Renarna söker sig ända ner till kusten
Relaterat
– Vems renarna än är så tar man som same hand om dem. De är ju vår egendom, säger Laila Daerga, renskötande same i Vilhelmina södra sameby.
Under sommarhalvåret bor renskötarfamiljen Daerga i huset i Klimpfjäll. När vintern kommer flyttar de söderut med sina renar de dryga 30 milen till Örnsköldsviks kommun.
Renarna har sitt vinterbete i Kubbe, familjen bor i huset i Tjäl, en vinterbonad sommarstuga några mil norr om Solberg efter vägen mot Åsele.
Det är ett styvt jobb att hålla ihop renhjorden under vinterbetestiden. Renar står inte där man ställer dem.
Kommer mindre grupper av renar på drift gäller det att snabbt fånga in dem.
– Man vill ha dem hemmavid så man har koll på dem. De är ju vår egendom, så man vill ha dem i hjorden, säger Laila Daerga.
Enligt renskötaren SvenBertil Daerga kan det bero på många saker att en grupp renar förirrat sig ända till Utbysjön och trakterna längs Bergomsvägen.
– Instinkten hos renen är ju att den flyttar från nordväst till sydöst på hösten och från sydöst till nordväst på våren. Men varför just de här renarna kommit på sidan om, det vet man ju inte.
– Det har ju inte varit dåliga betesförhållanden i år, bara extremt mycket snö, säger han.
Samerna känner till renarna som uppehöll sig på Utbysjön i förra veckan.
– En kollega till mig har till och med varit och tittat på dem. Men de är inte högsta prioritet för oss i dag, det finns annat som måste göras nu. Vi får försöka samla ihop dem när vi får tid över.

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 feb 2010 02:26 Luvlie jieneh (Ej registrerad)
Ska samerna släppa etniska monopolet på renskötseln eller börja med ranching, så är det i vart fall inget som Gilbert bestämmer om.
Sedan har vi "kjell"s konspirationteori:
Samerna har alltså forslat fyra stycken renar till en avkrok nära kusten för att vänja kustborna vid renar. Och sedan tar man inte reda på dom.. för att.. bli populärare, eller varför gör man inte det då.. Om nu allt är en del av en masterplan. Hur tänkte du nu.. ?
Märkligt ändå att en del måste söka med ljus och lykta efter någon ny frälsninglära om samer och rennäring.. Sådan intensiv avundssjuka som måste tjäna som bränsle där.. Varför inte bara slå fast följande: (1) Samerna är en urbefolkning; skulle vilja dela upp gruppen så att vi talar om sydsamerna här. De har historiskt utsträckt sig till Mälaren, men är sedermera undanskuffade. (2) Norrlänningarna är också en urbefolkning, med lika stor hemortsrätt. Sedvanerätten är olika beskaffad på olika platser.
Skrivet 12 apr 2009 12:22 Bestört markägare (Ej registrerad)
Jag har med intresse läst kommentarerna i ÖA.Gick ochså in på hemsidan rondellen ,Hälsa vo 28 vilken otrolig kunskapsbank.Allt vad som är värt att veta om problemen med den extensiva renskötseln finns där.Man kan fundera på hur det är möjligt att en rennräring som kostar staten och skogs-jordbruksägare över en miljard kr/år och när näringen själv enl.tillgänglig statisik uppger beskattningsbar näringsverksamhets inkomst till endast 60 milj.kr -, hur kan detta opåtalat få fortsätta utan att ansvarskännande politiker griper in. Förslaget om GÅRDSBRUK verkar tilltalande eftersom trafikanterna då skulle undkomma c:a 2000 renkrockar/år till en kostnad på c:a 50 milj.kr.Dessutom är detta ett fall för diskriminerings ombudsmannen,samerna har tydligen ensamrätt till renskötsel.Vid "gårdsbruk" med renar i hägn borde var och en svensk medborgare få otalt ha renar, om man disponerar lämplig mark och i övrigt har kunnighet om skötsel av tamdjur. Rikspolitiker med "kurage" ta tag i frågan.
Skrivet 14 mar 2009 18:01 amie (Ej registrerad)
Taxi Chaffis! (Ej registrerad) skrev: Renar är det dummaste djur gud har skapat!Fattar inte att man inte ska stå mitt i vägen när det kommer bilar!
Taxichaffisar måste vara den dummatse människorsort gud skapat, som inte förstår att de inte kan köra när det står renar på vägen...
Skrivet 11 mar 2009 09:03 Taxi Chaffis! (Ej registrerad)
Renar är det dummaste djur gud har skapat!Fattar inte att man inte ska stå mitt i vägen när det kommer bilar!
Skrivet 11 mar 2009 08:23 Lapplisa (Ej registrerad)
Vad är det för konstigt on renar rör sig där o nära samhälle, det får ju både älg o andra vilda djur göra enligt vissa, sen är det ju rena skrönor o trams att renägare släpper ut o kör dit sina djur, vem kom på såna dumheter? vem vill se sina djur stressad av skogsägare el vart dom nu skulle ha blivit utsläppt.stressade renar kan bli farliga så inte forsla renägare dit dom, där dom inte är välkomna, tror jag.
Skrivet 11 mar 2009 08:23 Gilbert (Ej registrerad)
Jag är imponerad över bredden och djupet av kunskaper bland Allehanda läsare. Kjell, jag ber om förlåtelse för att jag avslöjat att du förmodligen är en sameättling. Det är ingenting skamligt. Jag är också sameättling, född på ett litet hemman mellan kust och skog på 30-talet. Min familj förlorade rätten till rennäring när lagarna skrevs om kring 1890. Men det är inte renen utan skogen, malmen vattenkraften och det svenska samhället som lyft mej från uland till utbildning, hälsovård, arbe. Mitt samiska arv är ett kulturellt kuriosum, en rot bland många rötter. Du har rätt, Kjell, i att renskötarna fraktat hit renarna med lastbil för att hävda sin "rätt". Ibland skäms jag för hur rennäringens företrädare far fram mot markodlare, trafikanter, jägare och naturvänner. Men ingen mår väl av att leva som tattare. De bryts ner psykiskt och fysiskt och begår självmord, när skuldbördan blir dem för tung. Vi måste hjälpa dem genom att bryta tystnadens kultur. För mej var Hägglund ett Aha!
Skrivet 10 mar 2009 22:14 Skogsägare (Ej registrerad)
Daniel jag måste svara dig eftersom det framkommer att du har någon form av skoglig kunskap.Då är det bra om Du kan ta del av en licentiats avhandling av Samuel Roturier SLU Umeå (rapport nr. 2. 2007) enligt den avhandlingen så skadas i snitt 8 % av tallplantorna årligen till följd av renbete. Vid ett förband på 2500 plantor per ha så blir 200 plantor per har skadade.Enligt samerna själva så gör man anspråk på 34 % av Sveriges yta och vid ett pris på 10:-/ ersatt tallplanta så blir totalkostnaden per år c;a 500 milj.kr.Det skall tilläggas att renskötselns åverkan på växande skog varierar från ringa till total. den totala förödelsen inträffar när en renhjord körts genom en skogsplantering eller placerats där för att beta.
Skrivet 10 mar 2009 14:31 kjell (Ej registrerad)
Sluta snacka skit, håll dej till vad artikeln går ut på, renar på Utbysjön. Nån föreläsning om vem som var först eller sist handlar den inte om, och Linne' eller andra förekomster är inte relevanta i modern tid, annat än i vissa personers huvud, men det är en annan historia, som vinnaren alltid har/kommer att skriva!
Skrivet 10 mar 2009 09:34 Gilbert (Ej registrerad)
Det föreligger en del missförstånd beträffande mina inledande inlägg. De flesta av mina påståenden är belagda i Berth Hägglunds artikel och dess källmaterial. Jag är ense med flera av mina vedersakare om att renskötsel har bedrivits över helan Norrland från kust till fjäll och att många renskötare var mer eller mindre bofasta vid kusten. Se Linnés lappländska resan, 17 maj 1732. Han mötte en grupp renskötare med renar norr om Hudiksvall. De talade svenska, sade sig vara födda vid kusten och ämnade dö där. Men vi har alla två biologiska föräldrar, fyra anförvanter i farfars generation, och åtta i farfars fars.. På Linnés tid har vi var och en ungefär 2000 förfäder som levde då, hälften förstås kvinnor. Ur den synpunkten är alla norrlänningar och alla avkomlingar efter utvandrade norrlänningar sameättlingar. Den nutida historieskrivningen kring samerna är en kulturmyt, som syftar till att lägga beslag på fastighet Norrland för en liten grupp historieförfalskare.
Skrivet 10 mar 2009 07:51 kjell (Ej registrerad)
Jag tycker att i dagsläget spelar det ingen roll vem som är vad, det som är intressant är att renägarna forslar dit dom själva, enbart för att hävda gammal sedvanerätt!
Skrivet 10 mar 2009 07:43 renare (Ej registrerad)
Jag såg dom på jänvägen mellan hemköp och åsbacken för nån vecka sedan. Man blir lite chockad, inte van att se ren så nära stan.
Skrivet 10 mar 2009 07:23 nuenjetteme (Ej registrerad)
Lycksele, Dorotea, Vilhelmina, Åsele löd under Anundsjö lappmark först innan dom bilda egna församlingar. Därför så många samiska barn blev döpta under 1500-1800 talet i just Anundsjö. Bönder och samer har alltid haft en marknad gemensam i just Anundsjö. Rampokvihla i Studsviken en samisk handelsplats. Häggsjöbäcken anlades år 1798 av samer. Rödvattnet år 1759 av den samiske båtsmannen Per Larsson Sagtmodig 1712-1794 med skogssamisk påbrå. På österfaanbyns skogs utnämns en "Lappköija" bredvid båtsmanstorpet. Det var normalt att samer tog tjänst som båtsmän, soldater. Det är ingen som vet var anundsjö borna kommer ifrån, för dom har alltid funnits i Anundsjö. Låna boken Rötter i Anundsjö en bygd nolaskogs av Bengt Sjöberg. Den är bra på vägen..Yttersel sägs ha haft en same som förste nybyggare också. Enligt Anundsjö släkter och gårdar skall Salmon Siulsson 1611 varit av samesläkt, han dog allefall i Polen i kriget. I gide i björna finns en gammal lappkyrkogård uppe på gideberget.
Skrivet 10 mar 2009 07:09 Manil (Ej registrerad)
Såg dem en morgon, blev förvånad. Sett ren på sommaren ute på Genesön samt i Arnäsvall vid E4 också.
Skrivet 10 mar 2009 06:37 kjell (Ej registrerad)
Alla har rätt till sin uppfattning, men solklart har samer fraktat ner renarna själva för att vänja folket i trakten att det är ren där. mvh
Skrivet 9 mar 2009 20:37 nuenjetteme (Ej registrerad)
Norra ångermanland var från början skogssamernas land. De flesta fjällsamer har varit från början skogssamer. När dom skogssamiska lappskatttelanden upphörde vid sitt slut kring 1880 , torde en del av den fjällsamiska gruppen ha tagit över det och flyttat norrut. Redan 1535 hade byn Hädanberg 5 åbor vilka var samer och skall ha begravts öster om byn vid sjön Gravsjön. Hädanberg låg inom Arvid Vaniks lappskatteland.
Skogssamer i Ångermanland har aldrig rört sig mellan fjäll å kust bara så du vet Gilbert, dom har haft sina renar året runt i Ångermanland dom flyttade på mindre sträckor som fjällsamerna. Jag är sentida sameättling till dom utdöda skogssamer nolaskogs..Jag kan min historia och jag vet jag kommer ifrån. Om du inte är så påläst inom den samiska historia kan du låna boken Sydsamer från Bottenhavet till Atlanten av Christer Westerdahl där tar han upp samer som bodde i Ångermanland..Vilket har hjälpt mig rätt så mycket i min samiska släkthistoria.
Skrivet 9 mar 2009 17:49 Xa (Ej registrerad)
Först gnälls det på lodjur och sen på renar men ändå så skjuter vi lodjuren och kör på renarna
Skrivet 9 mar 2009 16:55 LON (Ej registrerad)
VILTET HÖR HEMMA I SKOG OCH FJÄLLNATUR , vi kan inte acceptera att Samerna brer ut sig - precis som dom äger alla markområden. Nej de skall hålla ordning på sina hjordar , men det är väl ingen som vågar ställa krav på dem !
Skrivet 9 mar 2009 16:35 Gilbert (Ej registrerad)
Öviksbo, historien är mer komplicerad än så. De första invandrarna i Sverige kom från Tyskland och Danmark för omkring 15.000 år sedan. Våra flesta fornfynd av ren finns fortfarande i Skåne. Den första gruppen av invandrare från nordost, från trakterna bortom Ural, kom ungefär 1.000 år senare. Den största gruppen kom dock så sent som 400-talet efter Kristus, alltså ungefär på Attilas tid. Sedan 1500-talet och framåt har renskötare rört sig mellan kust och fjäll. Rimligen har de även fortplantat sig där, eftersom de inte är säsongsbundna häckfåglar. Således är alla norrlänningar lika goda sameättlingar med samma rätt till renskötsel, samiska och andra delar av vårt kulturarv. Men självar yrket renskötare måste moderniseras så att det harmonierar med demokrati, mänskliga rättigheter och ett modern samhälle. Gårdsbruk (renfarm) och tillträde till näringen för alla utan krav på särskild stamtavla för renskötaren hör framtiden till.
Svar:
Vill bara säga att dina historiska kunskaper ter sig som kvalificerat svammel eftersom ingen med säkerhet kan säga varifrån invandringen till sverige kom "de såkallade goterna", än mindre finns några bevis på varifrån samerna har kommit, knappast från öster eftersom inga genetiska likheter finns med folken i öst. Så ta det lugnt med dina tvärsäkra påståenden om hur folkvandringar skett i forntid för det ändå bara gissningar. Same i tiden
Skrivet 9 mar 2009 11:05 Gilbert (Ej registrerad)
Den nutida rennäringen har spårat ut, vålla 2000 personbilsolyckor per år, förstör skog för några miljarder, kostar övriga skattebetalare 500-800 miljoner enligt Berth Hägglund, "rennäring som gårdsbruk - framtid för ett hotat världsarv", Hälsa, vo 28, www.rondellen.net. Endast omkring 150 renskötare lever helt eller delvis av näringen. Det är dags att kalkylera kostnaderna och se över rennäringen.
Svar:
Förr, i början på 1900-talet, va d renbete ända ner till kusten här ja bor! Då hyrde lapparna in sej hos topare o bönder me inhägnade marker. Cn kom ostkustbanan till o därför tog vandringen slut! Så renarna fanns förr här vid kusten! Här e d renbetesland sen urminnes tider!