Nya jobb till Sollefteå
Relaterat
Efter flera negativa händelser, med bland annat nedskärningar på sjukhuset och nedläggningen av Bromsbandsfabriken i Långsele, kommer ett positivt besked för Sollefteå. 24 nya arbetstillfällen skapas när AF-kundtjänst utökar sin personalstyrka.
– Arbetsförmedlingens styrelse tog beslutet i höstas och nu har vi kommit igång med utbildningen av den första gruppen, berättar arbetsförmedlingschef Ken Green.
En anledning till nyrekryteringen är den höga arbetslösheten. Men de jobb som skapas i Sollefteå är permanenta och kommer att finnas kvar även om arbetslösheten sjunker. Syftet är att ytterligare förbättra servicen för både arbetssökande, arbetsgivare och allmänheten.
En del av de 24 som ska bli handläggare var tidigare arbetslösa. Andra har bytt jobb. Majoriteten av de nyanställda kommer från Sollefteå.





















Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 feb 2010 08:54 Hasse i Ödeshög-svar till "positiv"... (Ej registrerad)
..Jag vet icke...
Skrivet 14 feb 2010 12:55 kikare (Ej registrerad)
enda säkra arbetsplatsen i landet.
arbetslösheten ökar ju hela tiden
arbetsförmedlingen har väl inga jobb att erbjuda.
Skrivet 12 feb 2010 06:01 En arbetsgivare anställer inte en ungdom som aldrig satt sin kropp i arbete! (Ej registrerad)
Hasse i Ödeshög undrar:Var finns "Alla Måste Söderut" i dag men..
Skrivet 11 feb 2010 22:40 Arbetslös för att det det är bekvävmt att inte behöva jobba (Ej registrerad)
Så här är det ! det finns jobb att få för alla som vill jobba med betoning på vill .
Skrivet 10 feb 2010 14:57 Hasse i Ödeshög(då var vi vuxna vid 18-22."Dom" älskade Norrlänningar..! (Ej registrerad)
..bidrag fick vi inga,hela resan (res.för om jag minns rätt?) fick vi stå för själva. (1957) Lunchen på ölfiket i Nynäs kostade 4kr.Rummet ca 85kr.mån. Vi reste fr.Graninge kl 19.30 Adjö mamma! Vi kommer hem till jul,kanske...
Skrivet 10 feb 2010 14:10 Hasse(infl.som pensionär,dock)till Ödeshög (Ej registrerad)
"Flux" Hejsansvejsan! I min ungdom-ack det var ett tag sen..fanns en instutition som hette AMS (skämtsamt kallad Alla Måste Söderut) Jag & min bror BLEV skickad söderut närmare bestämt t. Nynäshamn: Brorsan är där än!! Efter mer än 50 år! Skulle inte Gamla Svedala kunna..? Nä..hä?
Skrivet 10 feb 2010 13:38 hejja sverige (Ej registrerad)
Vi andra nästan 8000 arbetslösa i länet, går det inte å skapa något arbetsförmedlarjobb till oss? och då givetvis med riktig lön. Sen kan vi tillsammans hjälpa resten av sveriges arbetslösa att komma ut på praktik så länge det bara går.. för det är så kul att inte få någon lön för en fullgod arbetsinsats... Fin statistik är det enda jag vill ha! Sen skiter jag fullständigt i om människor inte har existensminimum.. bara dom jobbar gratis å håller käften så blir nog allt bra...
Skrivet 9 feb 2010 21:48 !? (Ej registrerad)
Ovanstående inlägg är taget från Nyhetsbanken. Kanske något våra arbetsförmedlare bør tänka på när de delar ut arbetsplatser åt vänster och höger. För att inte tala om företagare, landsting och kommun som avlönar sina anställda. Vilken samhällsnytta skapar arbetsförmedlarna själva enligt ovanstående beräkningar. Obehagliga siffror, eller hur? Kanske vi behöver börja tänka om.
Skrivet 9 feb 2010 21:38 !? (Ej registrerad)
Städaren nyttigare än bankiren
En rapport från brittiska New Economics Foundation (NEF) http://www.neweconomics.org/sites/neweconomics.org/files/A_Bit_Rich.pdf visar att en städerskas "samhällsnytta" är mycket större än en bankirs.
Högt avlönade investeringsbankirer i City i London är bland de bäst avlönade i hela ekonomin. Men deras verksamhet har haft ett mycket högt pris för samhället på grund finanskraschen som de är ansvariga för.
En bankir med en lön på 500 000 och 10 miljoner pund kan beräknas ha orsakat skador motsvarande 7 pund för varje pund i lön.
Barnskötare däremot som lever på en låg lön men bibringar det uppväxande släktet nödvändiga kunskaper anses för varje pund i lön generera mellan 7 och 9,50 pund samhällsnytta.
På samma sätt beräknar NEF:s ekonomer att en reklamman förstör samhällsvärden för 11 pund för varje pund de tjänar (reklam leder till överkonsumtion, resursslöseri m m), medan en sjukhusstädare skapar samhällsvärden för 10 pund för varje pund i lön.
Red
Skrivet 9 feb 2010 20:19 Forskaren (Ej registrerad)
Svar till Flux. Det finns inget i min text om varken praktik/ anställning eller Lön/ Aktivitetsstöd. Ekonomisk ersättning för en person i arbetsmarknadsåtgärd kan betalas ut som Aktivitetsstöd eller Lön. T.ex. om en förenig anställer en person så får föreningen lönebidrag för personen, och betalar ut det i lön till personen. Men om förenigen inte betalar lön, så är det en praktikplats och personen får Aktivitetsstöd. Då är det en arbetsmarknadsåtgärd i båda fallen.
Med arbetsmarknadsåtgärd menar jag, som det framgår av texten, att dessa jobb är skapade med enda syftet att snygga till arbetshetslösstatistiken på bekostnad av sjuka och arbetslösa. Då är det en ARBETSMARKNADSÅTGÄRD, och inget annat, Så enkelt var det med begreppen.
Flux har iallafall rätt med att det är olika instanser som betalar ut bidragen, men i slutänden är det om skattepengar det handlar om.
Blev det för avancerat, för dig FUX som arbetar på AF kultur. Själv tycker, jag att det är humbug
Skrivet 9 feb 2010 17:16 Kvalificerad så det räcker till (Ej registrerad)
Vad trevligt att få veta via media att man inte fått jobb, denna gången heller. Överväger att begära ut allas CV och överklaga. Nog fanns det tillräckligt många boende i Sollefteå kommun, med tillräckliga kvalifikationer, för att fylla samtliga tjänster.
Skrivet 9 feb 2010 16:08 Bjarne (Ej registrerad)
Så sött att försvara arbetsgivaren här på tidningen. Tycker dom om att man uttalar sig i arbetsgivarens namn så där offentligt tro? Känns som ett icke omtyckt beteende, kanske blir det en till arbetssökande snart?
Skrivet 9 feb 2010 15:04 Flux (Ej registrerad)
Forskaren (Ej registrerad) skrev: AF jobben, är en arbetsmarknadspolitisk åtgärd och inget annat.
Arbetena på AF kom till för att alliansen skulle snygga till arbetslöshetssiffror och inget annat och det på bekostnad av långtidsarbetslösa och sjuka.Att var arbetslös idag betyder att man har knappt svältlön, och får arbeta under slavliknade villkor.Det är svagt av media att inte ställa politiker och fackfolk emot väggen.Vilka politiker/ facktjänsteman skulle acceptera att få sina arvoden indragna godtyckligt.Långtidsarbetslösa och sjuka behöver inte fler slavdrivare utan en skälig levnadsnivå med stöd och hjälp till det som är orsaken till att man inte platsar på arbetsmarknaden.
Det är lätt att nervärdera arbetslösa och sjuka. Tänk, när du är på väg hem ifrån ditt trygga arbete, "att på en hundradels sekund så kanske du också kommer att tillhöra skaran INGEN VILL HA". Sen så får du ev. tillbaka till ditt jobb som praktikant med en svältlön. Om du klarar jobbet eller inte det skiter vi i,din gå slöa bidragsfuskare där
Praktik är inte arbete/anställning och man har ingen lön utan samma ersättning som man är berättigad till i a-kassan. Betalas ut från Försäkringskassan och heter Aktivitetsstöd och inget annat. Sluta blanda ihop begreppen!
Skrivet 9 feb 2010 10:56 Forskaren (Ej registrerad)
AF jobben, är en arbetsmarknadspolitisk åtgärd och inget annat.
Arbetena på AF kom till för att alliansen skulle snygga till arbetslöshetssiffror och inget annat och det på bekostnad av långtidsarbetslösa och sjuka.Att var arbetslös idag betyder att man har knappt svältlön, och får arbeta under slavliknade villkor.Det är svagt av media att inte ställa politiker och fackfolk emot väggen.Vilka politiker/ facktjänsteman skulle acceptera att få sina arvoden indragna godtyckligt.Långtidsarbetslösa och sjuka behöver inte fler slavdrivare utan en skälig levnadsnivå med stöd och hjälp till det som är orsaken till att man inte platsar på arbetsmarknaden.
Det är lätt att nervärdera arbetslösa och sjuka. Tänk, när du är på väg hem ifrån ditt trygga arbete, "att på en hundradels sekund så kanske du också kommer att tillhöra skaran INGEN VILL HA". Sen så får du ev. tillbaka till ditt jobb som praktikant med en svältlön. Om du klarar jobbet eller inte det skiter vi i,din gå slöa bidragsfuskare där
Skrivet 9 feb 2010 10:24 Bjarne (Ej registrerad)
Inför 3 dagars arbetsvecka så blir ingen arbetslös.
Skrivet 9 feb 2010 09:59 positiv (Ej registrerad)
Varför är det så svårt att vara glad åt andra som får arbete???
Skrivet 9 feb 2010 09:19 danne (Ej registrerad)
Tänk vad bra när alla i sverige är anställda som jobbcoach eller i af kundtjänst, då kommer ju ingen i sverige att vara arbetslös?
Skrivet 9 feb 2010 09:15 buuhu (Ej registrerad)
Har någon sett vad som krävs för at jobba i AF:s kundtjänst? är skrattretande.... Hoppas verkligen att dom som börjar där också blir drabbad av en 3 månaders praktik med betalning från försäkringskassan...
Skrivet 9 feb 2010 07:43 Chefen (Ej registrerad)
Sätt de som styr på landstinget där åxå. Och lär upp dom från grunden vad det gäller allt som har med arbete och organisation att göra :o
Skrivet 9 feb 2010 07:23 En som både har a-skatt och f-skatt (Ej registrerad)
Istället för att stötta företag som betalar skatt och moms till staten så använder vi skattepengar och anställer folk.. Hmm.. är det inte lika bra att ALLA bara jobbar på kommunen, landstinget, sjukhuset, polisen m.m. så att alla skattepengar försvinner?!?
Skrivet 9 feb 2010 06:15 Brunte (Ej registrerad)
roligt för sollefteå :) det behövs ju en hel del handläggare i den där staden, ju mer folk dom säger upp destå fler handläggare bra jobbat solle