Lars Ohly (V)
Oro för jobben, oro för pensionerna och en hård dom över partikamraterna i landstinget i Västernorrland.
– Så illa får man inte sköta ekonomin. Jag vet att de skäms över det också, säger Vänsterpartiets ledare Lars Ohly.
Relaterat
Jobben som öppningsfråga i en intervju inför valet sväljer Lars Ohly tacksamt med hull och hår.
– Det är den viktigaste frågan, både i valrörelsen men också reellt sett. Ingen fråga kommer att påverka våra möjligheter att skapa ett bra samhälle mer än hur vi lyckas bekämpa arbetslösheten.
– Jag är väldigt oroad över att vi håller på att mentalt acceptera hög arbetslöshet i Sverige. Det verkar inte vara den katastrof det borde vara i folks medvetande och i den offentliga debatten. Långtidsarbetslösheten nu är större än någonsin i Sveriges historia, understryker han.
Rödgröna recept för fler jobb är att investera i järnvägar och bostäder och bygga ut offentlig sjukvård, äldreomsorg och skola.
– Dessutom måste vi omfördela. Köpkraften hålls framför allt upp av dem som har lite. När de får lite mer går de direkt och handlar för pengarna. De har hål att stoppa i. Gör man som den här regeringen och sänker skatten för de rika får man i stället effekten att folk sparar, betalar av på lån eller köper aktier.
Att sjukvården krisar mest just i Västernorrland är ingen nyhet för Lars Ohly. Men att man därmed missar köpengar från regeringen tycker han slår orättvist.
– I grund och botten är det en resursfråga. Vi behöver fler anställda framför allt för att beta av köer i sjukvården.
– I Västernorrlands fall menar jag att det är grav misskötsel. Det måste man naturligtvis ta ansvar för. Men att man då ska bestraffas genom att inte få tillgång till de pengar som finns gör det inte lättare att skapa bra vård för västernorrlänningen, säger han.
På skolans område kan Vänsterpartiet acceptera betyg. Det är en nyhet i partiets utbildningspolitiska program.
– Men betygen ska vara ett kvitto på att man har fullgjort en utbildning, när man har gått ut nian till exempel, betonar Ohly.
Mer bekant är motståndet mot friskolor. Motiveringen är att de har färre behöriga lärare, färre annan vuxenpersonal, sämre lokaler och ofta inte tar emot elever med funktionshinder.
– Det är ju helt orimliga konsekvenser av att vi har privata skolor som har vinstintressen. Och de religiösa skolorna måste vi se till att förhindra. Barn ska inte utsättas för religiös påverkan i skolan. Religiösa skolor där själva affärsidén är att man ska uppfostra barn i en religiös tradition menar jag att man inte ska tillåta.
Lars Ohly är mycket nöjd de rödgrönas förslag till miljöskatt. Här fick han igenom nästan allt:
– Miljöpartiet ville lägga på mycket mer, Socialdemokraterna något mindre. Vi stod mitt emellan. Vi hade en väldigt bra förhandlingssits.
Kvar står att förklara +49 öre på bensinpriset för glesbygdens bilberoende folk.
– Jag tror vi landar väldigt rätt nu. Rena arbetsresor berörs inte. Sen vet ju jag att man på landsbygden kör ungarna på träning och man handlar och annat som man inte får dra av på skatten. Det gäller att pengarna man får in används för att satsa fram alternativen så att de blir billigare, förklarar Lars Ohly.
Vänsterpartiet vill egentligen återinföra skatt på förmögna snabbare än man gjort upp med S och MP och man vill skärpa inkomstskatterna mer.
Enligt Ohly är man också ensamma om att ifrågasätta den så kallade bromsen i pensionssystemet som sänker värdet på pensionerna om aktierna på börsen går sämre.
– Jag kan ju inte lova att vi lyckas. Men jag kommer att ta upp diskussionen i en rödgrön regering. Varför ska pensionärerna betala en dålig börsutveckling? Ta bort bromsen i pensionssystemet! manar han.
I regionalpolitiken deklarerar Ohly att mer måste omfördelas från de något rikare kommunerna:
– Stockholm är inte en motor som välståndet sen ska sippra ner från. Utan Stockholm ska dela med sig av sitt välstånd som ofta är skapat av förutsättningar som andra regioner står för.
Vi träffas i riksdagens ledamotshus i Stockholm. Den miljön vill Lars Ohly gärna slippa i fyra år framåt. Han siktar ju tvärs över vattnet till regeringskvarteren runt Rosenbad.
Frågan är bara som vilket statsråd?
– Det är ännu så länge skrivet i stjärnorna. Men jag vill inte ta hand om flyktingfrågorna.
Vill inte? Måste han det då?
Lars Ohly skrattar gott åt uppföljningsfrågan:
– Jag tror jag som partiledare kan undvika det.






















