Livsfarlig zombie-lek med snara
Relaterat
Tre skolbarn använde ett hopprep som en snara runt halsen i en livsfarlig lek de kallade zombieleken. Ett av barnen skadades och händelsen är anmäld till Arbetsmiljöverket, rapporterar Sveriges Radio Kalmar.
Några sexåriga barn på en skola i Kalmar brukade leka zombier. En av dem kom på att zombier är döda och att ett hopprep, som några äldre barn knutit fast i en bjälke och gjort en ögla på, såg ut som en snara som man hänger sig i.
En i taget lade de snaran om halsen, gick upp några trappsteg och hoppade ner i en sandlåda. En av pojkarna var dock för kort och fick en knyck i nacken och rejäla märken på halsen efter hoppet. Repet lossnade samtidigt och pojken berättade gråtande för en vuxen på skolan vad som hänt. Ingen vuxen såg dock vad som hänt.





