Bildtävling


Väder Härnösand
Växlande molnighet
8ºC N3m/s
Mer väder

Härnösand

Publicerad 9 mars 2010 Uppdaterad 9 mars 2010
Textstorlek 1 2 3
Artikelserie:

Läs mer

Fotograf:
Gunnar Stattin/Arkiv

Misstänkt mutbrott på Härnösandshus polisanmält

Det misstänkta mutbrottet mellan Skanska och Härnösandshus har polisanmälts.

Den chef inom Härnösands kommun som misstänks för mutbrott arbetade på Härnösandshus. Det framgår av det pressmeddelande som det kommunala bolaget själva gått ut med under dagen.

"Härnösandshus fick förra veckan indikationer på att det förekommit ekonomiska oegentligheter i relationen mellan en av våra anställda och anställda hos en entreprenör", skriver Härnösandshus i ett pressmeddelande som ligger på deras hemsida.

Där skriver de också att de inte tänker uttala sig mer än så, förrän deras egen utredning är klar.

När Allehanda Media i fredags talade med Härnösandshus vd Göran Albertsson och styrelseordförande Lars Sjödin, sa båda att de heller inte tänker polisanmäla de ekonomiska oegentligheterna förrän utredningen är klar.

Chefen för ekoroteln vid länskriminalen, Jan Granqvist, sa däremot att polisen själva är skyldiga att utreda om ett misstänkt brott kommer till deras kännedom.

Men de hann aldrig så långt. Någon gång under gårdagen lämnade en privatperson in en anmälan till Härnösandspolisen.

– Det finns ingen skäligen misstänkt nu, det här är en allmän anmälan mot det som hände och som har beskrivits i Tidningen Ångermanland, säger Ulrika Blyberg, förundersökningsledare vid Härnösandspolisen.

Anmälan kommer nu att skickas vidare till ekoroteln vid länskrim för vidare utredning.

Publicerad 9 mars 2010 Uppdaterad 9 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 12 mar 2010 00:24 Per,Tyresö. (Ej registrerad)

Härnösandshus ÄR och alltid varit ett stort luftslott för vissa inom dess skyddade verkstad!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....

Skrivet 9 mar 2010 21:11 Lilla jag (Ej registrerad)

Mycket besviken hyresgäst (Ej registrerad) skrev: Vart tog mina 30.000 till reparationsfonden vägen?, när jag ringde så fick jag den "runda" sifran 30.000 ett halvår senare kunde jag inte disponera pengarna som vi kunde gjort tidigare - utan förvarning.

Tydligen så hade vi hyresgäster fått papper angående att dom skulle ta bort våra fonder. Jag fick höra det på omvägar att dom skulle försvinna.. Tycker att det va dålig stil av Härnösandshus att inte behålla dom..

Skrivet 9 mar 2010 20:15 Torparn (Ej registrerad)

nyggt jobbat av denna privat persson hoppas nu eko roteln verkligen utreder detta så att inte mer hamnar under täcket 100 poäng till dej som anmälde fan va bra

Skrivet 9 mar 2010 17:22 Besviken utsockens skattebetalare (Ej registrerad)

Apropå mutbrott mot chef, så kan jag även rapportera att det är konstigheter vid ansökan om bostad hos Härnösandshus. Bostäder som kommer ut på nätet för uthyrning och ligger där flera veckor, och som vi varit intresserade av under sensommaren och hösten 2009, visade sig vara omöjliga att ens få visning av. När vi ringde upp Härnösandshus för att få förklaring fick vi alla möjliga svar som att den som nu bodde i lägenheten inte ville tillåta visning eller inte hade bestämt sig slutligt för avflyttning, att andra sökanden låg före i kön med lång ansökningstid. Detta trots ganska strikta regler för kösystemet med begränsning av hur många lägenheter man kunde tacka nej innan man hamnade längst bak igen. När man läser om avflyttning från Härnösand så blir man förvånad över den långa bostadskön. Vi var seriöst intresserade av en ordinär lägenhet med promenadavstånd till stan, bra inkomster och inga betalningsanmärkningar men kammade noll. Till slut köpte vi en lägenhet

Skrivet 9 mar 2010 16:59 Mycket besviken hyresgäst (Ej registrerad)

Vart tog mina 30.000 till reparationsfonden vägen?, när jag ringde så fick jag den "runda" sifran 30.000 ett halvår senare kunde jag inte disponera pengarna som vi kunde gjort tidigare - utan förvarning.

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  

Senaste nytt

Tågtrafiken ställs in (Örnsköldsvik)
BAE Systems Hägglunds varslar 150 (Örnsköldsvik)
Ingen kunglig glans på tågen (Örnsköldsvik)
Efter skyltbråket: "Vi ber om ursäkt" (Sollefteå)
Hallstahotellet till salu - kommunen inte intresserad (Sollefteå)
Överskott i Sollefteås budget (Sollefteå)
"Orolig att det bara är början" (Örnsköldsvik)
Fast på Botniabanan (Örnsköldsvik)
Ökad befolkning kan ge miljonklirr (Örnsköldsvik)
Fler sjönära bostäder i Kramfors? (Kramfors)
Ö-vik planerar HVB-hem (Örnsköldsvik)
Det planeras för biogas (Kramfors)
Älgolycka i Tarsele (Sollefteå)
Valaffischer stulna (Kramfors)
Allmänheten larmade om rattfyllerist (Sollefteå)
Fel säga upp anställd (Kramfors)
"Spännande med vårdsamverkan" (Örnsköldsvik)
SBO köper Solsidan? (Kramfors)
Här klarar fyra av fem mc-kortet (Örnsköldsvik)
Höga hastigheter skrämmer i Lunde (Kramfors)
En till sjukhus efter krock (Kramfors)
Kattungar lämnades att dö (Sollefteå)
Kris för Hoppets Stjärna (Örnsköldsvik)
20-åring dömd för misshandel (Örnsköldsvik)
Drack stor mängd alkohol - tog biltur (Örnsköldsvik)
Hela listan Förminska listan
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation