De ska lösa mordet på Staffan
De åker land och rike runt för att lösa ouppklarade mordfall. Året runt. I förra veckan dök Riksmordkommissionen upp i Örnsköldsvik. Uppdraget handlar om att hitta vem som mördade Staffan Arnström i augusti förra året
Relaterat
Janne Carlsson, gruppledare för de tre utredare från Riksmordkommissionen som nu befinner sig i Örnsköldsvik har ett annorlunda jobb. "Men det finns en vardag i det här arbetet också", säger han. Carlsson var även inkopplad i Carina-mordet och Maliln-mordet. Det förstnämnda klarades upp, men inte det andra.
Artikelserie
- Mordet på Staffan Arnström
- Efterlyst tar upp Arnström-mordet 2012-02-15
- Bloméamordet under lupp igen 2011-01-17
- Fortsatta förhör i jakten på mördare 2009-03-12
- Svaret på Arnströmmordet kan finnas i Linköping 2009-05-22
- 100 000 kronor för mordtips 2009-05-11
- "Hos oss är de fortfarande formellt misstänkta" 2009-01-23
- "Jag lever för en förklaring" 2009-01-23
- Mordmisstänkta bara tonåringar 2009-01-23
- Öviksanhållen dna-testas för Brattåsmorden 2009-01-22
- Unga män anhållna för mordet på Arnström 2009-01-22
- Rikskrim petas från Gullängetmordet 2008-12-04
- Mordvapen hittat 2008-08-27
- Hoppas på genombrott 2008-08-05
- Vem mördade Staffan? 2008-08-05
- Rikskommissionen fortsätter med mordutredningen 2008-05-28
- Rikskrim snart på väg till Ö-vik 2008-04-11
- Vårdcentral måste lämna ut uppgifter i mordutredningen 2008-02-25
- Polisen nekas uppgifter som kan lösa Staffan-mordet 2007-12-17
- Måndagen som förändrade familjens Arnströms liv 2007-11-09
- Att mordet skett i samband med en brand är alltid en försvårande omständighet. Men tanken är att vi jobbar vidare till dess det inte finns några trådar att dra i, säger Janne Carlsson ledare för gruppen.
Nu jobbas det dock för högtryck. Och det finns en hel del att bita i. Uppemot 400 förhör har hållits, det finns 200 promemorior och ett 50-tal externa dokument.
- Vi arbetar nu enligt den så kallade Mordbibeln. Där framgår det hur arbetet ska fungera från att den första polisbilen larmas ut. Om man exempelvis kan se någon person efter vägen till mordplatsen. Eller om mördaren står vid avspärrningen. Det är också viktigt att man är noggrann vid dörrknackningarna, säger Janne Carlsson.
Polisen i Ö-vik ville veta om någon skadad person hade fått vård dagarna efter mordet. Men fick nobben från en vårdcentral som hänvisade till sekretesslagen. Anledningen till polisens begäran var att man hittat en blodig handuk inte långt från mordplatsen.
Nu ligger ärendet hos kammarrätten i väntan på beslut.
- Regeringen pratar om att myndigheter ska samarbeta. Då borde det gälla även ärenden som i det här fallet. För polisen värnar givetvis liksom sjukvården om att sekretesslagen följs.
Vem som helst kan bli mördare. När något brister i skallen i en stressad situation. Därför är det inte lätt att hitta gärningsmannen. Men målet för Riksmordkommissionen är att lyckas.
- Vi vill kunna ge anhöriga svar på deras frågor. Som vem som mördat och varför.




















