Bildtävling


Väder Örnsköldsvik
Nästan klart
6ºC N2m/s
Mer väder

Örnsköldsvik

Publicerad 16 augusti 2009 Uppdaterad 16 augusti 2009
Textstorlek 1 2 3
Norrlands Custom är leverantör av reservdelar och tillbehör till amerikanska bilar. Nu ska lagret byggas upp för att åter uppnå företagets gamla renommé.

Norrlands Custom är leverantör av reservdelar och tillbehör till amerikanska bilar. Nu ska lagret byggas upp för att åter uppnå företagets gamla renommé.

Fotograf:
Mikael Nordstrand

Norrlands Custom återuppstår

I fredags gjorde Sune Eklund klart. Han köper tillbaka sin gamle trotjänare, Norrlands Custom.
– Det känns jättebra. Jag ser det här långsiktigt och nu ska vi driva upp företaget igen.

Relaterat

Det var de ekonomiska svårigheterna under vintern som satte Norrlands Custom i en besvärlig sits. Företaget sattes i konkurs och de åtta anställda blev uppsagda och riskerade att lämna arbetet.

Men i fredags kom vändningen. Sune Eklund köpte tillbaka företaget via konkursförvaltaren Ackordscentralen Norrland AB.

Tiden utanför företaget har varit jobbig för Sune Eklund. Efter 30 år i ett framgångsrikt företag har han lidit med kunderna den sista tiden.

– Det som har hänt har hänt, lagervärdet har gått ned med drygt fem miljoner netto vilket gjort att vi fått mindre och mindre grejer.

Men det ska bli ändring på det. Redan till hösten räknar Eklund med att ha en god lagerhållning och vikten i just lagerhållningen poängterar han också gång på gång.

– Nu handlar det om att jobba sig tillbaka till ett attraktivt företag igen.

Vad tror du om företagets framtid?

– I branschen är det inte alls någon lågkonjunktur och det har kommit in mycket begagnade bilar från USA till Sverige de senaste åren. Målsättningen är att vara en självklar leverantör av amerikanska bildelar för våra kunder.

Norrlands Custom bildades 1971 och efter 38 år tvingades företagets tidigare vd och ägare Joakim Lesser sätta företaget i konkurs.

Publicerad 16 augusti 2009 Uppdaterad 16 augusti 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 25 aug 2009 21:05 Byvallarn (Ej registrerad)

Jättekul att ni kommer att finnas kvar! Och jag har alldrig haft problem att få det jag ska och det redan dagen efter även fast jag har en Amc Matador Coupe-X som är enda i sverige

Lycka till Sune

Skrivet 19 aug 2009 01:20 nm (Ej registrerad)

(m)
nu riktar sig detta företag till entusiaster som har gamla bilar och som regel vet vad de vill ha,det kan ta et tag att hita delar till de.
m gå med reg nr.till mekonomen/söderström odyl. så hittar de nada oxå till en gamm bil!

Skrivet 18 aug 2009 16:32 m (Ej registrerad)

jag hoppas och önskar att du Sune byter ut personalen i butiken och datasystemet. jag var där för ett tag sedan.behövde reserv delar . killen i butiken kunde inget,datasystemet kan/kunde inte söka från bilensregnummer (uppdaterat senast 70 tal).tack gud för mobiltelefon och en vän med dator(internet) sökte och fann varan jag behövde(tog en minut)
killen i butiken skull väl behöva en dag eller två om ens då hitta varan....

Skrivet 18 aug 2009 15:29 cadillacägare (Ej registrerad)

Go Sune, Go Sune

Skrivet 18 aug 2009 12:53 mn (Ej registrerad)

va bra att du kliver in och räddar kvar firman i ö-vik sune.

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  

Annat innehåll

Sök (Örnsköldsvik)

luft 200x10
Väder för Örnsköldsvik

BLOGG/Sportbloggen

Familjeannonser

Fångat i Ågermanland (117 st)

Bildspel luft 468x10 luft 468x10
luft 468x10
se läsarbilder luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10

Senaste nytt

luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation