Priset fällde Sep
Det svenska försvaret väljer finska Patria i stället för Sep.
Till slut var det priset som fällde avgörandet – och fordonet från Örnsköldsvik.
Relaterat
Artikelserie
- Läs mer
- "Vi vet inte hur vi ska göra"2010-01-03
- FMV begär in nya anbud2010-01-03
- "Vi kan inte gå in om vi inte kan vinna"2009-12-29
- FMV gör ny upphandling2009-11-18
- Domen har fallit - SEP-upphandlingen görs om2009-10-29
- Hägglunds överklagan gick inte igenom2009-09-09
- SEP-överklagandet försenar leverans till försvaret?2009-08-21
- Knightec varslar 152009-08-18
- Hägglunds lämnar ny kritik mot FMV2009-07-31
- Så föll Sep2009-07-27
- BAE-direktör chockad av nya uppgifterna2009-07-18
- FMV bestrider kritiken2009-07-17
- FMV kringgick experter2009-07-17
- "Om fel begåtts ska de absolut rättas till"2009-07-09
- Asplund besöker BAE Systems2009-07-08
- Olika bud från FMV om Hägglunds och royalties2009-07-08
- BAE vill träffa statsministern2009-07-08
- Länsrätten i Stockholm bromsar Patria-affären2009-07-04
- Alliansen protesterar i Sep-affären2009-07-03
- Tolgfors svar på frågorna Olofsson nobbade2009-07-03
- BAE överklagar FMV:s beslut2009-07-03
- Fler berörs av BAE:s åtstramning2009-07-02
- "Ingen sitter säkert"2009-07-02
- Alla partier eniga om Sep2009-07-02
- Maud Olofsson är tyst2009-07-02
- Hägglunds kan överklaga upphandlingen2009-07-02
- BAE halverat på tre år2009-07-02
- Hägglunds varslar 3202009-07-01
- Elvy samlar partierna2009-07-01
- Företagarna oroliga2009-07-01
- Dan Olsson drar i sina trådar2009-07-01
- Oppositionen enig - beslutet måste ändras2009-07-01
- Stort varsel väntar vid Hägglunds2009-06-30
- Trots bakslaget med Sep - orderläget ganska ljust2009-06-30
- S säger nej till Patria2009-06-26
- FMV sa nej till Sep2009-06-25
- FMV tillbakavisar Hägglunds kritik2009-08-21
- BWO kör Sep i ny video2009-08-25
- Sep-affären kostar samhället miljarder2009-08-27
- Färre än 100 sägs upp på BAE2010-01-05
– Det är inte bra för Örnsköldsvik, det är illa för landet Sverige, säger Hägglunds vd Jan Söderström. De har jämfört äpplen och bananer.
Jan Söderström syftar på Försvarets materielverk som skött den omfattande konkurrensupphandlingen, där fem fordon kom till start – där Sep hörde till de tre som klarade kvalet – och där det enligt FMV till slut blev en defileringsseger för blåvita Patria.
För svenska staten (1miljard) och Hägglunds (600 miljoner) innebär FMVs beslut, som kommer att ligga till grund för ett regeringsbeslut i höst att sammanlagt 1,6 miljarder kronor i nuläget är mer eller mindre bortkastade.
– Ja, jag ser det som bortkastat, säger Jan Söderström, som i går kväll samlade ledningsgruppen och facken för information.
Läs mer i dagens ÖA.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 jul 2009 11:14 Lasse S (Ej registrerad)
Coolhand ang "Fredrik Sjödin: "SEP verkar uppenbarligen inte ha räckt till mot Patria, vilket iofs är lite märkligt. Varför utvecklar man en SEP som inte ens har samma prestanda som konkurrenterna och dessutom är dyrare?"
Sjödin är en åsiktsmaskin som gillar att provocera och tycka till om dit och datt överallt i tidningens nätupplaga. Det är bara ett ständigt tyckande om det mesta - inte fakta. Som ofta när man gillar att tycka till så har man mindre kunskap i ämnet - Det är faktiskt bara åsikter inga expertutlåtanden. Man behöver inte ta dom på allvar alls. Bättre läsa fakta än tro på spekulationer.
Skrivet 1 jul 2009 00:01 Mr Know It all? (Ej registrerad)
Jag läste och läste kommentarer, den enda mindre verklihetsgrundad än den andra tills jag kom till "klarsynts" inlägg. Det sammanfattar i stort vad som hänt.
Många som kommenterat verkar inte ha undersökt fakta innan de skriver.
Exempelvis Lars som menar på att SEP inte höll måttet. SEP höll måttet som det först utvecklades för... kanske alldeles för bra med tanke på att Patrias hjulfordon som är långt i från att klara de initiala kraven vinner orden. Det är iote inte avgjort än, ett regeringsbeslut krävs för att styrka FMVs "förslag".
Att FMV värderar pris är en självklarthet. Men att värdera priset för det initiala köpet av fordon och inte livscykelkostnaden är dumdristigt. "Den som är fattig har inte råd att göra en bra affär" kan vi nog sammanfatta detta då SEPs livscykelkostnad är lägre än konkurrenten som tog ordern. Dessutom om vi räknar in de royaltypengar som skulle genereras tillbaka till FMV/Sverige för försäljning till andra länder så känns beslutet botten....
Skrivet 30 jun 2009 22:43 jove (Ej registrerad)
är det någon som vet hur mycke billigare den finska vagnen är ?
Skrivet 29 jun 2009 22:08 Assar (Ej registrerad)
Jag undrar varför FMV inte tagit alvarligare på mutanklagelserna som finns när det gäller Patrias order på LIKADANA fordon till andra länder, ser inte ut som en slump då det jobbats hårt inom BAE senaste åren med att handla etiskt & moraliskt. Hägglunds borde kanske badat mera bastu med FMV och deras tjänstemän?
Skrivet 29 jun 2009 13:59 Lars (Ej registrerad)
Det är tråkigt att SEP inte höll måttet. Kanske berodde det på för mycket fokus på krav och inget på pris. Kanske hade man redan räknat hem affären och höll upp priset. Att sedan FMW värderar pris som viktigt, är bra eftersom de tar av våra skattepengar. Hur många åker till någon billig affär och handlar mjölk, färg eller vad Ni nu skall handla. Ni subventionerar inte den lokala handlaren om den har högre pris, bara för att det gynnar bygden. FMW affär är inte att gynna bygden utan att få bästa pris/prestanda
Skrivet 28 jun 2009 17:59 Klarsynt (Ej registrerad)
Bästa produkten vann inte Del 4
Detta leder nu till att man inte får den bästa plattformen, man har kastat bort våra skattepengar (1 miljard) och Sverige riskerar att missa stora utlandsorder. Dessutom satsar man i och med detta ca 2,4 miljarder utomlands och 1000talsjobb riskeras att försvinna här.
Någon borde göras ansvarig på FMV när man kan kasta bort 1 miljard. (fast dom har väl bara handlat på någons order.)
Det viktigaste är dock att felet rättas till och att det inte blir för mycket politik i det hela.
Utan att vi gemensamt tänker på vad är bäst för Sverige.
Skrivet 28 jun 2009 17:56 Klarsynt (Ej registrerad)
Bästa produkten vann inte Del 3
- AMV har mycket större svängradier än SEP vid normal körning.
Bra vid körning i svårterräng och stadsmiljö
- SEP familjen kan dessutom vända på en "50 öring" vid behov
- SEP har dubbla motorer. Kan köra vidare om en motor slås ut.
Någon har också nämnt att försvaret behöver bandfordon. Hur gör man då?
Det skulle ju vara smart att använda SEP även då. Om jag har förstått saken rätt så gör inte Patria något sådant.
FMV verkar inte kunna ta hänsyn till SEPs fördelar vilket gör att vi får ett sämre fordon för våra soldater.
FMV verkar också ha grundat sitt beslut på den initiala kostnaden och missat till de royaltyintäkter som ytterligare försäljning av SEP skulle ge. (Som har skett tidigare med CV 90).
Skrivet 28 jun 2009 17:52 Klarsynt (Ej registrerad)
Bästa produkten vann inte Del 2
FMV lättade på kraven för att kunna "handla på hyllan" gjorde man tyvärr lite för bra. Man sänkte kraven så mycket att en del av fördelarna med SEP försvann. Och vid en upphandlig verkar det vara kraven som gäller.
Några av kraven/skillnaderna som jag hittat (det finns säkert flera):
- SEP är en familj med 3 olika bärare (6 hjul, 8 hjul och band) som man sedan sätter olika moduler på. Gör att man senare kan komplettera med andra bärare och använda samma moduler.
- SEP 6x6 har lika bra skydd och bättre minskydd än AMV
AMV tål t.ex. inte minsprängning pga att transmissionen går sönder, medan SEP kan fortsätta köra även med två hjul helt bortsprängda. Kan ju vara bra för våra soldater…
- SEP har ett krav att avgaser och kylluft inte får synas på IR.
- SEP kan byta felande enheter väldigt snabbt.
(Motor byts på 30-minuter)
- SEP:en har ett modul tänk än AMV.
- AMV får inte transporteras i en C130 Herkules vilket en SEP kan.
Skrivet 28 jun 2009 17:50 klarsynt (Ej registrerad)
Bästa produkten vann inte Del 1
Man kan sammanfatta informationen runt upphandlingen så här om jag har förstått saken rätt (rätta mej om jag har fel):
FMV tog fram krav på en ny plattform SEP (Splitterskyddad Enhets Plattform) för framtidens försvar. Här togs fram hårda krav för att få en så bra plattform som möjligt
SEP är helt och hållet utvecklat mot dessa krav.
Senare gick FMV in och lättade på kraven som ställts för att även andra tillverkare skulle kunna ha en chans att uppfylla dessa krav.
SEP har den högsta kravuppfyllanden av de konkurrerande fordonen då SEP är konstruerat för att uppfylla de första tuffa kraven som Försvarsmakten ställde. Detta har dock medfört att SEP dras med höga utvecklingskostnader initialt MEN är betydligt billigare över hela livscykeln.
Skrivet 27 jun 2009 20:41 BI (Ej registrerad)
Heja sep:Håller med ,jag kunde inte sagt det bättre själv!
Skrivet 27 jun 2009 04:08 P (Ej registrerad)
Lita inte på allt som står i tidningen. Fråga dom som är inblandade innan ni pratar om saker ni inte begriper.
Skrivet 27 jun 2009 01:31 Henrik (Ej registrerad)
Det är väl inte så konstigt ändå?? Var är produkten mer än prototypstadie? Var är de reella kostnaderna för BAE i förhållande med den finska vagnen? Tydligen har BAE missat att lägsta bud vinner, NEJ släpp idyllen och välkommen till verkligheten! Allt för länge har svenska staten gynnat ett företag som sedan länge slutat att vara SVENSKT! Har man inte bättre affärsledning än att den förlitar sig på gamla lagrar och tron på "svensk köper svenskt" så borde man stå sitt kast.
Släpp det där med uppsägningar och ser er om kring; var var er röst när VOLVO och SCANIA börja varsla??? Inte var den här iaf....
Skrivet 27 jun 2009 01:21 Fredrik Sjödin (Ej registrerad)
P (Ej registrerad) skrev: Appropå begåvningreserv Fredrik Södin:
På FMV's hemsida kan följande läsas, "FMV är en myndighet som arbetar för regeringen".
FMV gör alltså inte inköp enbart på affärsmässiga grunder utan agerar efter regeringens direktiv.
Alla statliga myndigheter och verk agerar efter ägarnas (statens) direktiv. Dessa direktiv innebär i princip alltid att upphandla efter affärsmässiga grunder. I detta fall innebar det dessutom att INTE titta på nationella särintressen utan att agera strikt affärsmässigt.
Vi har inte ministerstyre i Sverige. Vad är så svårt att förstå med det?
Skrivet 27 jun 2009 01:18 Fredrik Sjödin (Ej registrerad)
P (Ej registrerad) skrev: Förrådda av vår egen regering!!
Kommer att rösta på annat i nästa val.
Vad gör våra norrländska politiker åt detta? Förväntar mig inte mindre än
ett ramaskri ifrån dom.
Har du inte förstått nånting? FMV är inga politiker. De har inte ett skvatt med regeringen att göra.
Skrivet 26 jun 2009 15:33 En glad svensk (Ej registrerad)
Jösses vad det gnälls....
Som ni resonerar borde Hägglunds bara ha svenska kunder. Bv 206 och Cv90 som säljs "worldwide" och ger Hägglunds en bra vinst och överlevnad ska enbart säljas inom Sverige? Konkurens är bra och det utnyttjar man mot andra ev köpare, så sluta klaga och gör en bättre produkt! Vilka företag har fått 1 miljard för utveckling? Ert försprång borde vara långt mer än vad det är.
SEP räckte inte till helt enkelt.
Skrivet 26 jun 2009 15:30 Skriv inte sånt man inte vet säkert! (Ej registrerad)
Kul att se att sans och förnuft tillkommit och enögdhet minskat allt eftersom insändarna kommit in.
Skrivet 26 jun 2009 15:04 BAE System arbetare i Ö-vik (Ej registrerad)
SVENSKA REGERINGEN - STÅ UPP FÖR SVERIGE I KRISEN
Nu har NI möjlighet att hjälpa Sverige och vår export på rätt väg. För under ytan håller Sverige ihop,och under ytan hänger alla öar ihop hur man än vänder på det - Visa nu detta FMW - REGERINGEN - & BAE Sytem Hägglunds "Tillsammans är Sverige starkt"
OCH...
Kom ihåg att: Ingenting är omöjligt, det omöjliga tar bara lite längre tid !
Skrivet 26 jun 2009 14:47 Heja Sep (Ej registrerad)
Get over it! skrev : "Det bästa som kan hända nu är att folk inser att det är kört för SEP och sedan går vidare och börjar att planera för den omställning som detta innebär. Att sitta och skriva gnälliga inlägg och skylla på regeringen är bara patetiskt, för det här är inte Regeringens fel utan beror på att SEP inte höll måttet helt enkelt."
Självklart så är loppet kört nu och regering och FMV har valt en produkt dom tror på alltså dom tror på en produkt som är gammal och som redan finns på marknaden som du säger men här tänker man ju inte efter för fem öre ens Sep är en produkt som är nytänkande och miljövänlig dessutom högre teknologi än vad patria är och smakar det så kostar det men skattebetalarna får ju tillbaka det genom jobb å att man kan vidareutveckla fordonet för andra behov framöver det är så forskning går till.
Säg samma sak till folk som du säger att det gnälls till Saab och Volvo eller ericsson anställda att dom gnäller så får du se vad dom säger.
Skrivet 26 jun 2009 14:42 bobbo (Ej registrerad)
Detta måste ju vara den näst bästa lösningen för försvaret då den finska vagnen nästan når ursprungskraven för SEP.
Det är ju alldeles uppenbart att det är den bästa lösningen för skattebetalarna. Åtminstone de finska då Patri åtminstone delvis är statsägt.
Har ngn missat att Finland inte är en del av Sverige sedan 200 år eller har man helt enkelt missat att Patria är finskt inte svenskt.
Skrivet 26 jun 2009 13:14 Get over it! (Ej registrerad)
SEP finns knappt i en demoversion ens medan den finska vagnen är i full produktion och redan exporterad världen över. Det är väl bra att Sveriges försvar väljer att satsa på ett fordon som redan är klart och utprovat i stridssituationer istället för att pytsa in ännu några miljarder på att utveckla förlorarvagnen SEP.
Det bästa som kan hända nu är att folk inser att det är kört för SEP och sedan går vidare och börjar att planera för den omställning som detta innebär. Att sitta och skriva gnälliga inlägg och skylla på regeringen är bara patetiskt, för det här är inte Regeringens fel utan beror på att SEP inte höll måttet helt enkelt.
Skrivet 26 jun 2009 12:16 Slim (Ej registrerad)
Hur kunde det gå så snett ylar en Bolsjevik.
Vad sade Mona när vi hade industriflykt ur landet? Jo. Vi skall inte ha några smutsiga jobb i Sverige. Vi skall studera och utveckla industrier i andra länder. Då var Du Tyst! Nu hudflänger Du sittande regering innan de yttrat sig. I ett KU-förhör fick en boljsevik höra VET HUT SJUFALDIGT HUT. Jag kan bara säga detsamma till Dig.
Skrivet 26 jun 2009 12:12 MPA (Ej registrerad)
Att staten satsat en miljard i sep kan väl inte ursäkta att fortsätta med en dålig affär,nu gäller det att minimera förlusten för skattebetalarna och det gör man i.o.m. att istället satsa på den Finska produkten som blir bättre och billigare än att fortsätta med Hägglunds.
Skrivet 26 jun 2009 11:15 KL (Ej registrerad)
Klubbar man det här så kan Alliansen för Sverige (?) börja packa ihop sina grejer i Rosenbad redan nu. Jämför man med hur tyska politiker har aggerat för att hjälpa personbilstillverkarna, och nu är det till och med staten som är kunden. Röstade blått sist. Kan bara beklaga och försöka reparera den skadan vid nästa val. Går det att sjuta beslutet till efter valet?
Skrivet 26 jun 2009 11:03 coolhand (Ej registrerad)
Fredrik Sjödin: "SEP verkar uppenbarligen inte ha räckt till mot Patria, vilket iofs är lite märkligt. Varför utvecklar man en SEP som inte ens har samma prestanda som konkurrenterna och dessutom är dyrare?"
Okunskap är väldig farlig i detta läge. SEP är helt och hållet utvecklat mot de krav som försvarsmakten ställt för denna upphandling. I denna upphandling gick FMV in och lättade på vissa krav som ställts för att andra tillverkare (Patria, General Dynamics mfl.) för att de ens skulle kunna ha en chans att uppfylla dessa krav. SEP har den högsta kravuppfyllnaden av de konkurrerande fordonen då SEP är konstruerat för att uppfylla de otroligt tuffa krav som Försvarsmakten ställde från början. Detta har dock medfört att SEP dras med höga utvecklingskostnader initiallt MEN är betydligt billigare över hela livscyckeln. FMV verkar ha grundat sitt besult på den initiala kostnaden. Tyvär verkar man inte ha tagit hänsyn till de royaltyintäkter som ytterligare försäljning av SEP skulle ge.
Skrivet 26 jun 2009 10:26 Hur kunde det gå så snett (Ej registrerad)
Som man bäddar får man ligga! Känns ordspråket konkret nu?
Har man som Hägglundsanställd gått och röstat fram denna högerregering får man nu ta konsekvenserna av detta!
Den här 1000-lappen som Reinfeldt lovade har ni blivit blåsta på flera gånger om!
Tänk till nästa gång det är riksdagsval och rösta för ett mer solidariskt samhälle.
l
Skrivet 26 jun 2009 10:13 Inse fakta (Ej registrerad)
SEP klarade sig inte i konkurrens med andra bättre produkter. Således valde FMV en produkt som var billigare och antagligen också mycket bättre. Man kan inte köpa in material för att hålla någon lokal liten vapenfabrik under armarna om det inte är så att de tillverkar produkter som håller måttet. Det är nog hög tid för Hägglunds attt börja tänka om och satsa på att göra produkter som är bättre och billigare än konkurrenternas. Alternativet är att lägga ned.
Skrivet 26 jun 2009 10:09 Blir så less (Ej registrerad)
P (Ej registrerad) skrev: Förrådda av vår egen regering!!
Kommer att rösta på annat i nästa val.
Vad gör våra norrländska politiker åt detta? Förväntar mig inte mindre än
ett ramaskri ifrån dom.
Snälla sluta skyll på politikerna, det är som innan nämnts inte regeringen som gjort valet utan FMV. Så om du trodde att Mona med flera skulle kunnat göra annourlunda så har du fel.
Skrivet 26 jun 2009 09:51 P (Ej registrerad)
Appropå begåvningreserv Fredrik Södin:
På FMV's hemsida kan följande läsas, "FMV är en myndighet som arbetar för regeringen".
FMV gör alltså inte inköp enbart på affärsmässiga grunder utan agerar efter regeringens direktiv.
Skrivet 26 jun 2009 09:36 Per-Arne (Ej registrerad)
Om nu svenska armen tycker att Finland producerar bättre bandvagnar än vi själva vilket annat land vill då köpa från oss? Norge klassade ner JAS. Nu klassar Sverige själv ner sin egen försvarsindustri. Självkritiken är stark i Sverige. God natt Örnsköldsvik, god natt Sverige
Skrivet 26 jun 2009 09:35 Bagarn (Ej registrerad)
Vad ska finnarna köpa av Sverige ? En massa Saab bilar eller ?
Skrivet 26 jun 2009 09:28 Folke (Ej registrerad)
Fint väder...Njut av tiden..snart är det mörkt o kallt igen..fast iofs fint på sitt sätt
Skrivet 26 jun 2009 09:01 Undrare (Ej registrerad)
För det första så skulle jag vilja veta hur många ordrar som kommit in efter att Sven Kågevall och hans marknadspersonal slutat eller bytt arbetsuppgift, för det andra kan inte FMV tänka globalt givietvis ska de köpa det som är billigast för deras verksamhet men i slutänden skickar de pengarna till FInland. Alltså förlorar vi ett kontrakt och får många arbetslösa som inte kommer att kunna betala den skatt som
de gjort och blir istället bidragstagare kontentan ett stort minus för Örnsöldsvik med omnejd och SVERIGE
Skrivet 26 jun 2009 08:59 P (Ej registrerad)
Förrådda av vår egen regering!!
Kommer att rösta på annat i nästa val.
Vad gör våra norrländska politiker åt detta? Förväntar mig inte mindre än
ett ramaskri ifrån dom.
Skrivet 26 jun 2009 08:57 Fredrik Sjödin (Ej registrerad)
Begåvningsreserven håller återigen sig borta ser jag. Det är FMV, försvarets materielverk som fattat detta beslut efter en affärsupphandling. Det sitter inga politiker i FMV. SEP verkar uppenbarligen inte ha räckt till mot Patria, vilket iofs är lite märkligt. Varför utvecklar man en SEP som inte ens har samma prestanda som konkurrenterna och dessutom är dyrare? VD för hägglunds säger i ÖA att han "inte känner till patria". Genomsyrar den inställningen resten av Hägglunds så förstår man ju att det gått åt skogen. "Know thy' enemy", som det heter. Stämmer det som står i tidningen idag, att Patria mer eller mindre skåpade ut SEP, så är det förstås en skandal, mycket, mycket värre än Sekab.
Skrivet 26 jun 2009 07:44 Gunnar Fredriksson (Ej registrerad)
Detta är ett absurt beslut och visar på den likgiltighet som finns för Norrland och den intolerans den socialdemokratiskt ledda Örnsköldsviks kommun utsätts för.
Om inte regeringen går in och ändrar beslutet, är det ett ytterligare bevis på att någon ansvarskänsla inte finns hos alliansen och att man ger blanka tusan i oss här uppe.
Men låt oss då också betala igen ordentligt nästa val då aaliansen kommer att vädja om stöd för sin politik.
Skrivet 26 jun 2009 07:04 John (Ej registrerad)
Men hur tänker vi i Sverige ??
Det är våra skattepengar, och ska vi använda dom så bör vi ju om möjligt plöja ner dom i vårt eget land.
Och allrahelst nu i dessa tider, vi behöver ju varenda jobb som går att skaka fram.
Priset ?? Den får vara ganska mycket dyrare innan det går att jämföra.
En stor del av pengarna kommer ju tillbaka till staten/oss. I form av skatteintäkter. På löner,konsumtion,mm.....
Det är ju en hel region som får näring av detta.
Man snackar om stödpaket hit o dit. Men detta är väl allt i ett ???
Hur tänker man ? Huvudlöst är mina ord !!
Skrivet 26 jun 2009 07:02 Daniel (Ej registrerad)
Jag tycker det är helt sjukt att staten först lägger ner 1 miljard av våra skattepengar, för att sedan köpa fordon från grannlandet. Snacka om slöseri med värdefulla resurser. För att inte tala om dom framtida ekonomiska kostnaderna för staten då Hägglunds i Örnsköldsvik går i sank och hundratals om inte tusentals blir arbetslösa, vilket kan vara framtiden om regeringen väljer bort SEP. Jag hoppas regeringen inser hur viktigt den här ordern är för Västernorrland och Sverige, det handlar om hundratals jobb som kommer försvinna och miljoner i skatteintäkter. Vilken politiker ska stå till svars för det här?
Skrivet 25 jun 2009 23:34 Kruize (Ej registrerad)
Otrolig tråkig besked för Hägglunds och hela Örnsköldsvik. Samtidigt måste man ifrågasätta FMVs kompetens i dagsläget och de resurser som satsas från Staten som verkligen riskerar att förlora 1 miljard av skattebetalarnas pengar utan något resultat? Går detta att motivera politiskt i dagens konjunkturläge? Jag hoppas att politiker och beställaren FMV rannsakar sig själva! Tekniskt är SEP framtiden och den kompetens inom flera teknikområden som finns hos Hägglunds riskerar att få sig ett rejält bakslag! För Örnsköldsvik så kan man nog enkelt räkna med att ett jobb hos Hägglunds genererar 1-2 jobb i någon annan verksamhet i närområdet. Strandbergs Industrimåleri, Örnalp, Tordab, Kima, Botnia Productions, Knightec, Resebyråer, alla resturanger i Gullänget, Örntaxi, Step In och hela handeln i Örnsköldsvik kan bara ställa in sig på kärvare tider. Är vi så korkade i Sverige att vi inte ens kan ta på termen patriotism utan att hamna i någon gigantisk etisk och moralisk debatt! Tråkigt...
Skrivet 25 jun 2009 23:22 Zdravo (Ej registrerad)
hur i hela friden tänker dom som... nu är det ju helt omöjligt att få sep såld till andra länder också då vi inte ens väljer den själva..
Skrivet 25 jun 2009 22:57 Oförstående (Ej registrerad)
FMV har med detta valt bort stora framtida inkomster för Sverige samt valt att bidra till att ytterligare förvärra svenska arbetsmarknadsläget. Kanske än mer oförståeligt så har de valt bort ett fordon som kanske hade ett större inköpspris (?) MEN däremot som har väldigt låga drift- och underhållskostnader. För att inte tala om fordonets förmågor! Det enda hopp som kvarstår är att regeringen är klokare...
Skrivet 25 jun 2009 22:56 Heja Sep (Ej registrerad)
Här väljer man det billigare alternativet före säkerhet hur tänker man egentligen?
Den svenska regeringen och FMV borde skämmas som inte säkrar jobb och teknisk kunskap inom fordonsindustrin här i sverige, Sep är så mycket mer än bara ett splitterskyddat fordon den kan även ge mera kunskap och teknologi framöver för andra svenska tekniska fordon här i sverige men som nu regering och FMV totalt nobbar? usch detta var droppen som fick bägaren att rinna över för många svenska verkstadsarbetare.
Skrivet 25 jun 2009 22:56 Hägglundare i 35 år (Ej registrerad)
Typiskt för nya Bae Systems (Hägglunds) Vi har inte fått en enda viktig
order till Bae Systems (Hägglunds) de senaste två åren.
Det var ju inte så konstigt att vi gick miste om denna order också. Hägglundsandan den försvann med alla omorganisationer och externa konsulter som kom hit och skulle tala om vad som var bäst för oss. Hägglundarna hade minst fyra ben att stå på så vi borde ha haft flera än ett ben kvar.
Skrivet 25 jun 2009 22:46 gullan30 (Ej registrerad)
Det är ju helt otroligt att svenska staten inte tänker på alla skattebetalarnas pengar som är totalt bortkastade nu för att inte tala om alla jobben som nu kanske försvinner. Det skapar bara ännu större hål i stadskassan i form av skatte intäkter! Regeringen struntar i alla jobben som försvinner i detta landet det har de visat nu. Tack då vet man!
Kommer att rösta rött i nästa val.........
Skrivet 25 jun 2009 22:44 En Hägglundare (Ej registrerad)
Hägglunds är i händerna på så otoligt inkompetenta chefer så de kunde alldrig lyckas:(
Skrivet 25 jun 2009 22:26 Ingrid(gruppledare SPI) (Ej registrerad)
Har man du räknat med den skatt som skulle komma tillbaka till svenska staten??? Och minskad arbetslöst! Osolidariskt!!!!