"Var med och påverka"
Relaterat
Efter sitt anförande på Ådalsskolan fick eleven Sandra Ruostalainen, som har internationella relationer som tillval, en pratstund med Eva-Britt Svensson.Bild: Sten Engblom
"Den 7 juni är det dags att gå till val. Bry er och se till att vara med att påverka", var kontentan i Eva-Britt Svenssons budskap när hon mötte elever på Ådalsskolan i Kramfors.Bild: Sten Engblom
Efter fem år i Bryssel har Eva-Britt Svensson från Vänsterpartiet stärkts i sin uppfattning om det rätta i att förhålla sig kritisk till EU-projektet.Bild: Sten Engblom
Artikelserie
- Börja rösta nästa vecka 2009-05-16
- Toppkandidater på besök 2009-05-13
- Kristdemokrater besvikna på lärarnas EU-intresse 2009-05-13
- Ingen kärleksförklaring från Marita Ulvskog (S) 2009-05-13
- "Det är ända in i kaklet som gäller" 2009-05-13
Eva-Britt Svensson har, som en av två parlamentariker från Vänsterpartiet, fem år bakom sig i Bryssel. Hon är första namn på partiets lista inför valet till Europaparlamentet. Målsättningen inför valet är att få in tre Vänsterpartister i parlamentet.
Som 17:e namn på listan återfinns Thomas Lundberg från Lugnvik som är Västernorrlands representant. Det var också han som introducerade Eva-Britt Svensson när hon träffade gymnasister på Ådalsskolan, som har internationella relationer som tillvalsämne.
– Det är en myt att politik är tråkigt samtidigt som det är en myt att ungdomar inte är intresserade av politik. Politiken berör ju dig och mig varje dag på så många olika områden. Därför är det också så viktigt att rösta.
Att ge sig ut i skolorna och träffa ungdomar som för första gången är gamla nog att rösta har förstås ett syfte. Givetvis vill Eva-Britt Svensson få så många röster som möjligt. Om detta fick hon också en fråga från en av eleverna, Peter "Pira" Hedberg, som är aktiv i SSU.
– Vem ska vi rösta på?
– Här är jag så att säga part i målet. Men jag tycker att ni ska rösta efter ert samvete och på den ni har förtroende för.
Eva-Britt Svensson berättade om sitt arbete och de frågor hon och hennes parti i första hand driver. Som EU-kritiskt parti har Vänsterpartiet en jätteuppgift att så långt det är möjligt motverka att beslutsfattande i viktiga frågor flyttas från nationsnivå till EU.
– 70 till 80 procent av besluten om nya lagar fattas i Bryssel. Då är det självklart att vi ska vara med på den arenan och påverka så att vi får ett samhälle som är så hyfsat som möjligt.
Deltagandet i EU-valet är betydligt lägre i Europas länder än till de nationella parlamenten. En grundläggande orsak till detta är att människor inte tror att deras röster betyder någonting. Det stämmer inte, enligt Eva-Britt Svensson.
– Du kan som EU-medborgare påverka genom att bland annat skicka mail till parlamentarikerna och uttrycka din åsikt i olika frågor. Så ta därför chansen att rösta och därigenom påverka.
Efter mötet med Ådalsskolans elever åkte Eva-Britt Svensson med sällskap till Sandö. Där hade hon en liknande träff med eleverna på Räddningsgymnasiet.
Fakta/Bakgrund
Tre frågor till Eva-Britt Svensson (V)
Vad är viktigast att förändra i EU?
– Att hårdbanta EU:s budget till en femtedel av dagens storlek. Vi vill att resten av pengarna ska användas till lärare och barnskötare i till exempel Kramfors.
Varför ska man rösta på just dig?
– På mig och främst Vänsterpartiet! Jo, för vi är det enda riksdagsparti som är kritiskt och vill minska EU:s makt. Och för att vi arbetar aktivt för att förbättra miljön, kvinnornas ställning och löntagarnas rättigheter.
Du är vice ordförande i Folkrörelsen nej till EU. Har dina fem år i Bryssel fått dig att ändra uppfattning?
– Nej. Istället har min uppfattning stärkts. Jag ser dagligen bevis på att vår uppfattning är rätt men nu är vi med och jag jobbar hela tiden för att göra min och vår röst hörd.





















