Studentbilder


Väder Härnösand
Halvklart
17ºC SO7m/s
Mer väder

Härnösand

Publicerad 9 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Falsk polis får skaka galler

En 28-årig man har vid flera tillfällen i Västernorrland utgett sig för att vara polis och på så sätt lurat till sig pengar.

Relaterat

Värst utsatt blev ett par i Stöde utanför Sundsvall som lurades att överlämna drygt 400 000 kronor till mannen.

På tisdagen dömdes mannen till två år och två månaders fängelse av Sundsvalls tingsrätt.

Mannen som härjat på flera platser i Västernorrland och i mellersta Sverige fälls för grov stöld, grovt bedrägeri, falsk tillvitelse och föregivande av allmän ställning. Han döms att betala 800 000 kronor i skadestånd till de åtta personer han bedragit.

Mannen begick brotten i Sverige när han var på rymmen från ett fängelse i Finland, där han gjort sig skyldig till liknande brott.

Publicerad 9 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 11 mar 2010 17:26 hahaha (Ej registrerad)

varför ger man pengar till polisen om man inte gjort några dumheter?

man skulle ju bara skratta om en polis kom och knackade på och ville ha 100k. prova hos grannen skulle svaret bli och sen skulle han få dörren i ansiktet

Skrivet 10 mar 2010 21:45 rulle (Ej registrerad)

Jag håller med kpt klänning, folk verkar tro på vad som helst.

Skrivet 10 mar 2010 15:05 Kapten Klänning (Ej registrerad)

Frågan är vad som är värst?

Att en pellejöns klär ut sig till polis eller att ha en sådan blind tillit till en person som påstår sig vara en myndighetsperson?

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  
Untitled Document

Senaste nytt

luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation