De har Sveriges bästa arbetsmiljö
Relaterat
Fakta
Mer om priset
Bakom tävlingen står Du och jobbet och Arbetsmiljöforum. I torsdags mottog Hollbrink priset på Workinglife-galan i Annexet, Globen – av Arbetsmiljöverkets generaldirektör Mikael Sjöberg.
I motiveringen talas det om att "Österåsen har ett arbetsmiljöklimat präglat av öppenhet och delaktighet, och en insikt i vad det betyder för hälsa och arbetsmiljö."
Österåsen tog hem förstapriset i offentlig sektor. I privat sektor gick callcenterföretaget Kalix Tele24 och vann.
I dessa tider av massvarsel och turbulens för landstinget i Västernorrland är det nog inte många anställda som skulle svara att de har en god arbetsmiljö. Att Österåsens hälsohem i Sollefteå då går och vinner Stora Arbetsmiljöpriset är närmast ironiskt.
Men det är nu faktum. Österåsen har Sveriges bästa arbetsmiljö.
– Jag brukar säga att vi är landstingets diamant. Vi putsar och putsar och skiner, säger Peter Hollbrink, verksamhetschef på Österåsens hälsohem.
Avgörande kriterier för att vinna blev bland annat att ha en långsiktig satsning på arbetsmiljön, som skett på eget initiativ.
– Vi är jätteglada, nöjda och stolta. Det här var fantastiskt och ett riktigt teamwork, säger Hollbrink.
Men oavsett fina priser och att verksamheten genererar överskott till landstinget är Österåsen nedläggningshotat. Beslut om hälsohemmets framtid ska fattas av landstingspolitikerna i slutet av april.























