Fiskevistet kan bli av med 2,8 miljoner kronor
Relaterat
Artikelserie
- Artiklar om Fiskevistet
- Fiskevistet håller stängt hela sommaren 2009-06-23
- Bodén söker medlare 2009-06-23
- "Lös det här för Ö-viksbornas bästa" 2009-06-23
- Tvisterna kring vistet lösta 2008-06-14
- Söderström: "Släpp prestigen" 2008-05-24
- Vem ska bestämma över Fiskevistet? 2008-05-23
- "Vi vill komma överens" 2008-05-23
- Ny arrendator på gång - kanske 2008-05-23
Själva konflikten tog sin början när Grundsunda hembygdsförening skänkte Fiskevistet med museet och restaurangen till Skeppsmalens kapellag 2005. Men det uppstod ett problem. Gåvobrevet var inte giltigt, vilket betyder att hembygdsföreningen fortfarande äger Fiskevistet.
Gåvobrevet, som upprättades för drygt fem år sedan, är ogiltigt enligt lantmäteriet i Örnsköldsvik eftersom hembygdsföreningen både var markägare och byggnadsägare vid gåvotillfället.
Det här betyder att länsstyrelsen har beviljat ett bidrag på 2,8 miljoner via EU-pengar till en gåva som inte följer de juridiska bestämmelserna genom den typen av fast egendom. Länsstyrelsen kräver nu en återbetalning.
– Länsstyrelsen menar att vi blivit ett offer för felaktig handläggning. Vi har upptäckt felaktigheten och gjort som föreskrifterna är, det vill säga meddelat länsstyrelsen, säger Ove Jonsson, ordförande i kapellaget.
Han vill att Grundsunda hembygdsförening ska lösa problemet.
– Vi har sagt så här, vi lägger allt vad personkonflikter är åt sidan. Det enda vi vill är att Grundsunda hembygdsförening ordnar ett gåvobrev som är juridiskt hållbart så att kriterierna mot kapellaget som skrevs under i ett avtal den 15 mars 2004 gäller.
Thomas Österström, ordförande i Grundsunda hembygdsförening:
– Vi har inte fått ett underskrivet avtal från kapellaget ännu, om vi haft en underskrift så hade vi inte haft det här problemet. I övrigt har jag inga kommentarer, säger han.
























