Bildtävling


Väder Sollefteå
Halvklart
3ºC N2m/s
Mer väder

Sollefteå

Publicerad 29 januari 2009 Uppdaterad 30 januari 2009
Textstorlek 1 2 3

Länets äldsta människa hittad

Länets äldsta människa kommer från Ramsele och är upp emot 5 500 år gammal. Så gamla benrester från en människa har nämligen hittats vid en utgrävning i Nordankäl utanför Ramsele.

Relaterat

Fynden gjorde vid en utgrävning 2006 i regi av Murberget i samarbete med föreningen "Forntid i Ramsele". Egentligen skulle man undersöka en järnåldershög i området. Men under den fann man en stenåldersboplats och där gjordes benfynden.

Benen skickades först på analys och där fick man beskedet att det rörde sig om en människa. Då gällde det att åldersbestämma dem. Benen skulle ju kunna komma från järnåldershögen också.

– Men vi visste att de var från stenåldern eftersom de var brända. Under järnåldern begravde man inte så, berättar Ola George, arkeolog från Murberget som gjort undersökningen.

Analysen visar att benen är från någon gång mellan 3500 och 3100 år före Kristus, alltså uppemot 5500 år gamla.

En hel del andra fynd gjordes också, bland annat benrester från ett lika gammalt tamsvin, också det äldsta fyndet i länet.

– Det ger en helt ny bild av stenålderns samhälle i Norrland. Man har inte vetat att det funnits människor med domesticerade djur så långt upp i landet och så långt in i inlandet, säger Ola George.

Det äldsta fyndet hittills i länet kommer från Bjästamon, men det är flera hundra år yngre än det här.

Publicerad 29 januari 2009 Uppdaterad 30 januari 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 3 feb 2009 11:23 Lennart Henriksson (Ej registrerad)

Om man nu - för att tala med Pierre Schorri - utnämnt samerna till urbefolkning av "politiska och paraktiska skäl" kan det vara intressant för oss andra att avvakta en vetenskaplig verifiering av teorin, om detta nu är möjligt?
Till urbefolkningsskapet kan knytas en del politiska och ekonomiska fördelar som gör det intressant att odla. Vi¨bör alltså så långt möjligt veta, inte bara grunda befolkningspolitik på tro och tyckande. En del menar att samerna var hela Europas urbefolkning, vilket även det återstår att bevisa.

Skrivet 2 feb 2009 09:04 Totto (Ej registrerad)

Har det någon betydelse om det var en same eller ej? Det bevisar väl i så fall bara att det fanns samer (åtminstone en) i Ramsele för 5500 år sedan. Inte att det var det enda som fanns. Såg f.ö. ett program vars teori var att samer och andra levde parallellt fast åtskilda i större delen av landet. Intressant.

Skrivet 30 jan 2009 16:49 www.metrobloggen.se/kristinaersson (Ej registrerad)

Mycket intressant detta...

Skrivet 30 jan 2009 12:36 Västrabo (Ej registrerad)

Fynden i Nordantjäl visar åter igen, att svaren på hela Ångermanlands historia genom tiderna-väntar vi alla på!
Vår historia behöver vi ha med oss inför framtidens utmaningar
och utveckling !
Det är viktigt information, inte minst i dag när vi uppe i Västra Ångermanland står inför stora vindkraftsutbyggnader i våra marker och skogar.
Tyvärr har aldrig någon fornminnesinventering gjorts i Västra, ansvariga myndigheter i kommunen/länet har aldrig prioriterat de övre delarna av vårt landskap
-det är hög tid att åtgärda detta nu !

Skrivet 30 jan 2009 11:01 Anders Sjödin (Ej registrerad)

Tur att man kommer från Ramsele.Då blir man gammal.

Skrivet 30 jan 2009 09:17 Lennart Henriksson (Ej registrerad)

Mycket intressant! Är urbefolkningen samer eller inte? Kan man inte bestämma vilken grupp av människor fynden tillhör måste det lämnas öppet vilka som är urbefolkning i Ångermanland.

Innehåll

Mittfältet - annonser
Vill du synas här ring 0660-295533  

Annat innehåll

Sök (Sollefteå)

luft 200x10

Lagfarter - Nära

Väder för Sollefteteå

BLOGG/Sportbloggen

Familjeannonser

Fångat i Ågermanland (117 st)

Bildspel luft 468x10 luft 468x10
luft 468x10
se läsarbilder luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10
luft 468x10

Senaste nytt

Märklig start på rättegång (Härnösand)
Tågtrafiken ställs in (Örnsköldsvik)
BAE Systems Hägglunds varslar 150 (Örnsköldsvik)
Ingen kunglig glans på tågen (Örnsköldsvik)
"Orolig att det bara är början" (Örnsköldsvik)
Fast på Botniabanan (Örnsköldsvik)
Ökad befolkning kan ge miljonklirr (Örnsköldsvik)
Svedberg uppe i rätten (Härnösand)
Posten stoppar Leifs knivar (Härnösand)
Fler sjönära bostäder i Kramfors? (Kramfors)
Ö-vik planerar HVB-hem (Örnsköldsvik)
Det planeras för biogas (Kramfors)
Valaffischer stulna (Kramfors)
Våldtäktsåtalad fri i väntan på dom (Härnösand)
Fel säga upp anställd (Kramfors)
Vittnen söks efter villainbrott (Härnösand)
"Spännande med vårdsamverkan" (Örnsköldsvik)
SBO köper Solsidan? (Kramfors)
Här klarar fyra av fem mc-kortet (Örnsköldsvik)
Höga hastigheter skrämmer i Lunde (Kramfors)
En till sjukhus efter krock (Kramfors)
Helge får trava på gatorna (Härnösand)
Vad hände egentligen Pablo? (Härnösand)
Kris för Hoppets Stjärna (Örnsköldsvik)
20-åring dömd för misshandel (Örnsköldsvik)
Drack stor mängd alkohol - tog biltur (Örnsköldsvik)
Uppåt för landstingets ekonomi (Härnösand)
Tunga beställningar ger Strängbetong rejält lyft (Örnsköldsvik)
Tjuvar i bråk med personal (Kramfors)
Bil försvann efter krock (Örnsköldsvik)
Hela listan Förminska listan
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10
luft 200x10

Kontaktinformation