det är bara att klicka på cachad under sökträffen så får du en torrentfil från google istället för sidan där den låg från början.
Skrivet 23 apr 2009 07:01 Michael (Ej registrerad)
Poängen är självklart att visa en poäng snarare än att faktiskt vinna.
Dom vill lyfta fram hur puckad rättegången mot thepiratebay är.
Filerna thepiratebay har liggandes på sina servrar är lika kopplade till nerladdning som datan google har på sina servrar, eftersom båda länkar till nerladdningar, så det är e nväldigt giltig poäng.
Jag hoppas deras budskap kommer fram.
Skrivet 23 apr 2009 07:19 skärpning (Ej registrerad)
Har ni inget annat meninglöst att roa er med lägg ner ni har inte en chans
fattar ni väl
Skrivet 23 apr 2009 07:20 dp (Ej registrerad)
google cashar filer så dom finns faktist att ladda ner från googels server oxå.
Skrivet 23 apr 2009 07:28 dp (Ej registrerad)
jag funderar på att anmäla biblioteket efter som hjälper till så jag även där kan kopiera upphovsrättsskyddat material dom har till och med en kopiator där som jag kan använda men dok måste jag betala en slant så på sätt och viss känar dom pengar på det oxå. om jag inte väljer att låna hem värket och sedan kopiera det.
Skrivet 23 apr 2009 07:51 G.Gn (Ej registrerad)
Det finns faktiskt en avgörande sak i den här frågan. Till skillnad från Pirate Bay är Google ett stort amerikanskt företag. Och det är nog det som gör att ett åtal mot dem är meningslöst.
Skrivet 23 apr 2009 07:58 Pingvin (Ej registrerad)
Tjäna pengar? Du kanske borde läsa på lite vad brottsmål handlar om, och vem och vad som betalas och vart.
Snälla, kollar inte folk upp innan de skriver vad de snackar om egentligen.
Skrivet 23 apr 2009 08:26 Stefan (Ej registrerad)
Google sparar bland annat bilder på sina servrar som kan vara skyddade av upphovsrätt. De länkar som Google visar pekar dessutom direkt på det upphovsrättsskyddade materialet. Skillnaden mot pirate bay är stor. Pirate bay sparar ingen upphovsrättsskyddat information, de har bara indirekta länkar som beskriver vilken checksumma som varje del av informationen skall ha och ett unikt nummer (checksumman på hela filen). För att komma åt den information som länken pekar på måste du kontakta ytterligare en server som baserat på det unika numret talar om vilka du kan kontakta för att få delar av informationen.
Den utvecklingen vi ser nu är ett allvarligt hot mot den viktigaste demokratiska utvecklingen sen tryckpressen. Är det verkligen rimligt att avskaffa demokratiska grundprinciper som brevhemlighet, meddelarskydd och informationsfrihet för att upphovsrättsindustrin känner att deras affärsmodeller är hotade?
Skrivet 23 apr 2009 08:44 Bilförsäljare (Ej registrerad)
Det vore ju roligt om alla som skriver att det är korkat utan att motivera varför gjorde just detta. "Har ni inget annat meningslöst att slösa tid på" är knappast ett konkret argument åt något håll, och jag kan inte se hur en anmälan mot världens förmodligen största sökmotor kan ses som meningslös. Hela grejen handlar om ifall en ägare av en sökmotor verkligen ska kunna ställas till svars för allt som finns på de sidor som länkas till. Det innebär isåfall att om jag säljer en bil, och den nya ägaren rånar en bank och använder sin nya bil för att fly landet, så kan jag bli dömd för medhjälp. Det är exakt på detta sätt som TPB har blivit dömda, och jag tycker nog inte det är så tramsigt alls.
Skrivet 23 apr 2009 08:45 Surfande skogstomte (Ej registrerad)
Ge ungarna hink och spade för det passar dom bäst.
Skrivet 23 apr 2009 08:52 MammaMu (Ej registrerad)
Bra gjort!! Detta visar det absurda i att döma TPB - ingen anser väl att man kan döma Google, eller? Men det är i princip samma sak...
Skrivet 23 apr 2009 09:03 Uki (Ej registrerad)
dp, om du ogillar utslaget i rättegången mot tpb, och ogillar ipred. Sluta fundera och gör en polisanmälan är gratis och du har inget att förlora.
Skrivet 23 apr 2009 09:10 OMG (Ej registrerad)
Men har ni inget annat för er än att sitta och gnälla vem som vet och vem som inte vet,,, rent generellt,,,,,och dom 2 som gjorde anmälan,,,suck skaffa en annan hobby,,,,eller låt bli att använda google,,(valfritt)
Men jag är inte så förvånad,,va först med någonting istället för att apa efter vad som redan har hänt,,,,men sen har det blivit större koll på vad vi gör i samhället,,,är det inte fra som sitter och lyssnar på vad vi pratar/mailar så har dom fått igenom att vi inte får "fildela",,,,,vad ska vi ha nätet till då da,,,kanske som en del gör betalar sina räkningar,,,då är det ju bara att gå tillbaka till standard v90 modem,naah nu ska jag ut och googla,,,,
Skrivet 23 apr 2009 09:28 En av anmälarna (Ej registrerad)
För det första: Anmälan gjordes så att den skulle falla under allmänt åtal, så att vi slipper betala rättegångskostnader om åklagaren väljer att driva målet. Vi gjorde klart att det inte längre faller under civilrättsligt när anmälan upprättades.
För det andra: Anmälan gjordes i protest mot TPB domen. Man kan inte göra internet olagligt.
För det tredje: Vi som anmälare har inget ekonomiskt intresse av detta. Bara det rent juridiska.
För det fjärde: Anmälan upprättades genom att det är numera olagligt att på internet att länka filer som kan länka upphovsrättsskyddat material. Det vi vill visa med att just anmäla google (youtube ingår också i google) är att domen mot TPB är åt helvete.
Sen att folk vill komma och slå mig på käften för detta. Ni är så välkomna men antar att ni inte har en blekaste om vad piratebay-domen innebär.
Tack för mig, ha en trevlig dag!
Skrivet 23 apr 2009 09:34 Bengan (Ej registrerad)
Är det ingen som läser vad som redan skrivits då de gör sina kommentarer? Känns som ett stort eko att läsa här..
Fäll den som kom på internet, kassettbandet, cd-skivan, och den som kom på pennan för den kan man oxå kopiera med.
Skrivet 23 apr 2009 09:52 Micke (Ej registrerad)
anledningen är förstås för att visa på det orimliga att piratebay fälldes, för i så fall är google lika skyldig.
kul om Härnösand näms i rikspressen dock. (all reklam är bra reklam). det är väl det man kan säga om fallet.
Skrivet 23 apr 2009 09:59 Tage (Ej registrerad)
kommentarerna granskas innan publicering. (vilket för mej är obegripligt) det kan vara en orsak till ekot. en annan orsak är att folk är lata.
Skrivet 23 apr 2009 10:20 pirtatjocke (Ej registrerad)
Anmäl skaparna av internet med eller skaparna av datorerna eller nätverkskorten. Lika fel som att TPB google. Alla tillgängliggör olaglig nerladdning
Skrivet 23 apr 2009 10:25 Nisse (Ej registrerad)
Google cache:ar inte längre torrentfiler systematiskt sedan runt TPB rättegången.
Att ens jämföra de två tyder på bristande kunskap.
Google är på sin höjd index av ett index, medhjälp till medhjälp.
Man kan inte fildela med hjälp av Google om man bortser ifrån Gmail som kan användas och skicka mail, man kan hitta TBP som tillhandahåller en hel plattform för detsamma.
Skrivet 23 apr 2009 11:02 Dude (Ej registrerad)
ingen som kanske har tänkt på att dessa ungdomar kanske gjorde det för ironins skull?
Skrivet 23 apr 2009 11:03 Cut down the mountain and it will only be rocks left. (Ej registrerad)
Jag kan inte alls förstå varför folk kommer in och klagar och frågar vad de håller på med? Det ända som jag tror de försöker påvisa är att om man ska fälla en sida för ett brott så ska man fälla alla. I rättesalen ska inte pengar eller storlek spela någon roll. Det som är rätt är det som är rätt. Så om google gör samma brott som Piratebay (vidarbefodrar dig till illegal verksamhet) så gör defenetivt google det också. Och så många fler sajter så det är absurt.
Ska vi i lilla Härnösand vara de ända som vågar stå på sig och gå på titanerna? för när de stora faller, så påverkas politiken. Och då kommer de inte kunna fortsätta med denna äckligt dåliga lag som bryter mot våran så kallade "demokrati" som vi i Sverige ska ha.
Det blir för mycket pengar iblandat. Tänk på hur mycket google tillhandlhar I pengar? reklam och dylikt. Om de förlorar i rätten nu. Så kommer de bli stämda utav 10000 olika privatpersoner som tycker samma sak.
Skrivet 23 apr 2009 11:10 thai ming (Ej registrerad)
Vad är det vissa av er inte fattar när ni skriver "Google har bara länkar det har inte TPB"
Torrentfiler ÄR länkar.
Skulle inte google eller någon annan sökmotor finnas så skulle det vara betydligt svårare att hitta torrentsidor så lägg ner google eller skippa hela skiten.
Skrivet 23 apr 2009 11:41 MrJohn (Ej registrerad)
Håll dig i skogen om du inte kan komma med nått vettigt
Skrivet 23 apr 2009 12:33 Robert (Ej registrerad)
j***a va många efterblivna kommentarer!
Skrivet 23 apr 2009 12:51 ui (Ej registrerad)
att google är ett amerikanskt företag spelar ingen roll så länge de har servrar i sverige. alla servrar i sverige lyder under svensk lagstiftning.
Skrivet 23 apr 2009 13:14 Farbror (Ej registrerad)
Snorungar !
Skrivet 23 apr 2009 13:47 Nisse (Ej registrerad)
Torrentfiler är en länk på en central plats där man får vidare information.
Tråden skulle då bli google -> torrent -> tracker -> peer.
Det är trackerns svärm som har informationen om vilka som har verket inte torrentfilen.
Torrentfilen är enbart en hänvisning till trackern och matematisk checksumma för filerna som finns.
Skrivet 23 apr 2009 14:00 Idéalist (Ej registrerad)
När jag i min dator sparar de musikvideor med ESC-låtarna som SVT play tillhandahåller (eller annat upphovsrättsskyddat material), har SVT då begått fildelningsbrott som tillhandahållit dem?
Skrivet 23 apr 2009 14:21 Fredde (Ej registrerad)
Mats de har en massa torrentfiler i deras cache på DERAS servrar så du har fel där. Google är en bättre torrentsite än pirate bay.
Skrivet 23 apr 2009 14:33 Arne (Ej registrerad)
Så du menar att det är mer olagligt att länka ihop folk (som torrentfilerna gör) än att länka till sidor? Borde då inte google åka dit för medhjälp till brott mot upphovsrättslagen. I mina ögon håller TPB på med olagligheter precis i lika stor utstäckning som google gör.
Skrivet 23 apr 2009 15:48 Tage (Ej registrerad)
för det första vad är ett fildelningsbrott? fildelning är lagligt och kommer alltid att vara. Sen så kanske det är så att SVT äger rättigheterna till videorna. och vad jag vet så är dom kopieringsskydd på. så det inte ska vara så lätt att ladda hem dom. alltså kan man ju inte riktigt påstå att SVT har främjat OLAGLIG nerladdning.
Skrivet 23 apr 2009 15:59 Jonas (Ej registrerad)
Google Cache lagrar inga torrentfiler. Möjligen kan det finnas undatag om de är servade med fel mimetype från början, men jag har ännu inte sett något exempel.
Skrivet 23 apr 2009 16:02 Jonas (Ej registrerad)
Google har ju åkt fast i flera länder just för att de länkar till olagligt material. Idiotisk manöver av dessa ungdomar att försöka få till något liknande i Sverige.
De vill väl påvisa orättvisan i det hela, men i sin oändliga naivitet missar de att Google själva lever i ständig strid med upphovsrättsindustrin -- och i den kampen behöver industrin INTE någon hjälp!
Skrivet 23 apr 2009 16:07 Wyrm (Ej registrerad)
Klockren anmälan som visar det absurda i hanteringen av TPB-fallet.
Själv tycker jag vi kan anmäla SCA för att de producerar papper som kan användas för att kopiera hemlighetsstämplade dokument på.
Det är ju nästan brott mot rikets säkerhet...
Undrar vad SÄPO anser om det?
Skrivet 23 apr 2009 16:40 Rolf (Ej registrerad)
Skilnaden mellan The Pirate Bay och Google är att TPB specialiserat sig på spridning av olagligt material, de har till exempel ett kategorisystem där de har bla saker som inte går att dela lagligt via internet dvs Playstation 2 spel och Xbox 360 spel som inte går att använda på en ochippad konsol vilket inebär att tillverkarna inte vill att man ska kopiera och dela filerna via internet. Google har inte såna kategorier och man kan söka på vad man vill.
TPB uppbmuntrar även till ilegal fildelning genom att att heta just PIRATE bay, en pirat skulle väl ändå inte hålla sig rät med lagen? DEt kan ju anses som ett milt uppmanande till brott.
Skrivet 23 apr 2009 16:51 bosse (Ej registrerad)
Bara skriva såhär i Google och den söker enbart på torrents.
sökord filetype:torrent
Som sagt google fungerar lika bra som vilken torrentsida som helst.
Skrivet 23 apr 2009 17:59 kevin (Ej registrerad)
precis som pirate bay hade..
Skrivet 23 apr 2009 18:43 Nisse (Ej registrerad)
Ditt resonemang haltar, du kan inte få tag i torrenten så.
Sök på
filetype:torrent sökord d8:announce
Då får du fram de stackars torrentfiler som google har kvar.
14700 ca, fanns miljoner förut.
Så nej det är inte samma sak
Skrivet 23 apr 2009 20:29 Googlaren (Ej registrerad)
Då kan man ju lika gärna anmäla tex live.se och liknande, varför just bara google?
Skrivet 23 apr 2009 21:21 Aiue (Ej registrerad)
Fast hade inte det smidigaste varit att anmäla ett svenskt företag med servrar i Sverige? Svensk lag är så vitt jag vet inte applicerbar på ett företag i USA. ;)
Skrivet 23 apr 2009 21:22 -_- (Ej registrerad)
För att de är störst så klart.
"Varför raidade man inte isohunt eller mininova istället för tpb?"
Skrivet 23 apr 2009 21:22 Fritiof(rebarmoskeL^) (Ej registrerad)
Lagg-mats, innan du skriver något så kanske du borde forska lite mera så du vet vad du skriver.
Det var en jävla massa kommentarer utan betydelse här.
Skrivet 23 apr 2009 23:25 Henke (Ej registrerad)
Och vad tror du att en torrentfil är för något? En länk.
Skrivet 24 apr 2009 02:03 Hasse (Ej registrerad)
Cachade filer är lagrade filer.
Sen var inte premissen för domen att filerna låg på TPB egna server.
In i spelet nu.
Skrivet 24 apr 2009 15:29 LÄNGE LEVE TORRENT (Ej registrerad)
Alltså det är inte nåt förbjudet att länka till nåt! Då skulle det varaförbjudet att länka till en bild, hemsida m.m. nu börjar det här bli rena pajas och dagis fasoner. Nä härmed i ren protest ska jag börja Länka torrentfiler på min hemsida! När tjänsten är klar så får ni veta det :D
Skrivet 24 apr 2009 18:31 j (Ej registrerad)
Hur mycket pengar tjänar då GOOGLE på OLAGLIG Fildelning!!!! Miljarders miljarders miljarder
Skrivet 24 apr 2009 19:07 pirate4ever (Ej registrerad)
med rätt länk har du torrent filerna i google å så samma sak typ..skillnaden e bara at PB samla dom
Skrivet 25 apr 2009 19:11 kspr (Ej registrerad)
Medans vi ändå håller på kan vi ju stämma alla bilmärken som finns också. De gör bilar som går över laglig hastighet. Stäm!
Skrivet 25 apr 2009 22:23 datornissen (Ej registrerad)
Hahaha! Det kommer med all sannolikhet inte gå bra för killarna. xD
Google hänvisar bara till sidor som matchar sökningen, dom bryter inte mot någon lag.
Dom kommer att skämma ut sig.
Skrivet 25 apr 2009 22:26 han.där (Ej registrerad)
till mats... gå in på www.google.se
och i sökrutan skriver du in "torrentfiler" och läser... sen kan du posta igen :)
Skrivet 26 apr 2009 00:19 Alex (Ej registrerad)
Inget internet utan Google.
Det som inte finns på Google existerar inte, så är det.
Skrivet 9 maj 2009 12:12 Anders (Ej registrerad)
Piratebay hade inte heller torrent filer på sin "site" utan länkade bara till dem, exakt samma "brott" som google gör...
Skrivet 10 jun 2009 15:46 Stoffe' (Ej registrerad)
Mats
(Ej registrerad) skrev: Kul för ungdomarna om det går upp i rätten. Hur ska de ha råd att betala advokatkostnader och driva process mot ett så stort företag kan man undra...
Sen har google inga filer på sina servrar, bara länkar till sidor till skillnad mot piratebay som höll torrentfiler.
De hade faktiskt torrent filer i cache ända fram tills domen om TPB började.
Skrivet 26 jun 2009 22:03 fps (Ej registrerad)
Personligen tycker jag att det är bra att ungdomarna visar sitt missnöje genom det sättet de har fått lära sig på genom median samt APB, nämligen polisanmälningar. Samt, detta gör ju ungdomarna mer politiskt aktiva i sakliga frågor som faktiskt har tyngd i sig, istället för en fråga ang. nationalitet eller "patriotiska fetischer".
Snyggt jobbat kiddos.
BTW; till er som skriver; "Det var ett djävla eko här inne, varför granskar folket inte alla inlägg innan de kommenterar", det har redan sagts över tre gånger nu, så gör er egna läxa tills nästa gång.