Ingen ny sinnesundersökning av Quick
Det blir ingen ny sinnesundersökning av Thomas Quick. Detta enligt ett beslut från Socialstyrelsens rättsliga råd som på torsdagen kom in till kammarrätten i Sundsvall.
Relaterat
Den psykiska störning som ledde till att Quick överlämnades till rättspsykiatrisk vård föreligger fortfarande. Därmed är det påkallat att Quick är intagen på en psykiatrisk vårdinrättning för vård som är förenad med frihetsberövande. Det finns till följd av den psykiska störningen risk för att Quick återfaller i brottslighet av allvarligt slag, slår rättsliga rådet fast.
Thomas Quick heter nu Sture Bergwall. Han är dömd för sju mord begångna mellan 1976 och 1988.
I våras lade åklagare ned åtalet beträffande ett åttonde mord sedan Quick beviljats resning.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jul 2010 17:53 lennart (Ej registrerad)
släpp oskyldiga utan klara bevis (Ej registrerad) skrev: Eftersom det är 19 år sedan förra undersökningen så är det klart han ska göra en ny, däe han inte är drogad av piller.
När t.o.m anhöriga till t.ex Han i Sundsvall säger att T.Q är oskyldig så borde det ju göras ordentliga undersökningar på allt.
Personligen tror jag inte att T.Q är skyldig.
Släpp ut han för jösse namn.
Jag skulle då inte vara orolig om jag mötte honom.
Finns nog andra som är betydligt farligare.
Du kan vara övertygad om att man vet hur hans tillstånd är i nuläget.Sådana bedömningar görs kontinuerligt. Det är så vården går till på en rättpsykiatriks avdelning. De har den kompetensen. Fö är ju vederbörande fd Quick bedömd även i samband med andra brott än de uppmärksammade morden vi hör om. Han har en lång lång historia. Man har alltså gjort den bedömningen att han är för farlig för att vistas ute och då ska nog både du och jag vara tacksamma för att man inte släpper lös honom. Om du sedan inte är rädd ja det är en helt annan sak.
Skrivet 30 jul 2010 13:25 släpp oskyldiga utan klara bevis (Ej registrerad)
Eftersom det är 19 år sedan förra undersökningen så är det klart han ska göra en ny, däe han inte är drogad av piller.
När t.o.m anhöriga till t.ex Han i Sundsvall säger att T.Q är oskyldig så borde det ju göras ordentliga undersökningar på allt.
Personligen tror jag inte att T.Q är skyldig.
Släpp ut han för jösse namn.
Jag skulle då inte vara orolig om jag mötte honom.
Finns nog andra som är betydligt farligare.
Skrivet 29 jul 2010 22:53 Psycko (Ej registrerad)
Jag hoppas att dom aldrig kommer att släppa ut herr Qwick. Han borde låsas in o nyckeln borde kastas. Vi vanliga dödliga borde få känna oss trygga...
Skrivet 29 jul 2010 17:09 Lennart Jäger (Ej registrerad)
Quick har blivit tillräckligt sinnesundersökt, men de rättvisans förtroendegarnityr såsom domare, åklagare och advokater borde också få underkasta sig en undersökning med tanke på det alltmer sviktande förtroendet för den svenska rättstillämpningen