Studentbilder


Väder Örnsköldsvik
Halvklart
17ºC S5m/s
Mer väder

Örnsköldsvik

Publicerad 4 juli 2009 Uppdaterad 4 juli 2009
Textstorlek 1 2 3
Tobias Sjölund, från vänster, Robin Hermansson och Simon Berggren, är tre av de 18 konfirmanderna som deltar i hockeykonfirmation.

Tobias Sjölund, från vänster, Robin Hermansson och Simon Berggren, är tre av de 18 konfirmanderna som deltar i hockeykonfirmation.

Fotograf:
Eleonora Brodd

Konfirmationsläger lagt på is

Glöm katederundervisning. Nu är det puck och klubba som gäller när man ska konfirmeras. – Den här kombinationen är helt perfekt, säger Birgitta Sjölund, initiativtagare till Hockeykonfirmation.

Relaterat

Artikelbilder

Birgitta Sjölund och Zandra Zinner ser till så att konfirmanderna lär sig lika mycket om den kristna tron som hockeyspelande.

Birgitta Sjölund och Zandra Zinner ser till så att konfirmanderna lär sig lika mycket om den kristna tron som hockeyspelande.Fotograf: Eleonora Brodd

Konfirmandernas lag heter Markus, ett namn som syftar lika mycket på evangeliet som Markus Näslund.

Konfirmandernas lag heter Markus, ett namn som syftar lika mycket på evangeliet som Markus Näslund.Fotograf: Eleonora Brodd

Under hockeykonfirmationen varvas intensiva träningar med bibelstudier.

Under hockeykonfirmationen varvas intensiva träningar med bibelstudier.Fotograf: Eleonora Brodd

Isen är spegelblank i Kempehallen och temperaturen ligger på 10 grader. Här anordnas för första gången någonsin ett hockeykonfirmationsläger.

– Många ungdomar väljer bort konfirmationen därför att de inte har tid. Jag har själv en dotter som spelar hockey och det blev tajt med tid när hon skulle konfirmeras. Så jag tänkte att varför inte kombinera hockey och konfirmation så att de får tiden att räcka, säger Birgitta Sjölund, initiativtagare till hockeykonfirmation.

Sagt och gjort. 18 killar från hela Sverige nappade på idén med att varva bibelstudier med intensiva hockeyträningar. Ett koncept som fungerar utmärkt enligt Zandra Zinner, präst i svenska kyrkan.

– Det är lite nytänkande. Men visst fungerar det, den kristna tron följer ju en var man än är och vad man än gör, säger hon.

Varje dag har konfirmanderna en time out från hockeyträningen där de får diskutera och fundera kring frågor som rör den kristna tron lika väl som hockeyn.

– Utifrån en kristen grund pratar vi om att man ska vara sjyst på planen. Ungdomarna har mycket kloka reflektioner, säger Zandra Zinner.

Under våren har killarna fått frågor som rör bibeln utskickade via mejl, som sedan har följts av hockeyträning i tolv dagar här i Örnsköldsvik.

– Det här är väldigt nice. Jag hade nog valt bort konfirmationen om inte det här hade dykt upp. Det finns helt enkelt inte tid till både och, säger Simon Berggren.

På söndag konfirmeras killarna på traditionellt sätt, om man bortser från resan till kyrkan.

– De kommer åka i kortege genom stan med vita hockeytröjor på sig. Det kommer vara lite SM-guld känsla över det hela, säger Birgitta Sjölund.

Publicerad 4 juli 2009 Uppdaterad 4 juli 2009
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  

Annat innehåll

Sök (Örnsköldsvik)

luft 200x10
Väder för Örnsköldsvik

Familjeannonser

Fångat i Ågermanland (115 st)

Bildspel luft 468x10 luft 468x10
luft 468x10
se läsarbilder luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10 Lunch luft 468x10
Untitled Document

Senaste nytt

luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation