"Döp curlinghallen efter Anette Norberg"
Dubbla OS-guld, men de har inte ens fått sina mästartröjor upphissade i hemmahallen. Ynkligt tycker folkpartisten Kjell Forsvall i Härnösand - som föreslår att man döper om curlinghallen i Härnösand till "Anette Norberg-hallen".
Relaterat
Kjell Forsvall har reagerat på att det nästan uteslutande är män som hedrats med gatumamn i kommunen. "Det kunde även vara på sin plats att döpa en motionsslinga eller känd plats i kommunen efter Anette Norberg".
När Lag Anette Norberg vann sitt andra raka OS-guld i Vancouver var det sportårets absoluta höjdpunkt, enligt idrottsintresserade Kjell Forsvall.
– En fantastisk prestation efter en riktig nagelbitare, säger Kjel,l som dock tycker att prestationen förtjänat större uppmärksamhet på hemmaplan.
Han föreslår nu i en motion till kommunfullmäktige att curlinghallen i Härnösand ska döpas om till "Anette Norberg-hallen".
– Lag Norberg har under många år representerat Härnösand och via framträdanden i tv och radion gett kommunen ovärderlig reklam. Hockeystjärnor ger ju namn till ishallar så varför skulle inte en curlinghall kunna döpas efter sportens främste utövare i Sverige, säger Kjell Forsvall.
























