Konfirmationsläger lagt på is
Relaterat
Birgitta Sjölund och Zandra Zinner ser till så att konfirmanderna lär sig lika mycket om den kristna tron som hockeyspelande.Fotograf: Eleonora Brodd
Konfirmandernas lag heter Markus, ett namn som syftar lika mycket på evangeliet som Markus Näslund.Fotograf: Eleonora Brodd
Under hockeykonfirmationen varvas intensiva träningar med bibelstudier.Fotograf: Eleonora Brodd
Isen är spegelblank i Kempehallen och temperaturen ligger på 10 grader. Här anordnas för första gången någonsin ett hockeykonfirmationsläger.
– Många ungdomar väljer bort konfirmationen därför att de inte har tid. Jag har själv en dotter som spelar hockey och det blev tajt med tid när hon skulle konfirmeras. Så jag tänkte att varför inte kombinera hockey och konfirmation så att de får tiden att räcka, säger Birgitta Sjölund, initiativtagare till hockeykonfirmation.
Sagt och gjort. 18 killar från hela Sverige nappade på idén med att varva bibelstudier med intensiva hockeyträningar. Ett koncept som fungerar utmärkt enligt Zandra Zinner, präst i svenska kyrkan.
– Det är lite nytänkande. Men visst fungerar det, den kristna tron följer ju en var man än är och vad man än gör, säger hon.
Varje dag har konfirmanderna en time out från hockeyträningen där de får diskutera och fundera kring frågor som rör den kristna tron lika väl som hockeyn.
– Utifrån en kristen grund pratar vi om att man ska vara sjyst på planen. Ungdomarna har mycket kloka reflektioner, säger Zandra Zinner.
Under våren har killarna fått frågor som rör bibeln utskickade via mejl, som sedan har följts av hockeyträning i tolv dagar här i Örnsköldsvik.
– Det här är väldigt nice. Jag hade nog valt bort konfirmationen om inte det här hade dykt upp. Det finns helt enkelt inte tid till både och, säger Simon Berggren.
På söndag konfirmeras killarna på traditionellt sätt, om man bortser från resan till kyrkan.
– De kommer åka i kortege genom stan med vita hockeytröjor på sig. Det kommer vara lite SM-guld känsla över det hela, säger Birgitta Sjölund.


























