Extra operationer ska korta vårdköerna
Helgmottagning, inhyrda operatörer och bussning till andra landsting ingår i arsenalen när länssjukhuset Sundsvall-Härnösand tar krafttag mot vårdköerna. Samtidigt skärps kraven på patienterna.
Relaterat
På ortopedkliniken har hittills cirka 430 patienter tagits emot på två helgmottagningar. Kommande helger planeras polikliniska operationer, dagoperationer som inte kräver sjukhusvistelse.
Ortopediska operationer har också köpts av Örnsköldsviks och Sollefteå sjukhus samt på ytterligare fem sjukhus i södra Sverige.
På ögonkliniken har man som vi berättat tidigare hyrt in bussar och ska köra ner ett hundratal patienter för operation av gråstarr på en privat klinik i Stockholm. Dessutom planeras helgmottagning tre gånger under hösten, varav en helg speciellt för barn.
I arton dagar skall inhyrda operatörer också vara på plats på länssjukhuset för att operera gråstarr.
Även urologkliniken, öronkliniken och kirurgkliniken kommer ha mottagning på helger och ytterst är målet att klara vårdgarantin, ingen ska behöva vänta mer än 90 dagar på att få träffa specialistläkare och inte mer än ytterligare 90 dagar på behandling.
I samma veva ställs ökade krav.
– Vi tar till de här i vissa fall okonventionella metoderna för att bli kvitt ryggsäcken i form av långa vårdköer. Landstinget Västernorrland har också skärpt kraven på patienterna.
– Vi erbjuder en tid för läkarbesök eller behandling, och om inte den tiden passar ges maximalt två möjligheter till ombokning. Om inte någon erbjuden tid passar avskrivs patienten från kön och får börja om via vårdcentralen, säger sjukhusdirektör Sigbjörn Olofsson i en presskommentar.

















