Sekab satsar 170 miljoner i Frankrike
Sekabs eventuella satsning i Frankrike är omgärdad av stor sekretess.
Enligt vad ÖA erfar vill företaget satsa 170 miljoner kronor i en fransk produktionsanläggning.
Styrelsen i Rodret har fått full information om den Frankrike-satsning Sekab vill göra. Men på grund av affärssekretessen vägrar styrelsen att lämna ut detaljer, däribland de ekonomiska.
Enligt vad ÖA erfar handlar det dock om en investering på 170 miljoner kronor, möjligen mer på sikt.
Anders Fredriksson är tillträdande vd i Sekab och säger sig ha undertecknat ett sekretessavtal med en kund, vilket förhindrar honom att diskutera detaljer.
– Vi för diskussioner med en kund i Europa som vill att vi tillsammans tittar på ett långsiktigt sätt att trygga deras försörjning av kemikalier, säger Fredriksson.
Fredriksson säger att han har ett uppdrag att 2012 leverera en vinst på 100 miljoner kronor efter avskrivningar.
Men poängterar att ingenting ännu är klart när det gäller en ny utlandssatsning.























