"Det är systemet det är fel på"
Den har hon fått.
Av 64 olika personer.
Margit är 101 år gammal.
Relaterat
När Margit Sunesson fick hjälp av hemtjänsten började hon anteckna namnet på varje ny som kom. Hittills är hon upp i 64. Det här är en lista som hon fört över från det block hon antecknar i.
Artikelserie
Margit Sonesson bor sedan 29 år i en hörnlägenhet i Linden, som numera är ett seniorboende. Hon är osedvanligt pigg och har klarat sig själv, undantaget att hon har städhjälp.
Förra våren tvingades Margit dock till en höftoperation.
Efter en tids rehabilitering kunde hon i maj flytta hem igen. Operationen gjorde dock att hon måste bära en stödstrumpa. Den behöver hon hjälp med att ta av och på. Därtill behöver hon hjälp med bäddningen.
– Flickorna är snälla och rara och gör ett väldigt bra jobb.
Problemet är att "flickorna" varit så många.
När Margit kom hem från rehabiliteringen började hon anteckna namnen på de som kom och hjälpte henne. .
I måndags var hon uppe i 64 namn.
Riktigt stor omsättning har det varit i drygt en månad nu.
– Jag vände blad vid jul och sedan dess har jag skrivit upp 32 nya namn.
– Från början tyckte jag det var obehagligt med nya personer hela tiden och då hade jag svårt att sova. Men nu har jag vant mig och bestämt mig för att inte gräma mig.
– Och glöm nu inte att skriva att flickorna som kommer hit gör ett jättebra jobb. Det är systemet det måste vara fel på.

























