Årets äventyrare kommer från Härnösand
Årets äventyrare blev systrarna Vera och Emma Simonsson från Härnösand. Utmärkelsen fick de på Vildmarksmässan i Älvsjö på lördagen.
– Det känns jätteroligt, säger Vera Simonsson.
Relaterat
Fakta
Utmärkelsen
Årets äventyrare är en utmärkelse som varje år tilldelas en man och en kvinna för enastående prestationer inom begreppet äventyr.
Syftet med utmärkelsen är att tydliggöra äventyret som en företeelse och lyfta fram människors lust och drivkraft att genomföra och uppnå sina drömmar.
I våras berättade vi om Härnösandssyskonens skidexpedition till Baffins Island i norra Kanada. Kylan var den största utmaningen. Första skiddagen visade termometern minus 38 grader. Den stränga kylan höll i sig de första veckorna.
År 2007 startade Vera Simonsson ett eget företag, hennes arbetsplats är Arktis - Antarktis som guide, glaciärinstruktör, föredragshållare och skribent
På tisdag ska de två systrarna gästa Örnsköldsvik för att berätta om sina upplevelser. Till sommaren går färden förmodligen till Grönland.
– Vi knöt kontakter på Vildmarksmässan. Det fanns några som gärna skulle vilja åka skidor på Grönland med hjälp av guide, säger Vera Simonsson.
Systrarnas nya spektakulära projekt kommer att inträffa 2012.
– Det kommer att bli stort. Men exakt vad det är vill jag inte berätta nu, vi är i planeringsstadiet.


















