"En bättre familjehund finns inte" Malin vill ge en annan bild av kamphundar
Malin Frestadius är en av många som grundligt tröttnat på den flitigt spridda bilden av kamphundsraser som aggressiva, opålitliga och oberäkneliga. Hon vill i stället ge en nyanserad och rättvis bild av hunden – och att det är ägaransvar som gäller.
– Du måste vara en konsekvent men vänlig ledare. Det är ägaren som skapar hunden, inte tvärtom!
I hallen ligger Doris, en staffordshire bullterrier, ett blänkande svart muskelknippe.
Staffordshire bullterrier kan kategoriseras som kamphund. Men när Malin Frestadius beskriver Doris så målar hon upp en helt annan bild.
– Hon är en underbar hund, lagom i alla lägen. Hon har tålamod med barnen, är förtjust i människor, lugn och harmonisk och över huvud taget den bästa familjehund man kan önska sig!
Men, poängterar hon, man måste veta vad man gör om man skaffar en hund av den här typen. Själv har hon bland annat gått en speciell kamphundsutbildning med etologen Irene Westerholm.
Miko, en amstaffkorsning, kom nyligen in i bilden. Hans ägare hade lämnat honom ensam hemma hela dagarna med resultat att han börjat tugga på möbler. Så han skulle avlivas.
– Jag har god kontakt med veterinären och fick reda på det här. En sjumånaders valp! Jag bestämde mig direkt för att ta hand om honom. Vi är på jakt efter det perfekta hemmet åt honom.
Matilda, fem år, och Elvira, två år, tar ut Dolly i snön. Hon låter sig godmodigt dras med upp i snödrivor och in i snölekar.
– I USA kallas de nannydogs för att de är så otroligt snälla med barn. Det säger väl allt!




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 sep 2009 11:13 Norrländsk STHOLMARE (Ej registrerad)
Underbar artikel. Har hyfsad stor erfarenhet av hundar av alla möjliga kategorier och det värsta jag har sätt mellan hund och hund och hund och människa har varit med jakthundar. Riktigt brutala händelser, sådant som många tror bara de så kallade kamphundarna gör. Så ni som tycker att "kamphundar" ska förbjudas. Ta det ni tror om "kamphundar" och placera en jakthund i det. Ska alla jakthundar förbjudas? Snälla, börja tänk! Jag har amstaff, staffe och någon enstaka pitbull i omgivningen och har växt upp med gråhund och jämthund.
Skrivet 3 sep 2009 16:56 MKE (Ej registrerad)
Till pudelägare
Finns det nån mer ras som är mer ettrig o skällig än just en pudel?
Jag skaffar mej hellre en stor ras som kan hålla tyst o lära sej att det den får lära sej.
För övrigt tycker jag det är mkt ansvarsfullt utav en hundägare att gå kurser,oavsett vilken ras man har.
Jag älskar jus rasen AmStaff för den är trygg varm o go.
Finns inget bättre än när mitt lilla "barnbarn" ligger o snarkar ljudlit bakom ryggen då hennes "mamma" är o jobbar.
Mkt bra artikel Malin!!
Din mening var bra men tyvärr finns det "rötägg" som bara vill förstöra.
Ta inte åt dej..fortstätt vara den du är det lär du komma långt på.
Skrivet 16 apr 2009 15:26 Tysons Matte (Ej registrerad)
Tycker att hela grejen är så sjuk så det finns inte.
Varför har ni denna bild av just dessa hundar? Varför tycker ni att dessa hundar är så farliga?
Om du tränar en hund till att slåss så är det klart att den slåss. Om du tränar en hund att gå och lägga sig i sin korg när det ringer på dörren så gör den det.
Jag har en blandras här hemma, en hund med mycket vall i sig.
Jag kallar honom för bordercollie blandning för att det är det som syns mest.
Därför hamnar han i kategorin "vallhund"
Hans bästa kompis är en amstaff tik. Hon är envis och släpper inte pinnarna när dom har dragkamp, hon tycker om att "kampa" alltså en kamphund. Alltså ha dragkamp med pinnar och dyligt.
När vi är ute och går amstaffens matte och jag med våra hundar så får vi blickar, folk vill inte leka med hennes hund i rastgårdar och dyligt.
Men jag bara skrattar åt dom.
Det är min vall hund som är det jobbiga i rastgården. Han skäller, brottas, springer och är allmänt galen.
Amstaffen tar det gärna lugnt.
Skrivet 10 mar 2009 22:37 Njelica (Ej registrerad)
Bengan
) skrev: Som vanligt finns det lika många experter på hundar som det finns hundägare. De allra flesta hundar är väl extremt vänliga mot sin flock, om den varit med i den sen början. Sen kanske den inte är det mot alla andra hundar, eller alla andra människor men varför måste den vara det? Människor behöver inte gilla och umgås med alla i hela världen, varför ska en hund behöva det..?
Hur många vallar får med sin Schäfer? Hur många använder sina Pitbulls till kamp? Hur många jagar med sina feta Goldens och Labradorer? Instinkterna kanske finns där bak nånstans, men ta inte fram dom då om dom är oönskade..
Klockrent och nyanserat. Att det ska vara så svårt att förstå att hundra är levande individer som reagerar på stimuli och har individuella egenskaper precis som vi människor.
Hundarna blir vad vi gör dem till. Så fruktansvärt tråkigt med smutskastning på olika raser hit och dit.
Skrivet 27 feb 2009 17:29 ellis (Ej registrerad)
Har Miko fått ett nytt hem ännu? :-)
Skrivet 27 feb 2009 12:04 Hoppsan... (Ej registrerad)
Om du tittar på statistiken så är faktiskt Golden Retriver farligast. Det är dom som står för de flesta bitskador.... INTE schäfer ;o)
Skrivet 25 feb 2009 23:51 Jasmine (Ej registrerad)
Nu du Malin har du gjort folk varma i kläderna. ;-)
Skrivet 24 feb 2009 18:48 LADYDI (Ej registrerad)
det är klart att man inte kan lita på en hund till 100% i samband med barn... men det gäller ALLA hundar. jag vet hundraser som e extremt aggressiva men det är tydligen helt accepterat bara för att hunden är liten. typ chihuahua.
Skrivet 24 feb 2009 16:10 Pål Emik (Ej registrerad)
till: staffägare + annan.
Självklart skall man inte avliva ägaren, det vet jag. Exemplet blir aburt och det var det som var meningen.
Men blir det inte lite absurt om man skall lyssna på alla som påstår att alla hundar blir lika farliga med fel ägare också. Jag tar ett annat exempel.
Jag är ute och promenerar och möter en person som är ute och går med sin dvärgspets. Personen som för hunden kan mycket väl vara ett barn och just därför kanske uppmärksamheten inte är så bra och de råkar passera för nära. - Jag vet av erfarenhet att Dvärgspetsar kan vara aggressiva av sig. Det tillhör dn rasens egenart att vara misstänksam mot främlingar, precis som staffordshire bullterrier uppenbarligen är en stabil hundras. - Nåväl. Hunden hugger mot mig, nafsar t.o.m. till i byxan. Vad gör jag nu då?
Ja, det är ju enligt tesen att "alla hundar är lika farliga" bara ett att göra. Polisanmäla och kräva avlivning av den livsfarliga hunden. Alla blir glada, utom ägaren kan jag tänka.
Skrivet 24 feb 2009 15:38 staffägare + annan (Ej registrerad)
Till Pål Emik:
Självkart ska man INTE avliva ägaren om hunden attackerar.
Jag anser också att en hund ska avlivas om den attackerar människor och inte är att lita på...
Men då menar jag alltså HUND och inte KAMPHUND...Alla hundar kan faktiskt bli farliga om man behandlar dem fel, punkt slut!
Hundar blir det bara om dem behandlas fel eller om dem fått någon tumör i huvudet.
Ingen hund föds elak, lika lite som en människa föds elak.
Finns INGEN seriös staff/amstaff uppfödare som föder upp valpar för att sedan sälja till någon som vill ha den till kamp eller "som cool hund".
Det ÄR alltså ett mest ett ägarproblem, inte ett hundproblem.
Det är väldigt sällan det är staffar som är med i ett slagsmål. Oftast får man ju redan på att titeln "Kamphund dödade pudel"...Visade sig vara en blandras mellan typ rottweiler och labrador...
Är helt säker på att om staffarna endast var farliga, så skulle inte SKK ha den som godkänd ras.
För VEM vill hot i landet?
Skrivet 24 feb 2009 14:54 Pål Emik (Ej registrerad)
Det är ju otroligt hur mycket man vänder ut och in på sig själv för att lyckas ducka från huvudfrågan. Vilken hund är farligast? Den starka eller den svaga? Det handlar inte om vilken hundras som generellt är aggressivare. Att man har en snäll hund är ju bra. Betyder det per automatik att den aldrig kan bli aggresiv och bita någon? Knappast. Vem en ägare åt "den bästa familjehund" Vem eller vilka är ansvarig till hundens väl och ve? Är inte hela familjen delaktig om man har en familjehund? Vem går ut med hunden? Bara husse? Eller alla familjemedlemmar, inklusive barnen? Tar för givet att en bra familjehund innebär att alla i familjen klarar av att hantera den. Vad händer när elvaåringen går ut med hunden på promenad och det kommer en annan "livsfarlig" hund i form av en pudel som tror den är något. Klarar barnet av, bromsa upp eventuella angrepp från den "bästa familjehunden av alla"? Lägg märke att jag inte använder begreppet kamphund, trots att jag menar det. Vems bett skadar mest?
Skrivet 24 feb 2009 14:43 staffägare + annan (Ej registrerad)
Till Pål Emik:
Självkart ska man INTE avliva ägaren om hunden attackerar.
Jag anser också att en hund ska avlivas om den attackerar människor och inte är att lita på...
Men då menar jag alltså HUND och inte KAMPHUND...Alla hundar kan faktiskt bli farliga om man behandlar dem fel, punkt slut!
Hundar blir det bara om dem behandlas fel eller om dem fått någon tumör i huvudet.
Ingen hund föds elak, lika lite som en människa föds elak.
Finns INGEN seriös staff/amstaff uppfödare som föder upp valpar för att sedan sälja till någon som vill ha den till kamp eller "som cool hund".
Det ÄR alltså ett mest ett ägarproblem, inte ett hundproblem.
Det är väldigt sällan det är staffar som är med i ett slagsmål. Oftast får man ju redan på att titeln "Kamphund dödade pudel"...Visade sig vara en blandras mellan typ rottweiler och labrador...
Är helt säker på att om staffarna endast var farliga, så skulle inte SKK ha den som godkänd ras.
För VEM vill hot i landet?
Skrivet 24 feb 2009 09:50 LHASA. (Ej registrerad)
O herre jesses va mycket liv ooch åsikter om dessa hundar,alla bedömmer sin hund som bäst och kärast GIVET!!!men ja har mött flera ungomar med sina staffar och"kampvovvar en del har ju lärt in lydnad och fostrat men det går ju ett och annat röt ägg ...men dom verka behagliga för ägarna såklart!sin egen hund är hjärtat närmast! Ta inte åt dig mer nu lev i frid med hundarna och räkna med reaktioner.MVH
Skrivet 24 feb 2009 01:04 Madelene (Ej registrerad)
Malin jag glömde nämna att hon inte ser dom som leksaker utan som en hund men för ett barn på 1,5 år är de svårt att låta bli att gå och sätta sig på en hund som ligger de borde du veta som har barn! Du verka ju även vilja ha de som en status pryl du kallar dom till o med kamphund! hur seriöst är de ? Min dotter har växt upp med mina hundar och hon vet att en hund är en hund, men hon älskar dom och kan inte motstå men tro du vi är så dum i huvudet att vi bara sitter och kollar så tror du ju fel ?
Jag kanske skrev dumt som inte skrev de förut men tkr inte de va de som skulle framstå i texten då jag skrev de utan att en "kamphund" inte är livsfarlig och hugger som alla tror. Men jag tycker även att du är lite dubbelmoral i det hela som vill framstå dom som kamphundar men ändå inte!!
Skrivet 24 feb 2009 00:52 Madelene (Ej registrerad)
JKL och Malin jag låter inte min dotter rida på mina hundar och jag har även en häst så näe jag blandar inte ihop dom!!!
Min dotter brukar när hundarna liggen ner gå och sätta sig men givetvis tar vi bort henne för hundarna ska ha lugn och ro varför jag skrev så är vell för sjutton för att ni ska fatta att dom inte är farlig. Helst alla ni som undra hur man kan ha en "kamphund" med barn. Ganska logiskt varför ha ni andra hundar. Och en veterinär vet nog vilka hundar som biter DOM flest gånger sen finns de så dom gjort test på vilka hundar som biter oftast om man söker så där se man ju vad ni vet.. Tro nog jag är mer seriös än er med mina hundar på alla grejor. Man köper en hundras för sin smak man köper inte en amstaff el. staff för att kampa utan för att man fastnar för rasen, sen mentaltestas amstaff från kennlar nu så man vet vad man får.
De gör inte alla andra raser så ni har inte lika stor koll på pshyket på eran hund, så snacka när ni vet!!!
Skrivet 23 feb 2009 15:37 Nakenhundsägare med förstånd (Ej registrerad)
Jag har själv haft Rottweiler. ;-)
Både tävlat lydnad och utställning. Varit med på skyddsutbildningar. Det tråkigaste med Rottweilern idag är att det har blivit en utställningshund i mångt och mycket. En normal och sund Rottweiler skall inte skaka på hela kroppen av glädje inför mänsklig närhet, så som en staff skall. En Rottweiler är en vakthund, ingen liten kelgris.
Tyvärr fått jobba med bra fler Rottisar som tagit över sin familj än Staffar. Trots allt är Rottisen en av mina favoritraser, och kommer alltid att vara. Men den som inte anser att Rottweilern är en dominant hund med stor styrka och inte lämpar sig för nybörjare skall skaffa sig en annan ras.
Det handlar inte om att tycka eller inte tycka om en hundras, det handlar om att förstå rasen.
Mvh
Skrivet 23 feb 2009 11:15 pudelägare (Ej registrerad)
Till"polis", Jag skulle aldrig stå passiv och låta en aggresiv större hund utan fungerande ägare sätta käftarna i min lilla pudel bara för att någon tycker att jag då gör mera rätt än att med visst våld freda honom. Jag skulle heller aldrig, trots vissa risker, stå passiv och se på när en ensam polisman i underläge blev misshandlad av en starkare person. Jag tar gärna straffet att ha använt visst övervåd i en sådan sistuation. Det struntar jag fullständigt i.Det är ju för övrigt just sådana situationer som försörjer advokater och vissa inom rättsväsendet att få sitta i godan ro bakom ett skrivbord och dissekera händelser i skarpa lägen som dom själva knappast skulle våga blanda sig i.
Skrivet 23 feb 2009 09:31 louise (Ej registrerad)
Jag vill gärna svara dig på frågan om hur barn ska lära sig respektera djur utan att dom bor tillsammans. jag har 2 barn, 1år o 3 år, våra bekanta som inte har barn, har 2 hundar, och dom o barnen går rätt bra ihop, fast 3 åringen är rätt hårdhänt när han klappar den lilla hunden. där är vi på vakt hela tiden. nu får Joy som den heter ta första kontakten med min son. nosa osv på han. sen går Joy o lägger sig, det syns att han inte alls är intresserad o bli klappad av min son, o då slipper han det, vi har pratat med sonen om att låta han vara ifred ett tag, inga problem alls han respektera det, o går till nästa större hund, dom älskar varann säger sonen o det syns. dom är som 2 hårbollar som rullar runt, så visst lär sig barn respektera o umgås med djur utan att dom bor ihop. När mina barn börjat skolan ska jag skaffa hund oxå helt klart. just nu skola dom in sig på våra vänners hundar, den minsta en liten tjej, hon bryr sig inte så mycket, ett svans vift så ligger hon på golvet.
Skrivet 22 feb 2009 18:52 Jörgen (Ej registrerad)
Som jag tidigare skrivit har jag ju själv "mördarhundar", skulle dom misslyckas med att ta död på någon med tungan och blöta pussar, kan dom ju alltid försöka slå ihjäl dom med svansen.
Såg förövrigt en löpsedel häromdagen där en ilsken älg attakerade en människa, tror kanske att vi måste utrota älgarna åxå...
Ps Malin, det löste sig med Rocky, verkar faktiskt bli riktig bra! Ds
Skrivet 22 feb 2009 18:09 Jörgen (Ej registrerad)
Nakenhundsägare med förstånd, måste bara svar på ditt fantasifulla inlägg!
Rottweilers är definitiv INTE människo-reserverade, har träffat MÅNGA och har två själv, och INGEN har varit reserverade mot människor.
Tycker du ska söka upp någon sida här i cyberrymden, där dom skriver om rasen, så du kan få läsa rasbeskrivningen... Då kanske du tänker ett steg till innan du yttrar dej...
Skrivet 21 feb 2009 22:30 Malin- Doris matte (Ej registrerad)
Kan bara svara för mig själv, och varför vi skaffade en staffordshire bullterrier...
Vi ville ha en liten, men ändå stor hund, som var lättlärd, förarvek, glad i folk och som inte kräver för mycket pälsvård (ingen trim och klipp ras), jag ville ha en hund som "stog stadigt på jorden"(ingen 4-5kg modell) och som inte hade för mycket "terrier humör". Den skulle vara rolig att jobba med, och öppen för dom flesta aktiviteter utan att för den skull vara för krävande. Eftersom jag gillar att ställa ut så ville jag inte ha en hund som krävde för mycket förberedning inför utställningen. Jag ville ha en hund med en stor potion "humor" och som sprider glädje i min familj...
Det finns säkert fler raser som passar in på min beskrivning, men vi föll för staffen och har inte ångrat oss!
Jag har inget behov varken av att se cool ut eller ha en hund som skrämmer skiten ur folk, tror ändå inte jag skulle få den effekten på promenader med barnvagn och överviktig mamma som håller i kopplet :-)
Skrivet 21 feb 2009 22:16 Malin-Doris matte (Ej registrerad)
Att låta dottern leka med hundarna på det viset tycker jag tyvärr inte är särskilt seriöst, dom är säkert jätte snälla och har ett låångt tålamod, men du kan inte vara säker på att dom "aldrig i världen" skulle reagera till sist!
Barn behöver lära sig att hundar är hundar- inte leksaker!
Om man lär barn att umgås med hundar och hundar att umgås med barn på ett bra sätt så är det betydligt större chans att man får en trevlig familjehund.
Sen att det skulle vara labb och Collie som biter oftast finns det inga som helst belägg för.. det skulle nog också vara i stort sätt omöjligt att "reda ut" vilken ras som leder "bit listan" eftersom det allra oftast inte leder till sjukhusbesök eller annan dokumentation, tyvärr... för det hade varit väldigt intressant läsning!!
Skrivet 21 feb 2009 18:51 polis (Ej registrerad)
Men vad duktig du var som kunde ta en lång pinne och slå ett djur över ryggen..
Vi får hoppas du inte slår din pudel också.
Skrivet 21 feb 2009 18:13 JKL (Ej registrerad)
Men gud vad snällt mot hundarna att låta barnen rida på de! Det framstår ju som otroligt smart och tyder på stort kunnande...
Du har möjligtvis inte blandat ihop dina hundar med ett annat djur, tex häst?
Och hur vet du att de ALDRIG skulle göra henne nåt? Hur 17 kan man garantera nå sånt oavsett ras...
Men vilka skador får du om en collie biter och vilka skador får du om en staffe biter?
Skrivet 21 feb 2009 14:39 pudelägare (Ej registrerad)
Varför skaffar man sig s k kamphundar? Ja är man lite otrygg som människa så passar det väl bra. Att skrämma skiten ur folk kan även passa vissa hundägare. Alla vet att hundarna nästan kan bita skallen av en människa. Då känns det extra tryggt. Har man en pudel får man klara de skarpa situationerna själv. På min promenadrunda blev jag själv(eller pudeln) en gång attackerad av en större argsint och lösspringande hund. Skrek till hundägaren att jag skulle dra till över ryggen på hunden med en medhavd vägpinne om den gick till ny attack. Det gjorde den. Hundägaren hade noll koll på jycken. Slaget träffade på rätt ställe. Hunden skrek och sprang iväg. Hundägaren hotade med polisanmälan vilket jag uppmuntrade honom till. Av inläggen här skulle jag kanske ha dragit till över käften på hundägaren istället. Får ta det under övervägande om det händer nån fler gång.
Skrivet 21 feb 2009 01:20 Madelene (Ej registrerad)
Men herregud vad håller alla på med ?
Jag har två st Amstaff och en dotter på 1,5 år som växt upp med rasen.
Hon sitter på dom och rider hon lägger sig på golvet och gosar med dom och dom skulle ALDRIG I VÄRLDEN göra henne något ont.
Och ja små barn har en tendens att "inte röra hundar så snällt" men just därför har man en stabil ras som tål allt de här och ändå snällt ligger kvar utan att göra något!
Ni som säger att en så kallad "kamphund" (själv kallar jag dom inte de utan ser dom som en vanlig ras) bara är framavlad för att slås borde gå in på www.amstaffklubben.se och gå in på Om Amstaff och välja historik och läsa lite så kanske ni får upp ögonen om hur fel banor ni tänker i.
Visst finns de idioter som kampar med dom men själv har jag träffat en veterinär på stan med en av mina Amstaff som kom fram och tyckte jag hade så fin hund hon hade just blivit hundbiten med inte av en amstaff utan av en collie och hon sa att flest ggr är de dom och labrador som biter. Så läs mer !!
Skrivet 21 feb 2009 01:15 Djurägare! (Ej registrerad)
Alla hundar är farliga med fel ägare, punkt slut.........!
Skrivet 20 feb 2009 23:21 Pål Emik (Ej registrerad)
Man kanske får vika sig för de fantastiska argumenten för de s.k. kamphundsraserna. Det är "bara" ett ägarproblem, ifall det händer olyckor där hunden attackerar någon.
Det är alltså ägaren som skall avlivas ifall något händer, inte hunden.
Extra synd om de ägare som missbedömde sin egen förträffliga kompetens att handha dessa hundar. Speciellt jobbigt att plötsligt komma på att man inte var så bra ägare som man trodde, just som hunden attackerar ens egna, eller någon annans små barn, som man använt som lekkamrater åt sin genomsnälla hund.
Det är viktigt att inte lämna barn ensam med sina hundar, brukar det heta. Varför då? Det kan man fundera på.
Skrivet 20 feb 2009 19:16 Johanna (Ej registrerad)
Skulle vi inte undvika rasism ock ryktesspridning här? Jag blir mörkrädd och ledsen av denna tråden och alla fördomsfulla människor.
Den Engelska staffen har funnits i Sverige i mer än 30 år. Jag är uppväxt med den och sedan dess haft flera även amstaff. Jag är nu 30 och bara sedan ca 10 år tillbaka har de använts begreppet kamphund om rasen. Innan dess var det familjehunden eller nannydog som gällde.
Lika väl som en "kamphund" (som vissa säger) är tränad att kampa med andra hundar är den tränad att aldrig hugga sin ägare eftersom de var tvungna att alltid lita på människor fullt vid kamp förr i tiden.
Hundar är djur! Man måste alltid respektera det, ibland händer det olyckor, det gäller alla raser. Tråkigt bara att media fått så många rädda för denna underbara rasen!
Skrivet 20 feb 2009 18:07 pudelägare (Ej registrerad)
Löjligt snack om "världens snällaste". Visar att ni vet inte ett skit om hundar. Jag har en toypudel. Den är så ynkligt liten och svag i käften att jag borde vara "värdens tryggaste" husse . Han till och med ramlar omkull om det blåser tillräckligt hårt och har fullt sjå med att tugga sönder en Frolic.Men trygg är jag inte. Den reste sig på bakbenen och morrade hejdlöst häromveckan åt en jämthund. Vad kan inte den lille jäkeln ställa till om jag har honom lös?
Skrivet 20 feb 2009 17:48 Staffägare + annan ras (Ej registrerad)
Till KW:
Jag kallar aldrig mina staffar för kamphundar, just därför att för att då blir det ju sådan här respons, vilket jag har lessnat på för länge sedan.
Seriösa människor kallar INTE sina hundar för kamphundar, med tanken att de är farliga...
Jag köpte inte staff för att ha en cool hund, jag köpte staff för att ha en underbar hund att träna agility med mera...INGET annat.
Sedan tycker jag inte att tidningarna ska skriva kamphund i texter i huvudtaget, skriv ut rasen istället.
Men om du har den åsikten, så måste jag ju säga att du inte kan rasen... Att skriva som du gjorde visade ju på okunskap.
Ska man då dra alla män inför rätta för att det finns våldtäktsmän? Är alla män farliga för att det finns de som våldtar? svar: NEJ
Ska man sätta in alla människor bakom lås och bom för att det finns dem som misshandlar eller stjäl mm. svar: NEJ
Ska jag hata Softisar eller pudlar bara för att min staff blivit påhoppad av 5 st olika sådana? svar: NEJ
Staffen "världens bästa hund"
Skrivet 20 feb 2009 15:08 Tess (Ej registrerad)
Staffen är världens mest härliga hundras! Har aldrig tidigare träffat hundar med såna personligheter. Jag kommer aldrig att ha en annan hund en staff. Härligt med en positiv artikel om vår ras. Och jag tycker att det är bra att kampunds-begreppet används här (även om jag hatar uttrycket) för att folk ska förstå att det är dessa stackars hundar som har ett så oförtjänt dåligt rykte.
Staffen är idag en familjehund och en underbar sådan!
Skrivet 20 feb 2009 14:23 E.M (Ej registrerad)
Min Amstaff är underbar!
Hon älskar barn, det märker man lätt
då hon förvandlas från ett busfrö (valpig
som hon än är) till lugnet själv när barn är
i hennes närvaro. Hon pussar dem och
låter dem göra det barn gör med hundar.
(kramar, pussar, men även tuktar).
Självklart behövs "regler", en mängd
tålamod och en nypa envishet.
Plus aktivering, inne som ute, och taada
så får du en trogen vän för livet.
Enligt min finns ingen finare hundras!!
Skrivet 20 feb 2009 11:49 matte till en staffe (Ej registrerad)
Till Ninen:
Jag tackar för komplimanget att ALLA kamphundsägare är unga. Jag är 34 år.
Skrivet 20 feb 2009 11:37 matte till en staffe (Ej registrerad)
Men herreguuuuuuuuud!
Lennart skrev: " Jag fattar inte varför sådana egenskaper ska avlas vidare."
Det är ju precis de egenskaperna som blivit BORTAVLADE på staffordshire bullterrier, din fåne.
Skrivet 20 feb 2009 10:32 Malin-Doris matte (Ej registrerad)
Och jag tycker precis tvärtom...
Jag tycker att mina barn och hundar har ett stort utbyte av varandra, barnen får lära sig tidigt att respektera och behandla djur på ett bra sätt, och hundarna får lära sig samma sak. Barnen älskar sina hundar precis som jag och äldsta dottern gillar att träna hundarna med mig och kasta boll eller "leka" med dom, självklart under översikt av vuxen..
Hundarna i sin tur gillar att ha någon som alltid har en klapp till övers eller någon som man kan ge en blöt puss på morgonen...
Hur ska barn och djur lära sig respektera varandra om dom inte ska kunna finnas i samma hem?
Skrivet 20 feb 2009 10:30 hundexperten (Ej registrerad)
Hej Louise! Hundar tror ingenting. Däremot upplever hundar saker och ting. Hundar är ett flockdjur som upplever familjen som sin flock...Väljer exempelvis Husse att hälsa först på hunden istället för på Matte när han kommer hem är det kört inom den familjen! Det dräller av hundägare som beter sig som hundar istället för de idioter som de i verkligheten är...
Skrivet 20 feb 2009 10:15 Malin-Doris matte (Ej registrerad)
Jag har alltid använt ordet kamphund för att knyta samman gruppen hundar som tidigare avlats och använts till kamp, för mig är inte ordet så skrämmande och betyder inte farliga hundar, utan just hundar som tidigare använts till hundkamper, men jag har insett att det är det för så många andra så i fortsättningen kommer jag kalla min hund för Bull&terrier, ett ord som även i mina öron har en "finare" klang men som kanske alla är lika bekanta med.
Håller med om att många skaffar den här typen av hundar för att det är "ballt" och "coolt", men eftersom jag inte anser att jag tillhör den gruppen så ville jag visa bilden av att det inte alltid är så... Jag valde ras utefter mina önskemål om hund, att jag fick,enligt mina ögon, en vacker hund var bara en bonus, inget jag strävar efter. För mig är egenskaperna betydligt viktigare än utseendet... jag fick exakt det jag önskade mig i staffen!
Skrivet 20 feb 2009 09:31 amstaff.blogdog.se (Ej registrerad)
Nä det är aftonbladet/expressen som använder kamphund flitigast när någon hund har påståtts vara av Pitbull eller någon av sina rasgrupps syskon hamnat hos fel ägare. Gärna sammansatt med MÖRDARHUND.
Då vi som äger en hund av samma ras som beskylls för allt möjligt kan vi knappast försvara rasgruppen genom att kalla den familjehund. Svensson tror inte det är samma hund då.
Dom tillhör "kamphundsgruppen" precis som Golden Retriver tillhör fågelhundsgruppen. Inte många som jagar fågel med sin golden och väldigt mycket mindre grupp som kampar sina "kamphundar"
Hundkamp är förbjudet förövrigt.
Skrivet 20 feb 2009 08:53 KW (Ej registrerad)
Men varför kalla de för kamphundar hela tiden??
VIlka är det som använder det ordet flitigast? Jo, ni som äger en sån hund!
Varför skaffar måga en sån hund, jo för att det är "coolt" och de är "biffiga" mm.
Jag har hund av typisk jakthundsras men eftersom jag inte jagar med honom så kallar jag ju honom inte för jakthund! Så varför kalla en hund för kamphund om ni inte kampar med den?
Och det är väl för f*n självklart att en kamphund är farlig!! Ingen normalt funtad människa kan ju påstå nå annat!
Skrivet 20 feb 2009 08:31 Louise (Ej registrerad)
För att hunden ska tro att den ingår i någon slags hierarki eller rangskala måste vi också vara hundar. För hierarki/rang kan endast uppstå inom SAMMA ART, dvs hund-hund, gris-gris, råtta-råtta. Rangskala ett sjukdomstecken, ett tecken på stress och att flocken eller familjen (varg tex) inte mår bra. Detta upptäckte forskare redan på 60-talet.
För övrigt så har jag en amstaff/staff-blandis som tycker skällande chihuahuaor är jätteläskiga, sug på den ni! Skämt åsido, så länge ni motståndare till bull o terrierhundar inte tar reda på fakta istället för att skaffa er uppfattning från Aftonbladet, hörsägen och torg, kommer vi inte komma någonstans. Tips! Seminaruim med Anders Hallgren el. etologikurs om hundens beteende!
Skrivet 20 feb 2009 08:13 louise (Ej registrerad)
Ja jag kan bara säga, att i en barnfamilj med små barn hör inga djur hemma alls, möjligtvis en hamster. små barn har en tendens o röra t.e.x en hund på ett inte alltid så snällt sätt. man kan som förälder inte vara så att man ständigt har uppsyn över barn o hund. så tycker jag.! en hunds hjärna är lika känsligt för ett slag som en människohjärna. Ägna er åt era barn istället medans dom är små, tiden går fort.
Skrivet 20 feb 2009 07:34 Anja med familj (Ej registrerad)
Jag äger själv två st staffar och bättre familjehund tror jag inte att jag kan få!! Skulle inte kunna tänka mig någon annan ras!
Skrivet 20 feb 2009 00:49 Pål Emik (Ej registrerad)
Här är världens gulligaste chimpans. Snäll och pålitlig väldresserad. Perfekta matte.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article4450572.ab
Men ändå hände det något. Det slog runt i huvudet på den. Precis som det gör för människor och för all del hundar. Även hundar utvecklar mental ohälsa. Tro inget annat. Även hundar har dåliga dagar och blir på dåligt humör.
Att en tax eller en dvärgspets skulle vara minst lika farlig som en av kamphundsraserna är ett infantilt påstående. Blanda inte ihop aggressivitet med hur farligt djuret kan bli vid olyckliga omständigheter.
Hundägare som inte inser den potentiella skada sin hund kan ställa till med bör nog välja den harmlösare sorten. Ju mindre hund desto bättre, (Om ens någon hund) oavsett hur aggressiv rasen är generellt.
Om sommaren är även myggorna aggressiva, men jag blir nog hellre biten av hundra myggor än en hund, oavsett ras.
Skrivet 19 feb 2009 21:00 Staffägare + annan (Ej registrerad)
Förstår inte varför det alltid ska bli en sån här debatt så fort en staffägare vill skriva om sin underbara hund...och att människor MÅSTE skriva att sk "kamphundar" är såååå farliga.. SUCK har ni inget bättre för er??
Varför i huvudtaget jämföra en staff med vapen? I fel händer kan ALLA hundraser bli farliga och det vet ni, men vill inte erkänna det.
Självklart kan inte en tex spanielras ha lika kraftig käke som staffen...men det är väldigt sällan staffen börjar ett slagsmål.
Tex så har min staff blivit påhoppad av Softisar & pudlar som flygit på henne utan orsak. min staff har ALDRIG försvarat sig och skulle aldrig göra det heller.
Staffen vet att den är stark och därför försvarar den sig INTE om den inte känner sig dödshotad.
Sedan vill jag tillägga att skillnaden med golden och staff när det gäller hugg är att golden oftast hugger utan varning, medan staffen varnar och hugger ENDAST om den känner sig hotad till livet.
Skrivet 19 feb 2009 20:44 Camilla (Ej registrerad)
Det finns inga hundar som är "kamphundar"!
Bara hundägare som väljer att använda och träna sina hundar till hundkamper (samma sak som tuppfäktning = idiotiskt och grymt!)
Alla raser har sina egna rasegenskaper och egna mentaliteter gällande olika saker.
Bla. dådkraft, skärpa osv.
Det är ett ägaransvar att hantera dessa egenskaper på ett bra sätt genom miljöträning, utbildning, samt att dämpa det som inte är önskvärt hos en hund.
Varför står det aldrig något om dessa hundar som är bra?
Tex att dom jobbar VÄLDIGT bra inom bla lydnad, eftersök osv, om dom hanteras av ansvarsfulla hundägare som inser att det är brukshundar med ett stort behov av att få arbeta?
Stå på dig!
Jag håller med dig till fullo!
Skrivet 19 feb 2009 18:48 Lennart (Ej registrerad)
Aldrig längre... Det tror jag att du förstod.
Skrivet 19 feb 2009 18:18 M (Ej registrerad)
hur kan man jämföra två helt olika arter av djur? där den ena dessutom är vild och den andra är husdjur.
himla onödigt...
Skrivet 19 feb 2009 18:03 amstaff.blogdog.se (Ej registrerad)
Trevligt med positiva nyheter men synd att folk ska kommentera utan att ha mer erfarenhet än att läst rubrikerna på skvallertidningarna Expressen/Aftonbladet.
Kolla in mina KAMPHUNDAR på:
amstaff.blogdog.se
Skrivet 19 feb 2009 17:43 Hundägare (Ej registrerad)
Varför klassa nån hund som kamphund?? alla hundar kan bli aggresiva om dom blir fel behandlad!!! beror inte på rasen...
Skrivet 19 feb 2009 17:27 adirf (Ej registrerad)
Staffar har avlats på det sättet att om en hund visat agg mot en människa har den genast avlivats!! Bör man ha med i tänkarna när man pratar om rasen.
Skrivet 19 feb 2009 17:16 vallhundsägare (Ej registrerad)
Skillnaden där är ju att jakt-, bruks-, vall- och vakthundar har man fortfarande NYTTA av och deras arbetsområde är varken olagligt eller vidrigt. Personligen skulle jag göra allt jag kunde för att tvätta bort kamphundsstämpeln om min hund hade en sån, och då inte kalla den för kamphund eller gå nån kurs som handlar om kamphundar. Kanske inte heller lyfta fram just barnvänliga egenskaper eftersom det i mångas ögon bara blir läskigt att tänka pitbull + barn, utan istället lyfta fram vanliga hundegenskaper, MEN trycka på att en hund kräver mycket kunnighet och engagemang (oavsett ras) men att vissa raser kan bli värre utan rätt behandling.
Skrivet 19 feb 2009 17:05 Sofie (Ej registrerad)
Varför kallar du dessa raser (bull och terrier) för kamphundar? Det motverkar ju ditt syfte att få bort kamphundsstämpeln...
Skrivet 19 feb 2009 16:44 Harleys matte (Ej registrerad)
Oj herregud vad man blir chockad av hur människor tänker, men roligt att se positiva kommentarer,,
Malin,, tycker det var en bra artikel och du är en bra hundägare med vettiga åsikter,,
Det kallas kamphundar för att dem är avlade för kamp långt tillbaka och kampen finns alltid kvar som instinkt,
Jag var själv på kamphundshelgen samtidigt som malin med min pitbull,
och alla som var på den kursen var väldigt bra ägare som vet vad dem har i kopplet, Det var en jättebra kurs med en tjej som kan väldigt mycket,,
och tror vi alla gick det för att få lite tips och för att det finns inga sånna kurser här i norrland,,
FÖRBJUD INTE KAMPHUNDARNA UTAN BLANDRASAVELN..,, Det är oftast dessa hundar som det står om i tidningen, Nu ska jag inte säga att alla blandrashundar är dålig då min förmodligen är en blandras med ,, men varför mixa och blanda dessa raser,, Blir för det mesta bara fel.
Undrar hur många negativa svar man får nu!
Skrivet 19 feb 2009 15:48 Malin- Doris matte (Ej registrerad)
Jag vet inte vad jag ska kalla mina hund typ, för kallar jag dom bull och terrier hundar så kommer det plötsligt kommentarer (inte just här) om att jag inte vågar stå för vilken typ av hund jag har, och kallar jag det för kamphundar så får jag skit för det..
Lika väl som jag kallar stövare,gråhundar osv för jakt hundar, lika väl jag kallar golden,labb,flat och andra för apportörer Schäfer,rottis och mallar för brukshundar. Bordercollie,aussie osv för vallhundar...
Kursen jag gick heter kort och gott Kamphundsutbildning, kan ju inte kalla det för annat än vad den heter...
Att jag skulle vilja skryta om min hundtyp är bara befängt, eller , jag skryter gärna om mina trevliga hundar både om huskyn och staffen.
Och ändra inställning till rasen kommer jag aldrig att göra, jag vet exakt vad jag har i mitt koppel då vi är ute, en jätte trevligt familjehund- av kamphundstyp, eller bull och terrier ras om du hellre vill det :-)
Skrivet 19 feb 2009 15:24 A-K (Ej registrerad)
Bra gjort Malin. Äntligen en som vågar stå upp för sin hund och ras.Men tyvärr så kan man inte ändra vissa människors åsikter på 1 dag. De som nedan har anmärkt sig på sina klumpiga vis vet nog inte vad de pratar om. Vi som instruktörer och aktiva inom SBK och SKK vet att alla hundar är vänliga om de hanteras rätt. Fel människa fel hund brukar man kunna säga.
De finns ju fall där man har sett att andra hundar har flugit på sk kamphundar. Där alltstå "kamphundarna" som alla vill kalla dessa hundar är helt oskyldiga. Så dra inte en ras över en kant. Det är ju likt med människor. Ska vi dömma alla människor efter rykte och utseende eller?? Nä då är de ju diskriminering.
Skrivet 19 feb 2009 15:18 Vov (Ej registrerad)
Märklig artikel och många märkliga kommentarer.
Det går inte att generalisera raser, det kan jag ställa upp på. Men dessa kamphundar, för det är de, är i många fall framavlade för att slåss. Det innebär dessvärre ofta dåliga anlag och ofta inavel. Tyvärr är det så att man inte alltid kan förutse någon hunds kommande handlande, och allra minst kamphundars. Det har tyvärr hänt, vid ett flertal tillfällen, att "snälla, rara och goa" kamphundar helt plötsligt gått till anfall på andra hundar, barn och vuxna.
Så jag vill inte, hur stor hundälskare jag än är, ha en kamphund i min eller mina barns närhet.
Skrivet 19 feb 2009 15:09 Nakenhundsägare med förstånd (Ej registrerad)
Jag måste klaga, jag måste gnälla, jag bara måste - måste - måste annars tror jag att jag dör... ;-)
Att få en artikeln att framstå som man själv vill betyder att man måste skriva den själv, och sedan skriva om den tre gånger. :) För alltid kan någonting missuppfattas, tyvärr.
Härligt med en positiv artikel! Men du glömde att säga att man måste aktivera hunden, annars kan den bli svårhanterlig. Du glömde att säga att du inte får ha barn och hundar ensamma, du glömde att säga att man inte får slå hunden för då kan du göra den illa! Och just det, du borde ha sagt också att alla borde ha sin hund i koppel, annars kan den springa iväg.
Hoppas du hittar ett fint hem till Miko, han är jätte vacker. Men enligt min erfarenhet är inte en staffe svårare än en Golden retriver, och jag har erfarenhet av dem båda. Däremot är människo-reserverade hundraser som Rottweiler och andra vakthundar hundraser som kräver lite kunskap innan man äger. Alla fyller sitt syfte.
MVH!
Skrivet 19 feb 2009 14:58 Ninen (Ej registrerad)
Återigen, hur kan man överhuvudtaget ta upp Golden kontra Amstaff.
Otrolig skillnad på Raser.
I Mellansverige och i Malmö är just Amstaff/Pitbull korsningar en stor fara och ni som försvarar raserna, ta kontakt med malmö Sjukhus o kolla vilka raser som det blir värst "Skador" av,
Att ni kan dra upp "Golden" bara för att dom leder o vinner "huggligan" varje år är ju Löjligt.
Att bli biten av En Golden är ju snudd på ofarligt kontra en kamphund som hugger o hugger.
Klart det måste finnas lugna o snälla hundar i varje ras men ännu så länge har jag inte påträffat sådana exemplar på "Kamphundar" o då har jag varit på Åtskilliga Utställningar o Järnvägsstationer, torg o parker.
Skrivet 19 feb 2009 14:49 Tar inte upp Hundskit på landet! (Ej registrerad)
Jag har den Elakaste korsningen av dom alla! Tax och Staff!Passa er den äter strumpor och hela paket med köttfärs i ett nafs!Å sen skiter den på grannens tomt endast!sover helst hela dagen samt hela natten på vintern!Han har aldrig gjort en människa illa,förutom kanske om han ätit upp köttfärsen som matte och husse skulle ha till middagen!:)
Det är sjukt när man går på stan med min hund och ur ingenstans hoppar en dvärg collie fram och biter min hund,Han reager genom att förvånat titta på den hysteriskt skällande Knähunden...var på colliens matte säger JAHA en sån där kamphund!Va f-n är en sån där psykotisk PRO knähund förnåt?
Skrivet 19 feb 2009 14:48 A-K (Ej registrerad)
Bra gjort Malin. Äntligen en som vågar stå upp för sin hund och ras.Men tyvärr så kan man inte ändra vissa människors åsikter på 1 dag. De som nedan har anmärkt sig på sina klumpiga vis vet nog inte vad de pratar om. Vi som instruktörer och aktiva inom SBK och SKK vet att alla hundar är vänliga om de hanteras rätt. Fel människa fel hund brukar man kunna säga.
De finns ju fall där man har sett att andra hundar har flugit på sk kamphundar. Där alltstå "kamphundarna" som alla vill kalla dessa hundar är helt oskyldiga. Så dra inte en ras över en kant. Det är ju likt med människor. Ska vi dömma alla människor efter rykte och utseende eller?? Nä då är de ju diskriminering.
Skrivet 19 feb 2009 14:45 hundexperten (Ej registrerad)
Har Matilda och Elvira också gått kamphundsutbildning? Å andra sidan bryr sig hundar inte om folks utbildning...Däremot om folks beteenden och sin egen ställning inom flocken! Minsta rädsla eller hot i hierarkin kan plötsligt göra världens "snällaste" hund livsfarlig...
Skrivet 19 feb 2009 14:42 Pocahontas (Ej registrerad)
Hur kan han "flera gånger blivit illa biten" då du aldrig låter han "leka" med så kallade kamphundar.
Måste bara kommentera då jag inte fick ihop det!
Skrivet 19 feb 2009 13:59 B&N (Ej registrerad)
Bra artikel malin.
Jag har själv en Pitbull som brukar leka med Doris utan problem å då e de sk "kamhundar" båda 2 å dessutom tikar.
I min mening så är det helt upp till ägaren av hunden att ta ansvar, kontrollera och även träna bort hundens eventuella felbeteenden.
Sen att de finns många oseriösa ägare till dessa "raser" gör ju inte saken bättre eftersom media gärna skriver om "kamphundar" och får dom att verka som mördarmaskiner hela högen.
Hur skulle de bli om media skulle börja uppmärksamma varje gång tex en Golden skulle bita nån? Skulle de bli en "mördarhund" då? Säger inte ett de e nått fel på Golden som ras utan tog den som exempel.
Finns mycke info att få och läsa om dessa hundraser på olika forum på internet så jag vill föreslå att dom som inte vet mer om raserna än att de är "Farligahundar" tar sej tid att läsa runt lite så kommer ni få er en överaskning ;)
Skrivet 19 feb 2009 13:42 Staffordshire bullterrier ägare! (Ej registrerad)
Att människor i dagens samhälle kan vara så trångsynta är tragiskt att se och att man kan uttala sig om något man inte är insatt i är nästan värre!
Jag äger själv en Staffordshire bullterrier som är precis lika snäll och underbar som vilken annan hund ras som hellst och jag förväntar mig inget annat heller. Och till Malin vill jag bara säga att låt dom här människorna tro vad dom vill det är deras förlust och så fortsätter vi och njuter av våra underbara hundar! :)
Skrivet 19 feb 2009 13:41 Bengan (Ej registrerad)
Som vanligt finns det lika många experter på hundar som det finns hundägare. De allra flesta hundar är väl extremt vänliga mot sin flock, om den varit med i den sen början. Sen kanske den inte är det mot alla andra hundar, eller alla andra människor men varför måste den vara det? Människor behöver inte gilla och umgås med alla i hela världen, varför ska en hund behöva det..?
Hur många vallar får med sin Schäfer? Hur många använder sina Pitbulls till kamp? Hur många jagar med sina feta Goldens och Labradorer? Instinkterna kanske finns där bak nånstans, men ta inte fram dom då om dom är oönskade.. Folk borde ta reda på vad dom skaffar innan dom gör det och inte köpa en hund för att det är "en gullig valp"..
Skrivet 19 feb 2009 13:12 jussi (Ej registrerad)
Malin:
Varför envisas du med att kalla hundarna för kamphundar? varför inte familjehund istället?
Och kamphundsutbildning...? varför inte en kurs om staffar?
Du verkar ju inte vilja ändra attityd på samhället utan istället skryta om dina hundar som är snälla trots att de är kamphundar!
Nä, börja med att själva ändra inställning till rasen.
Skrivet 19 feb 2009 12:54 Malin-Doris matte (Ej registrerad)
Att hundar och barn alltid ska ha ett övervakande öga ser jag som en självklarhet, och ingår väl i en normal tänkande hundägares vett och sans??
Att barnen däremot skulle vara utmanande mot Doris ser jag inte alls, dessutom om du tittar på bilden så sitter dom inte med händerna över hennes nacke, utan på ryggen, vilket JAG inte uppfattar som hotande (och inte Doris heller för den delen).
Jag ser mig inte alls som någon speciellt kunnande människa, utan en vanlig hundägare med ett stort intresse av hundar som gärna läser och lär mig så mycket jag bara hinner och kan...
Skrivet 19 feb 2009 12:39 Ninen (Ej registrerad)
Tänk efter nu !
Golden vinner "Huggligan" varje år i Sverige men en Golden som hugger (oftast) en gång är inget emot en aggresiv "kampis" som attackerar o attackerar o aldrig slutar förräns någon tar bort den.
Även jag har blivit biten av en Golden så jag vet vad det innebär, många tror att en Golden är som en Labrador.
Din jämförelse är som att Jämföra Äpple o Päron !
Skrivet 19 feb 2009 12:25 Malin-Doris matte (Ej registrerad)
Mordlystna blicken??? Ja, den kommentaren vet jag inte ens vad jag ska svara på...
Jätte tråkigt att du tycker att "i sanningen ser man ute på gator o torg o i rastgårdar får man gå när dom dreglande kampisarna kommer med sina unga ägare." Det var delvis därför jag ställde upp på repotaget... för att visa att det inte alltid är så!
Och på frågan om varför det bara finns unga hundägare av min typ av hund så kan jag svara att det absolut inte är så... tyvärr är det väl snarare så att "äldre" och mer "seriösa" ägare av den här typen av hundar kanske inte i första hand väljer att "rasta" sina hundar på stan eller bland folk, vi njuter nog mer av en lång skogspromenad eller dylikt..
Sista frågan, nej jag har inte hundarna lösa samtidigt, det beror på att Miko inte har någon vidare inkallning och jag därför inte väljer att ha honom lös. Doris däremot är gärna lös på gården, vi spenderar ofta tid ihop med andra hundar där hon alltid är lös och leker och har skoj, med en massa olika raser..
Skrivet 19 feb 2009 12:13 Malin- Doris matte (Ej registrerad)
Har svarat längre upp varför jag passat på att få en mer special inriktad kurs om just min typ av hundar...
Det står ingenstans om att du måste gå en för att äga en hund av denna typ...
Skrivet 19 feb 2009 12:09 Malin- Doris matte (Ej registrerad)
När har jag sagt att det inte är en kamphund- är en kamphund??
Och Miko, ja, utifrån min erfarenhet av honom så är han en jätte trevlig hund, med massor av energi och motor.. under dessa veckor så har jag inte upplevt något negativt med honom, men har du andra erfarenheter så är du mycket välkommen att berätta det för mig, ju mer jag får veta om hans bakgrund- desto bättre är det!!
Skrivet 19 feb 2009 12:06 F.d. Goldenägare (Ej registrerad)
Läs min notis här ovanför, speciellt längst ner i inlägget...
Skrivet 19 feb 2009 11:49 H (Ej registrerad)
Det var den korkaste kommentaren jag någonsin läst i mitt liv. Att jag orkade kommentera den är bara det korkat. Men jag kände att jag bara måste få berätta hur korkad den var.
Skrivet 19 feb 2009 11:41 Malin-Doris matte. (Ej registrerad)
Ja, i dom allra flesta fall så gör en hund av kamphundstyp ingen skada om dom hanteras på "rätt" sätt, men det gäller också andra raser... Raser som staffen avlades inte för hundkamp från första början, då använde man dom bla för att bita/hålla fast mulen på nöt för att man ansåg att djurets kött blev mörare, när detta senare förbjöds så fanns det människor som tyckte det var spännande med deras förmåga att bita/hålla kvar och "uppfann" hundslagsmål. Som dom allra flesta vet så är även det förbjudet idag, och redan på 1930 talet så fortsatte man att avla på bla staffen eftersom dom utanför "piten" var en extremt tålmodig och vänlig hund, dom var ju avlade för att aldrig visa aggression mot människor...
Men jag mörklägger inte "min ras" ursprung, utan ville visa bilden av att alla som äger en hund av kamphunds typ inte har den för att den är tuff och häftig att ha i koppel, Det är också en mycket trevlig familjehund- i rätta händer, vilket dom till största del har idag!!
Skrivet 19 feb 2009 11:27 Malin- Doris matte. (Ej registrerad)
Att jag gått en speciell kamphundsutbildning betyder inte något annat än att jag, som gärna går olika kurser med min hund, valde att passa på att få en mer "ras inriktad" kurs av en otroligt kompetent instruktör- Irene Westerholm och hennes företag Hundläroverket.
Eftersom Irene har inriktat sig inom kategorin Bull och terrier hundar (eller kamphundar) så var det mycket lärorikt...
Lika väl som Schäfer ägare, eller Golden eller Collie, eller spaniel ägare säkert skulle nappa på kurser med instruktörer som specialinriktat sig på deras raser.
Att få lära sig mer om just sin ras ursprung och mentalitet är otroligt lärorikt och jag hoppas att det i framtiden kommer finnas olika instruktörer som inriktar sig på enskilda raser eller hundgrupper, allt för att man som hundägare ska ha så stor koll på just sin hund typ som möjligt...
Skrivet 19 feb 2009 11:16 FG (Ej registrerad)
Hur kan man säga att det bara är kamphundar som är farliga? En Golden som är en så kär familjehund utgör även den en fara om den inte behandlas rätt eller uppfostras rätt. Finns många fall då även en sådan hund har bitit barn så jag blir så less då man bara pratar om kamphundar och att sådana inte borde finnas. Då kanske vi ska ha en gräns vid storlek, alla hundar som är större än en katt bode inte få finnas för de kan vara en fara mot människor. Är ju som andra också skriver att det är ägarna som ska ta sitt ansvar och uppfostra sin hund, men jag tycker även att uppfödare ska ta sitt ansvar och se vem man säljer sina hundar till. Seriösa uppfödare vill så klart inte att hunden ska bli en sk "mördarhund" vilket man ofta för höra om dessa hundar vilket är så fel!
Skrivet 19 feb 2009 11:14 Ninen (Ej registrerad)
Helt otroligt att se detta, bara för att "era" kampisar inte är aggresiva så ska alla andra vara vänliga då ?
Har aldrig träffat en Vänligt inställd Amstaff men däremot Pitbulls som varit vänliga.
Sedan vill jag kommentera bilden, där visas en Brun "snäll hund" upp men i hallen ligger den svarta, "I hallen ligger Doris, en staffordshire bullterrier, ett blänkande svart muskelknippe" bara den kommentaren i artikeln säger ju det mesta om vinklingen.
Sedan att se den svarta i backen med mordlystna ögon !
Detta är bara ännu ett exempel på att framställa dom som familjehundar i massmedia, sanningen ser man ute på gator o torg o i rastgårdar får man gå när dom dreglande kampisarna kommer med sina unga ägare.
En annan aspekt på detta är, varför finns det bara UNGA kamphundsägare ?
Går det att ha båda med sig ute samtidigt, lösa, utan fara för andra utanför familjen, det är den fråga som detta väcker.
Skrivet 19 feb 2009 11:13 Sofie (Ej registrerad)
Artikeln kunde fylla sitt syfte om att framställa dessa raser i bättre dager, men här biter den sig bara i rumpan tyvärr. Genom att kalla raser som staffordshire bullterrier för kamphundar så underblåser man bara fördomarna, och vadå "kamphundsutbildning"? Måste man gå en sån utbildning för att äga en staffe så är det ju detsamma som att erkänna att dessa raser inte är annat än kamphundar...
Dessa raser ska behandlas som vilken hund som helst, med enda skillnad att fel behandling kan få värre konsekvenser än om man behandlar tex en golden på fel sätt (är dum mot den eller inte ger den den stimulans den behöver).
Kontentan av denna artikel blir alltså, såsom många hundokunniga säkert uppfattar den: staffornshire bullterrier är ingen kamphund, men för att äga en måste du kamphundsutbildning. Ehh?
Bara att kalla rasen för kamphund är ett tecken på okunskap eftersom kamphundar inte är specifika raser utan hundar som tränats till kamp...
Skrivet 19 feb 2009 11:08 hundvän (Ej registrerad)
Varför ens skriva en sån kommentar när det enda den bevisar är att du absolut inte har nån kunskap alls om hundar?
Skrivet 19 feb 2009 11:07 F.d. Goldenägare (Ej registrerad)
Tänk att det ska spåra ur redan från början. Malin, med ditt kunnande om hundar borde du ha fört fram att hundar och barn ständigt ska övervakas tillsammans. På bilden med barnen och hunden sitter de med händerna över hundens nacke, redan där utmanar barnen hunden.
Händer som kommer ovanifrån mot nacken är undertryckande tecken för en hund, collie som amstaff, och kan leda till det hunden ser som hierarkikamp ser vi som ett försök att hugga för att skada. Hundar är, liksom människan utrustad med olika tålamod och även om er hund har stort tålamod så kan den dagen komma när det tar slut som det kan göra för vilken levande varelse som helst. En viktig orsak till många bitolyckor är att vi lär oss inte hundens tecken. Det vi uppfattar som aggressivt är för hunden rätt. Exemplet är barnet som sitter vid matskålen, där har många "nafsolyckor" hänt (låt bli min mat).
Varför är Golden så vanligare i bitolyckor än Amstaff? Ja, hur många Golden finns det i Sverige jämfört med Amstaff?
Skrivet 19 feb 2009 10:50 KK (Ej registrerad)
"Malin vill ge en annan bild av kamphundar"
Men hon säger ju att det inte är en kamphund, men samtidigt är det en kamphund...? Va?
Och den där Miko, hur underbar är han egentligen? Varför står idet nte hur han egentligen är.
Nä, ge en rättvis bild av situationen istället, Allehanda!
Man kan inte lita helt på djur tillsammans med barn, frågan är om man vill ha en hund som avlats fram för ett syfte om det smäller...
Skrivet 19 feb 2009 10:27 Bullterrier ägare. (Ej registrerad)
Tack Malin för att du hjälper till att ändra på bilden av kamphundar. Tyvärr så ser man ju av kommentarerna här nedan varför kamphunds uttrycket är så levande fortfarande. Jag hatar att det används om bullraserna. Det finns så många fler raser som har avlats fram med stor kamplust (och dessutom enorm vaktinskinkt) tillexempel alla dodgos som tex dogo canario, dogo braziliano mfl, rotweiler osv. Är så trött på att det är just är våra hundar som utpekas som kaphundar. Dessutom ät det över 100år sedan uppfödarna avlade på kampinstinkter, idag avlar man på andra egenskaper. En bullterrier (som jag själv har) går inte att jämföra mentalt med en bullterrier för 100år sedan.
Lääg ner uttrycket kamphund tack, eller låt alla hundraser omfattas av uttrycket. Eller använd det korrekt om enbart hundar som används aktivt i hundkamper.
Skrivet 19 feb 2009 10:23 Lennart (Ej registrerad)
En ganska nyanserad bild av kamphundar för en gångs skull. Personligen skulle jag däremot inte vilja lyfta fram "familjehund" som nyckelord. Har själv en Rottweiler och det är sannerligen också en hund som kräver kunniga ägare. Om inte kan det gå illa. En stor skillnad är dock att expmpelvis staffordshire bullterrier är avlade för att slåss. Det betyder att de gärna gör så och gör det fullt ut. Precis som att en golden retriver gärna simmar och apporterar. Jag har min hund lös med vilka andra raser som helst. Ibland blir det lite gruff, men det löser sig utan större dramatik. Jag låter däremot inte honom "leka" med kamphundar. Detta av den enkla anledningen att "gruff" inte löser sig snyggt. Han har vid flera tillfällen blivit riktigt illa biten och en staffordshire bullterrier ger sig aldrig! Jag fattar inte varför sådana egenskaper ska avlas vidare. Liknelsen med en pistol ovan är bra.
Skrivet 19 feb 2009 10:12 Kalle (Ej registrerad)
Herre gud, finns ju tiotusentals brukshundar i Sverige som i fel händer skulle bli lika farliga som "Staffar" kan bli om inte värre. Rasen är ganska oväsentlig, en någorlunda stor elak hund kan väl vara farlig oavsett ras om den fått vinna på att vara det..
Skrivet 19 feb 2009 10:04 Rosie (Ej registrerad)
Ja, det är verkligen dags att det blir en bättre bild över våra älskade familjemedlemmar. Min Amstaff har aldrig nånsin gjort nån något heller, en mer kärvänlig hund än henne får man leta efter. Är helt sanslöst glad också när det kommer folk på besök, spelar ingen roll om det är kända eller helt nya människor. Skulle hon kunna krypa ur skinnet av glädje så skulle hon göra det.
Finns ingen hund som föds som aggresiv, är hur de fostras va de blir.
Skrivet 19 feb 2009 09:45 p3 (Ej registrerad)
Men nej inte en till..., å de är så söta de gör ingen skada bara man hanterar dem på rätt sätt. Dessa hundar som går under gruppen kamphundar har avlats fram som ett verktyg. Gör en liknelse med en pistol, en pistol kan vara helt ofarlig, fin att titta på i vissa tillfällen och man kan använda den i olika sammanhang där den inte utgör fara för annan. MEN i fel händer så dödar den precis som dessa hundar kan göra om de hamnar hoss fel husse och matte. Det ska inte vara någon sorts rättighet att få äga en kamphund eller hund i överhuvudtaget, lika som det inte skall vara någon rättighet att äga en pistol. Inför licens och hundskatt igen så inte kreti & pleti kan införskaffa dessa djur. Där i ligger problemet inte att hunden är farlig i sig. Men dalta inte med denna typ av hundar för de är farliga kom inte och säg annat...
Skrivet 19 feb 2009 09:43 jag (Ej registrerad)
Jag litar inte på kamphundar ...och går man en "speciell kamphundsutbildning" så måste det vara något som är fel...
Skrivet 19 feb 2009 09:31 Rosie (Ej registrerad)
Ja, det är verkligen dags att det blir en bättre bild över våra älskade familjemedlemmar. Min Amstaff har aldrig nånsin gjort nån något heller, en mer kärvänlig hund än henne får man leta efter. Är helt sanslöst glad också när det kommer folk på besök, spelar ingen roll om det är kända eller helt nya människor. Skulle hon kunna krypa ur skinnet av glädje så skulle hon göra det.
Finns ingen hund som föds som aggresiv, är hur de fostras va de blir.
Skrivet 19 feb 2009 09:13 Karro (Ej registrerad)
Har själv en staff och en amstaffblandning. Det är värdens snällaste hundar som min dotter älskar att leka med . Synd att vissa människor har missbrukat dessa hundars styrka och uthållighet till aggressivitet och kamp.
Skrivet 19 feb 2009 09:05 bea (Ej registrerad)
Bra Malin att du vill ge en annan bild av kamphundar.Det finns inga problem som hör samman med vissa raser- snarare är det ägaren som orsakar problem.Med kunskap om rasen kan det bli en snäll och lugn familjehund.När man uppfostrar en hund ska man vara lärare, visa och belöna.Staffordshire bullterrier är en trevlig familjehund och även som utställningshund.Raser som amstaff är också familje-och utställningshund.
Skrivet 19 feb 2009 08:55 Dr Doom (Ej registrerad)
Spelar tyvärr ingen roll, eftersom fel ägare kan locka fram de sämsta dragen hos rasen - och det inte finns någon kontroll över vem/vilka som får skaffa hundarna. Resonemanget blir lika galet som att förespråka att alla bör få bära vapen, eftersom det är så kul och harmlöst att skjuta prick, och det är bara "fel människor" som skulle få för sig att missbruka dem.
Men ok, inför ägarlicens på jyckarna och se till att det fungerar. Inte förrän dess ändrar jag åsikt, nämligen kamphundar - nej tack!
Skrivet 19 feb 2009 08:22 KH (Ej registrerad)
Helt rätt. Hur svårt skall det vara att förstå att hunden är som ett barn och konstant uppfostran och uppmärksamhet,
Många skaffar hund av helt felorsak och förstår inte att det är mer eller mindre krävande beroende på ras. Schäfer är inte mindre farlig snarare tvärtom om man tittar på historiken.