Studentbilder


Väder Örnsköldsvik
Halvklart
17ºC S5m/s
Mer väder

Örnsköldsvik

Publicerad 20 januari 2010 Uppdaterad 20 januari 2010
Textstorlek 1 2 3
Artikelserie:

Mohammed Abdallah, Kamal Mosooa, Nadia Abdalsalam och Rukia Abdulrahmnan lär sig svenska i Mellansel.

Mohammed Abdallah, Kamal Mosooa, Nadia Abdalsalam och Rukia Abdulrahmnan lär sig svenska i Mellansel.

Fotograf:
Robbin Norgren Robbin Norgren

"Det bästa är grannarna"

De kommer från krigszoner i Irak, Somalia och Etiopien. Nu har de bosatt sig på landsbygden och trivs, samtidigt får de möjligheten att lära sig svenska hemma i Mellansel.

Relaterat

Artikelbilder

Elisabeth Nylander är projektledare för INNAN-projektet och fascineras av elevernas berättelser. Niclas Wästlund, svensklärare, är glad över att kunna hjälpa sina elever.

Elisabeth Nylander är projektledare för INNAN-projektet och fascineras av elevernas berättelser. Niclas Wästlund, svensklärare, är glad över att kunna hjälpa sina elever.Fotograf: Robbin Norgren

Artikelserie

De lär sig svenska - på nya sätt2010-01-20

– Välkommen, säger de i kör när dörren slås upp.

I en liten lokal vid bad- och fritidsanläggningen i Mellansel är det full aktivitet. Niclas Wästlund leder lektionen och eleverna får turas om att berätta om en text som de läst. Fyra flyktingar, alla från krigshärjade områden runt om i världen, försöker lära sig det svenska språket.

– Det är svårt med orden, säger Kamal Mosooa från Irak.

Han anlände tillsammans med frun, Nadia Abdulsalam från Irak, och kom till Sverige den 1 juni förra året. Nu bor de tillsammans med sina tre döttrar i Mellansel. Kamal Mosooa var elektriker hemma, han är certifierad och vill också jobba som elektriker i Sverige, men först måste han lära sig språket.

Hans fru Nadia Abdulsalams dröm är att jobba som lärare, vilket hon också gjorde i hemlandet, båda två gillar Mellansel.

– Det är bättre här än i Örnsköldsvik. Det allra bästa är grannarna, säger Kamal Mosooa och får medhåll av klassen.

– Det är det man slås av i elevernas berättelser också, att de trivs så bra här i lugnet, de gillar verkligen att bo här. Sedan förstår man att det är viktigt att komma till lugnet när de bott i krigshärjade områden, säger Elisabeth Nylander.

Publicerad 20 januari 2010 Uppdaterad 20 januari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 24 jan 2010 20:46 Eliatu Lalatu (Ej registrerad)

Jaså..är det krig i Etiopien????? Vad pratar du om...Det har inte vart krig på länge..men det finns politiska förföljelser om det är det du menar.

Skrivet 20 jan 2010 13:24 20år med jobb som vill bo i stan (Ej registrerad)

Detta är ett gott exempel :) iställe för att sätta dom inne i stan i nybyggdalägenheter så kan dom bo billigare på landsbyggden och lära sig mera om natur i en lugnare vardag, sen när dom kan börja jobba kan dom flytta in till stan.
Då kankse andra som vill flytta till stan rymmas !

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  

Annat innehåll

Sök (Örnsköldsvik)

luft 200x10
Väder för Örnsköldsvik

Familjeannonser

Fångat i Ågermanland (115 st)

Bildspel luft 468x10 luft 468x10
luft 468x10
se läsarbilder luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10 Lunch luft 468x10
Untitled Document

Senaste nytt

luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation